Russian | English

بهترین زمان برای ورزش به منظور کاهش وزن

بهترین زمان برای ورزش به منظور کاهش وزن

Array

بهترین زمان برای ورزش به منظور کاهش وزن

بهترین زمان برای ورزش به منظور کاهش وزن
6 آذر 1398 n.mohseni

فعالیت فیزیکی و ورزش چه به هدف کاهش وزن باشد و چه نباشد، اهمیت بسیاری در حفظ و ارتقاء سلامتی دارد. افزایش آمادگی ذهنی، تقویت عضلات و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی نمونه‌ای از مزایای فعالیت فیزیکی است. شاید این نکته برای‌تان جالب باشد که برای کاهش وزن، بهتر است تمرین‌های ورزشی در زمان خاصی از روز انجام شوند. در ادامه به صورت مفصل به بررسی این نکته به دست آمده از تحقیقات گروهی از دانشمندان بلژیکی می‌پردازیم.

اگر قصد کاهش وزن داشته باشیم، چه مقطعی از روز بهترین زمان برای ورزش کردن است؟

احتمالاً شما هم مثل اکثریت، صبح خیلی زود و قبل از صرف صبحانه ورزش می‌کنید. شواهد علمی نشان داده‌ است که انجام فعالیت‌های ورزشی با شکم خالی، تأثیر مثبتی بر کاهش وزن و تناسب اندام دارد. دانشمندان معتقدند که ورزش کردن با شکم خالی باعث می‌شود بدن چربی بیشتری بسوزاند و در نتیجه کاهش وزن دلخواه اتفاق بیفتد.

در سال 2010 گروهی از دانشمندان بلژیکی در قالب یک پژوهش، تعدادی مرد سالم و جوان را به عنوان نمونه انتخاب کردند و تأثیر رژیم غذایی با 30% کالری و 50% چربی بیشتر (نسبت به رژیم غذایی معمول این افراد) را بر بدن آن‌ها مورد مطالعه قرار دادند. داوطلبان به سه گروه کلی تقسیم شدند و به مدت 6 هفته این رژیم غذایی خاص را ادامه دادند. گروه اول هیچ تحرکی نداشتند، گروه دوم صبح‌ها بعد از خوردن صبحانه ورزش را شروع می‌کردند و گروه آخر صبح‌ها و قبل از صرف صبحانه ورزش می‌کردند. تمرین‌های ورزشی گروه دوم و سوم کاملاً یکسان بود.

بعد از پایان این 6 هفته، همان‌طور که انتظار می‌رفت، گروه بی‌تحرک وضعیت خوبی نداشتند و عضلات آن‌ها جای خود را به سلول‌های چربی داده بود. گروهی که بعد از صبحانه ورزش می‌کردند هم حدود 1.3 گیلوگرم اضافه وزن پیدا کرده بودند و دچار مشکلاتی در سطح انسولین شده بودند.

اما گروهی که قبل از خوردن صبحانه ورزش می‌کردند، اضافه وزن پیدا نکرده بودند، میزان انسولین بدن‌شان در سطح نرمال قرار داشت و در طول روز نیز چربی بیشتری به نسبت بقیه گروه‌ها سوزانده بودند.

پروفسور پیتر هسپل دانشمند مرکز تحقیقات ورزش و بهداشت دانشگاه کاتولیک لووِن در بلژیک می‌گوید: “درست است که ورزش در صبح زود مانع از اضافه وزن می‌شود، اما این لزوماً به معنی کاهش وزن نیست. هرچند که نتایج برای کسانی که می‌خواهند تنها چند کیلوگرم از وزن خود کم کنند، دلگرم‌کننده است.”

طبق تحقیقات انجام شده و نتایج به دست آمده، صبح و پیش از صرف صبحانه، بهترین زمان برای انجام فعالیت‌های ورزشی است و برای داشتن وزن مناسب، ورزش با شکم خالی بسیار مؤثرتر از ورزش با شکم پر است. تنها به خاطر داشته باشید که بهترین استراتژی برای جلوگیری از اضافه وزن، رعایت یک رژیم غذایی سالم در کنار فعالیت‌های مداوم بدنی است.

حلوا شکری عقاب همواره تلاش می‌کند تا با تولید محصولات کنجدی و ایجاد آگاهی نسبت به مصرف این مواد غذایی، رعایت یک رژیم غذایی سالم را ترویج کند.