Russian | English

بیماری‌های قلبی عروقی، شیوع، اهمیت و پیشگیری

بیماری‌های قلبی عروقی، شیوع، اهمیت و پیشگیری
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ نگار حاجی‌زاده
Heart-disease

امروزه، بیماری‌های عروق قلبی یک مشکل بهداشتی و یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در جهان به شمار می‌رود. بررسی‌ها حاکی از آن است که شیوع بیماري قلبی عروقی در مردان و زنان 44-35 سال به ترتیب 5/0 و 18/0 درصد و در بین مردان و زنان بالاي 60 سال به ترتیب 5/20 و 1/17 درصد می‌باشد. بیماري‌هاي قلبی عروقی شایعترین علت مـرگ و میـر بوده و عواملی مثل فشـارخون بالا، دیابت، چاقی و مصرف سـیگار در بـیش از هشتاد درصد موارد، عامل اصلی شیوع آن هسـتند.

این بیماري نـه تنهـا سلامتی بیماران، بلکـه ارتباطات اجتماعی، الگوي زندگی، فضاي خانوادگی، شغل و سطح درآمد آنها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. تنظیم و کنترل این عوامل معمولاً به وسـیله اسـتفاده ترکیبی از داروها و تغییرات سبک زندگی صورت می‌گیـرد که شامل ترک سیگار، انتخاب غذاهاي سالم، کم کردن وزن و افزایش فعالیت است. در کشورهای صنعتی اکثر افراد از رابطة بین مصرف چربی‌های مضر و بیماری‌های عروقی آگاه هستند. عناوینی چون کلسترول بد در فرهنگ عمومی جامعه گسترش پیدا کرده‌ و درمان‌های تعدیل کنندة چربی برای کاهش خطر بیماری‌های قلبی ـ عروقی صورت می‌گیرد.

به طور کلی کاهش مصرف چربی‌های اشباع، در روغن‌های حیوانی و برخی منابع گیاهی همچون نارگیل و تا جای ممکن حذف اسیدهای چرب ترانس موجود در فست‌فودها، شیرینی‌ها و اسنک‌ها، کلیدی‌ترین نکته در رابطه با سلامت قلب در حوزه‌ی کنترل بیماری مرتبط با رژیم غذایی است. دستورالعمل‌های انجمن قلب آمریکا بیان می‌کند که برنامه غذایی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که مقدار مجاز اسیدهای چرب اشباع دریافتی در رژیم غذایی کمتر از 4% و مقدار اسیدهای چرب ترانس کمتر از 1% کالری دریافتی باشد. علاوه بر این مصرف روغن‌های مایع با مقدار بالای اسیدهای چرب امگا 9 و امگا 6 مثل روغن زیتون و کنجد موجب کاهش کلسترول بد خون ( از عوامل بالابرنده خطر بیماری قلبی) می‌شود. علاوه بر این، مصرف روغن‌هایی که مقدار زیادی اسید چرب امگا9 دارند از بروز فرآیندهای التهابی و استرسی که منجر به مرگ یا جهش و سرطانی شدن سلول می‌شود، می‌کاهد.

انتخاب روغن مناسب می‌تواند در کنار عوامل دیگر مثل کاهش دریافت نمک و شکر و افزایش مصرف میوه و سبزی گامی بسیار موثر در پیشگیری از بیماری‌های قلبی باشد. از این رو انتظار می‌رود تا همه‌ی افراد به طور مسئولانه و دقیق روغن مناسب مصرف خانوار را انتخاب و تهیه کنند چرا که، روغن‌ها از پرمصرف‌ترین اقلام به کار رفته در آشپزخانه هستند و در تمامی غذاها استفاده می‌شوند.

روغن کنجد، به شرطی که از کنجد درجه یک و تحت شرایط استاندارد تهیه شود، می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. شرکت دانه گستر خوزستان به‌عنوان زیرمجموعه شرکت عقاب از سال 1372 در شهر دزفول افتتاح شد. استان خوزستان و به‌ویژه شهرستان دزفول به علت موقعیت جغرافیایی خاص و شرایط آب و هوایی مناسب، بهترین اقلیم برای پرورش کنجد، این دانه ارزشمند در ایران بشمار می‌رود. در حال حاضر با توجه به پتانسیل بالای این منطقه برای تولید دانه‌های روغنی، این شرکت در هولدینگ عقاب انواع روغن‌های کنجدی مثل روغن مخصوص سرخ‌کردنی، روغن فرابکر، روغن تصفیه‌شده و روغن کنجد-کانولا را تولید و عرضه می‌کند. در نظر داشتن تفاوت محسوس میان روغن کنجد عقاب با روغن‌های مشابه بازار که به‌صورت دستی تهیه می‌شوند، می‌تواند عاملی تعیین‌کننده در تشخیص خواص طبیعی این روغن و انتخاب این محصول با خیالی آسوده و مطمئن نسبت به کیفیت نهایی باشد. امیدواریم تا با بالا رفتن دانش عمومی در رابطه با انواع مشکلات به‌خصوص بیماری‌های قلبی دانش عمومی را در این رابطه بالا ببریم. چراکه برنامه غذایی صحیح و فعالیت بدنی از سنین پایین، رمز پیشگیری از وقوع آن است.