Russian | English

آیا دانه‌های کنجد به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

آیا دانه‌های کنجد به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

Array

آیا دانه‌های کنجد به کاهش وزن کمک می‌کنند؟

آیا دانه‌های کنجد به کاهش وزن کمک می‌کنند؟
28 دی 1396 n.mohseni

خیلی از مردم به دلیل نگرانی از اضافه وزن، اصلاً میان وعده مصرف میان وعده‎‌ سالم اهمیت نمی‌دهند بلکه در بسیاری از مواقع وعده‌های اصلی را نیز حذف می‌کنند. اما مصرف اسنک‌های سالم به عنوان میان وعده فواید زیادی برا سلامتی دارند. اسنک‌ها حتی می‌توانند بخشی از برنامه کاهش وزن نیز باشند. تنها نکته مهم این است که اسنک مناسبی انتخاب کنید؛ اسنک سالم باید چیزی حدود 100 کالری انرژی داشته باشد و ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی‌های سالم باشد. میان وعده را در اواسط بازه زمانی بین دو وعده اصلی مصرف کنید. در ادامه بعضی دلایل اهمیت مصرف میان وعده سالم آمده است.

جذب مواد مغذی اساسی

مصرف یک میان وعده سالم به بدن شما در جذب مواد غذایی اساسی کمک می‌کند. میوه‌ها، سبزیجات و رژیم‌های غذایی گیاه‌خواری منبع غنی ویتامین A و C هستند که بدن برای تقویت سیستم ایمنی، التیام زخم‌ها و سلامت دهان و دندان به آن‌ها نیاز دارد. علاوه‌بر این، میوه‌ها و سبزیجات سرشار از فیبر هستند و با کالری پایین احساس گرسنگی را برطرف می‌کنند. برای جذب پروتئین بیشتر که برای داشتن پوست شاداب، ماهیچه، مو و سلول‌های سالم ضروری است، ماست و پنیر کم‌چرب، کنجد و بادام زمینی را به میان وعده خود اضافه کنید. برای تأمین فیبر مورد نیاز بدن خود در میان وعده از بیسکوییت‌ها و غلات بدون شکر و تهیه شده از آرد کامل استفاده کنید. بدن برای سلامت استخوان‌ها به کلسیم نیاز دارد، مصرف لبنیات کم‌چرب در میان وعده به جذب کلسیم مورد نیاز کمک بسیاری می‌کند. مصرف آجیل در میان وعده می‌تواند بخش مهمی از نیاز بدن به چربی‌های سالم را پوشش دهد.

کنترل اشتها

مصرف یک اسنک سالم در فاصله زمانی مناسب بین دو وعده اصلی، حس گرسنگی شما را برطرف می‌کند و این امر مانع پرخوری احتمالی در وعده اصلی و مصرف مواد غذایی فریبنده و ناسالم مثل فست‌فودها می‌شود.

تأمین انرژی مورد نیاز بدن در فاصله بین دو وعده

مصرف شکر باعث می‌شود قند خون شما ناگهان اوج بگیرد و پس از آن سریعاً کاهش بیابد که پس از این اتفاق شما احساس گرسنگی و بی‌حالی خواهید کرد. یک اسنک سالم شامل کربوهیدرات‌های پیچیده، پروتئین و چربی‌های سالم است که انرژی مورد نیاز بدن شما را برای مدت طولانی نسبت به اسنک‌های حاوی شکر تأمین می‌کند.

تمرکز بیشتر

مصرف اسنک‌های سالم بین وعده‌های غذایی، تمرکز و عملکرد شما را ارتقاء می‌دهد. برای مثال، کودکان با دریافت مداوم و پایدار مواد غذایی مفید در طول روز و در مدرسه، یادگیری بهتری خواهند داشت. بزرگسالان نیز با مصرف میان وعده سالم به خصوص در بعد از ظهر، عملکرد مغزی بهتری در محیط کار خواهند داشت.

مصرف اسنک‌های سالم به عنوان میان وعده نه تنها پرخوری محسوب نمی‌شود و مضراتی چون اضافه وزن را در پی ندارد، بلکه مانع پرخوری در وعده‌های اصلی و باعث شادابی و سرحالی در طول روز می‌شود. تنها نکته مهم انتخاب درست مواد غذایی برای میان وعده است؛ از مصرف منابع فیبر و ویتامین‌ها همچون میوه‌ها و سبزیجات، منابع پروتئین گیاهی مثل کنجد و بادام زمینی، منابع سالم کلسیم مثل لبنیات کم‌چرب، آجیل برای چربی‌های سالم و غلات آرد کامل و بدون شکر غافل نشوید.

 

اصولی دارد و یکباره اتفاق نمی‌افتد. کافی است صبور باشید و از یک برنامه غذایی درست و متناسب با هدف‌تان استفاده کنید.

یکی از مواردی که می‌توانید در برنامه غذایی‌تان بگنجانید، کنجد است. افزودن دانه‌های کنجد به غذا باعث کاهش وزن نمی‌شود ولی این دانه‌ها حاوی موادی مثل پروتئین‌ها و لیگنان‌ها هستند که به شما در رعایت برنامه مقرر میزان کالری دریافتی و کاهش وزن کمک می‌کنند.

قدرت پروتئین

پروتئین‌ها در میان ماکرونوتریشن‌ها (پروتئین، کربوهیدرات و چربی‌ها) بیشترین سیرکنندگی را دارند. ازاین‌رو، یک ایده بسیار خوب برای کاهش وزن این است که وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌ها شامل مواد پروتئینی باشند. همچنین دانشمندان معتقدند که پروتئین‌ها می‌توانند میزان سوخت‌وساز بدن را نیز افزایش دهند. این امر، کاهش وزن را تسهیل می‌کند. یک رژیم غذایی کاهش وزن که سرشار از پروتئین است، باعث می‌شود هم‌زمان با کاهش چربی‌ها، ماهیچه‌ها نیز تقویت شوند، به‌خصوص اگر این رژیم غذایی را با تمرینات هوازی و قدرتی همراه کنید.

لیگنان‌ها و کاهش وزن

لیگنان‌ها ترکیباتی شیمیایی هستند که در بعضی گیاهان همچون دانه‌های کنجد، یافت می‌شوند. این ترکیبات باعث می‌شوند کبد آنزیم‌های چربی‌سوز بیشتری ترشح کند و در نتیجه بدن چربی بیشتری بسوزاند.

محاسبه کالری

برای کاهش وزنی به اندازه 0.45 کیلوگرم باید 3500 کالری کم کنید؛ خواه با ورزش کردن، خواه با کمتر خوردن. یک قاشق چای‌خوری کنجد 52 کالری انرژی دارد. اگر می‌خواهید وزن خود را کم کنید، افزودن کنجد به غذا به‌تنهایی شما را کمک نخواهد کرد، بلکه باید آن را جایگزین غذاهای پرکالری‌تر بکنید.

استفاده از کنجد در رژیم غذایی

می‌توانید به جای کره از حلوا ارده و به جای سس‌های چرب و ناسالم برای سالادها از انواع سس کنجد حلوای عقاب استفاده کنید. روغن کنجد نیز به گونه‌ای است که برای هر سه مصرف سرخ کردن، پخت‌و‌پز و سالاد قابل استفاده است.