Russian | English

بهترین زمان برای ورزش به منظور کاهش وزن

بهترین زمان برای ورزش به منظور کاهش وزن
۲۸ دی ۱۳۹۶ n.mohseni
بهترین زمان برای ورزش به منظور کاهش وزن

فعالیت فیزیکی و ورزش اهمیت بسیاری در حفظ و ارتقاء سلامتی دارد، حتی اگر هدف خاصی مثل کاهش وزن برای آن در نظر نگرفته باشیم. تمرین‌های ورزشی حتی اگر به قصد کاهش وزن نیز باشند، نتایج فوق‌العاده‌ای چون آمادگی ذهنی، تقویت عضلات و سلامتی قلب خواهند داشت. شاید تعجب کنید که برای کاهش وزن بهتر است تمرین‌های ورزشی در زمان خاصی از روز انجام شوند، اما این مهم، نتیجه تحقیقات گروهی از دانشمندان بلژیکی است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اگر قصد کاهش وزن داشته باشیم، چه مقطعی از روز بهترین زمان برای ورزش کردن است؟

احتمالاً شما هم مثل خیلی از مردم، صبح خیلی زود و قبل از صرف صبحانه ورزش می‌کنید. البته این کار اصلاً بی‌منطق نیست، چراکه شواهد علمی نشان داده‌اند که ورزش کردن با شکم خالی تأثیر مثبت بر کاهش وزن دارد. دانشمندان معتقدند که ورزش کردن با شکم خالی باعث می‌شود بدن چربی بیشتری بسوزاند و نتیجه این امر کاهش وزن خواهد بود.

در سال 2010 گروهی از دانشمندان بلژیکی در قالب یک پژوهش تعدادی مرد سالم و جوان را به عنوان نمونه انتخاب کردند و تأثیر رژیم غذایی با 30% کالری و 50% چربی بیشتر (نسبت به رژیم غذایی معمول این افراد) را بر بدن آن‌ها مورد مطالعه قرار دادند. داوطلبان به سه گروه کلی تقسیم شدند و به مدت 6 هفته این رژیم غذایی خاص را ادامه دادند. گروه اول که هیچ تحرکی نداشتند، گروه دوم صبح‌ها بعد از خوردن صبحانه ورزش را شروع می‌کردند و گروه آخر که صبح‌ها و قبل از صرف صبحانه ورزش می‌کردند. تمرین‌های ورزشی گروه دوم و سوم کاملاً یکسان بود.

بعد از پایان این 6 هفته، همان‌طور که انتظار می‌رفت گروه بی‌تحرک وضعیت خوب و سالمی نداشتند، عضلات آن‌ها جای خود را به سلول‌های چربی داده بود. گروهی که بعد از صبحانه ورزش می‌کردند هم حدود 1.3 گیلوگرم اضافه وزن پیدا کرده بودند و دچار مشکلاتی در سطح انسولین شده بودند.

اما گروهی که قبل از خوردن صبحانه ورزش می‌کردند علاوه بر اینکه اضافه وزن پیدا نکرده بودند، میزان انسولین بدنشان نیز در سطح بسیار مناسب قرار داشت و در طول روز چربی بسیار بیشتری نسبت به بقیه می‌سوزاندند.

پروفسور پیتر هسپل دانشمند مرکز تحقیقات ورزش و بهداشت دانشگاه کاتولیک لووِن در بلژیک می‌گوید: درست است که ورزش در صبح زود مانع اضافه وزن می‌شود، اما این لزوماً به معنی کاهش وزن نیست. اما همین نتایج برای کسانی که می‌خواهند تنها چند کیلوگرم از وزن خود کم کنند، دلگرم‌کننده است.

او همچنین می‌افزاید: بهترین استراتژی برای جلوگیری از اضافه وزن ترکیبی از رژیم غذایی سالم و متعادل و فعالیت‌های فیزیکی است. صبح و پیش از صرف صبحانه بهترین زمان برای ورزش است و برای داشتن وزن مناسب و شکمی کوچک، ورزش با شکم خالی بسیار مؤثرتر از ورزش با شکم پر است.