Russian | English

بی‌اشتهایی و پراشتهایی کودکان

بی‌اشتهایی و پراشتهایی کودکان
۲۸ خرداد ۱۳۹۶ Ali Esmaili

تغذیه اصولی و کافی لازمه‌ی شکوفایی استعدادها و رشد و پیشرفت آدمی است. چگونگی و ماهیت برنامه غذایی در دوره‌ی پیش و پس از تولد اهمیت بسزایی در رشد و فعالیت کودک دارد و شکی نیست که نقشی انکارناپذیر در بهداشت و سلامت جسم و جان افراد داشته و تضمین کننده جامعه‌ای سالم و پویا در آینده است. تغذیه مناسب، باعث می‌شود که انرژی لازم برای بدن تأمین شود، سلول‌های از بین رفته ترمیم شوند، مقاومت بدن در مقابل بیماری‌ها بالا رود و غدد عملکردی طبیعی داشته باشند.

بی‌اشتهایی و پراشتهایی کودکان، اتفاق شایعی است که اکثر پدر و مادرها با آن روبه‌رو می‌شوند و چگونگی کنترل و بهبود آن دغدغه‌ی بسیاری از آن‌ها است. اولین اقدام در درمان هر اختلالی، شناخت علت اصلی آن است. در رابطه با اختلالات غذا خوردن نیز، اقدام اول انجام آزمایش‌ها و بررسی علل احتمالی هورمونی و در گام بعدی آنالیز و بررسی سبک زندگی است.

سبک زندگی امروز والدین و به تبع آن‌ها فرزندانشان موجب شده که کودکان برخلاف گذشته زمان زیادی را به دیدن تلویزیون یا بازی‌های کامپیوتری اختصاص دهند لذا فعالیت بدنی آن‌ها بسیار کمتر از گذشته شده است. از سویی در دسترس بودن انواع تنقلات همچون چیپس، پفک، آب‌میوه‌های صنعتی و شکلات‌هایی با قند و شکر زیاد یا رنگ‌های مصنوعی موجب افزایش دریافت کالری از این طریق شده است. ازاین‌رو کودکان تمایل کمتری به انواع غذاها و خوراکی‌های خانگی و سالم دارند. این روند غلط موجب ایجاد سوءتغذیه شده که خود را با چاقی یا لاغری نشان می‌دهد. بنابراین چاقی الزاماً به معنی تندرستی و دریافت کافی مواد غذایی کودک نیست چراکه ممکن است کودکی کالری اضافی را از منابع نادرست دریافت کرده باشد و بدن او از نظر ویتامین‌ها، املاح و درشت‌مغذی‌های اصلی دچار فقر شده‌باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که دریافت زیاد تنقلات قبل از وعده‌های اصلی غذا اشتهای کودک را کم کرده و دریافت مناسبی نداشته باشد که نهایتاً به لاغری کودک می‌انجامد.

همان‌گونه که بیان شد، مشکلات تغذیه‌ای کودکان اگر علل هورمونی نداشته باشد غالباً به عادت‌های غلط و نادرست زندگی آنان مربوط می‌شود و توصیه‌ی متخصصین تغذیه اصلاح شیوه‌ی زندگی نه‌تنها کودک، بلکه کل خانواده است. چراکه اعمال فشار بر کودک برای انجام فعالیت بدنی و پرهیز از خوردنی‌های مضر، در خانواده‌ای که همچنان عادات غلط غذایی وجود دارد و افراد کمترین فعالیت بدنی را دارند، موجب وارد آمدن صدمات روحی به کودک شده و وی در برابر کمترین تغییرات حداکثر مقاومت را نشان می‌دهد.

متخصصین تغذیه و صنایع غذایی شرکت عقاب، سعی دارند تا با معرفی خوراکی‌هایی سالم و عموماً بر پایه کنجد که متناسب با ذائقه و سلیقه‌ی ایرانی است و از زمان‌های بسیار گذشته جزء میان وعده اصلی افراد بوده، بر نقش این خوراکی‌ها در برنامه غذایی امروز کودکان تاکید بیشتری داشته و به بهبود برنامه غذایی آنان کمک کنند. در همین راستا طیف گسترده‌ای از محصولات شامل اسنک کنجدی (ترکیبی از کنجد و عسل)، کنجد ساده و بوداده و انواع حلواشکری را تولید و به بازار عرضه کرده است. شرکت حلوای عقاب با سال‌ها تجربه، همواره نسبت به معضلات روز کشور و دغدغه‌های خانواده‌های ایرانی حساس بوده و بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را معطوف به آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و ارائه‌ی راهکارهایی جهت مرتفع سازی این دغدغه‌ها و مشکلات نموده‌است، با این امید که این اقدامات بتواند نقشی در بهبود شرایط زندگی و وضعیت سلامتی جامعه داشته باشد.