Russian | English

از چه روغنی برای مصارف خانگی استفاده کنیم؟

از چه روغنی برای مصارف خانگی استفاده کنیم؟
۵ اسفند ۱۳۹۴ Ali Esmaili
روغن برای مصارف خانگی

روغن ها کاربردهای متفاوتی دارند و از نظر طعم و خواص دارای ویژگی های متفاوتی اند. روغن های طبیعی به طور کلی حاوی ۲ نوع چربی هستند: چربی اشباع شده که در دمای معمولی جامد می شود، بسیار بادوام است و در مقابل اکسیداسیون مقاومت می کند. بنابراین اغلب این روغن ها دمای بالا را تحمل می کند اما چربی اشباع نشده در دمای معمولی مایع است و معمولاً به آسانی اکسیده می شود. روغن های موجود در بازار معمولاً به روش شیمیایی و با حلال های شیمیایی نظیر هگزان (hexane) به دست می آید. پس از روغن گیری برای خارج کردن این حلال های خطرناک، فرآیندهای بسیار زیادی طی می شود و مواد شیمیایی خاصی در حرارت بسیار بالا و به منظور بوزدایی و سفید کردن به آن ها افزوده می شود که طعم، رنگ، ظاهر و خواص آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. انواع روغن ها را می توان به دو دسته تصفیه شده و تصفیه نشده نیز تقسیم کرد. روغن تصفیه نشده روغنی است که کدر است و حتی می توانید رسوب ته روغن را ببینید. این روغن رنگ، طعم و ظاهر مشخص تری از روغن های تصفیه شده مشابه خودش دارد. این روغن از نوع تصفیه شده آن مغذی تر است اما ماندگاری کوتاه تری دارد. بهترین نحوه استفاده از این روغن، مصرف خام آن در سالاد است و یا مواد غذایی که نیاز به حرارت ندارد. طبیعی است که از روغن تصفیه شده معمولاً برای تهیه مواد غذایی که حرارت می بیند، استفاده می شود. این روغن پس از حرارت کاملاً قابل استفاده است، به همین دلیل طرفداران بیشتری دارد و در پخت و پز یا سرخ کردن غذا از آن ها استفاده می شود. به‌طور كلي روغن‌هاي گياهي از لحاظ ارزش خوراكي و كيفيت با روغن‌هاي حيواني يا روغن‌هاي هيدروژنه قابل مقايسه نيستند. روغن‌هاي مايع گياهي از جمله روغن ذرت، کنجد،سويا، زيتون، كانولا، آفتابگردان و… بهترين روغن‌هاي خوراكي براي انسان محسوب مي‌شوند. اين روغن‌ها به ميزان قابل توجهي اسيدهاي چرب غيراشباع دارند. اين نكته را بدانيد كه بيشتر اسيدهاي چرب غيراشباع براي سلامت بدن ضروري هستند و كمتر باعث افزايش طيف چربي‌هاي خون، گرفتگي و تصلب شرايين و ديگر بیماری های عروق می شوند.
 
اسيد چرب ترانس از تمام اسيدهاي چرب خطرناك‌تر است و مصرف آن براي سلامت بسيار مضر است اين نوع از چربي‌ها احتمال ابتلا به بيماري‌هاي قلبي- عروقي، ديابت و بسياري از سرطان‌ها را افزايش مي‌دهد. بنابراين روغن‌هاي مايع گياهي كه به‌صورت طبيعي از دانه‌هاي روغني به دست مي‌آيند، مناسب‌ترين روغن خوراكي محسوب مي‌شوند. روغن کنجد یکی از بهترین انواع روغن های نباتی است.
روغن کنجد که از دانه کنجد گرفته می شود اولین بار از طریق آشپزان چینی وارد سفره غذای بسیاری از مردم شد. این روغن حاوی آنتی اکسیدان های فراوانی است و ثابت شده است که در کاهش فشار خون نقش مهمی دارد. با اضافه کردن یک قاشق روغن کنجد به داخل سالاد می توانید از خواص بی شمار این روغن در کنار غذای خود استفاده کنید. روغن کنجد یکی از روغن های اشباع نشده و مفید برای بدن است که در آمریکای شمالی و کانادا به مقدار زیاد مصرف می شود ، زیرا این روغن نه تنها کلسترول خون را افزایش نمی دهد، بلکه آن را کاهش نیز می دهد .برای تهیه روغن کنجد معمولا دانه ها را می شویند تا رنگ روی آن از بین برود. سپس دانه ها را آسیاب کرده و در آب می ریزند تا پوست آنها روی آب بیاید . بعد از گرفتن پوست، دانه ها را خشک کرده و در آب جوش می ریزند و خمیر می کنند . این خمیر را تحت فشار قرار داده تا روغن آن جدا شود . این روغن را روغن سرد می نامند و از تفاله باقیمانده تحت اثر فشار و گرما روغنی بدست می آید که به نام روغن گرم معروف است که البته ارزش غذایی روغن سرد را ندارد. اگر می خواهید از روغن کنجد استفاده کنید دقت کنید که روغن سرد باشد که به نام “FIRST COLD PRESSED” معروف است، زیرا در اثر حرارت دادن، روغن کنجد خواص خود را از دست می دهند .
شرکت عقاب به عنوان برترین تولید کننده ی روغن کنجد در ایران بیش از نیم قرن است که با تولید روغن فرابکر کنجد به روش پرس سرد پس از انجام فرایند فیلتراسیون به منظور جدایی ذرات معلق، محصولی با طعمی عالی و کیفیت بی نظیر به مصرف کنندگان ارائه می دهد. در اين روش به دليل استفاده از حرارت‌هاي پايين، کم‌ترین تغييرات در ترکيبات و خواص تغذيه‌اي روغن ايجاد شده و به‌دليل عدم نياز به فرآيندهاي تصفيه بعدي، يک روغن کاملاً خالص و بکر با رنگ زرد ملايم و شفاف و عطر و طعم مطبوع حاصل مي‌گردد