Russian | English

تغذیه مناسب و ریکاوری بدن پس از دویدن

تغذیه مناسب و ریکاوری بدن پس از دویدن

Array

تغذیه مناسب و ریکاوری بدن پس از دویدن

تغذیه مناسب و ریکاوری بدن پس از دویدن
13 ژانویه 2018 n.mohseni

اگر علاقه به دویدن مسافت‌های طولانی دارید، احتمالاً خیلی از شما به‌منظور تأمین انرژی روزانه مورد نیاز به تغذیه قبل و حین دویدن توجه ویژه‌ای دارید. اما لازم است بدانید که تغذیه پس از دویدن برای ریکاوری مناسب بدن، اهمیت بسیار بیشتری دارد.

زمان‌بندی تغذیه پس از دویدن

20 تا 30 دقیقه پس از دویدن

بلافاصله پس از دویدن، بهترین زمان برای بازپرسازی ذخایر گلیکوژن در ماهیچه‌ها، جذب آب از دست رفته و جلوگیری از التهاب احتمالی ناشی از دویدن است. بهترین راه ذخیره مجدد گلیکوژن در ماهیچه‌ها تغذیه با نسبت کربوهیدارت به پروتئین 4 به 1 است. برای جذب آب از دست رفته نیز می‌‌توانید از آب معدنی استفاده کنید. غذاهای سرشار از آنتی ‌اکسیدان‌ نیز به بدن شما کمک می‌کنند که التهاب‌های احتمالی را برطرف کند.

45 تا 90 دقیقه پس از دویدن

وقتی ذخایر گلیکوژن در ماهیچه‌ها بازپرسازی شدند، بدن شما شروع به ترمیم بافت‌های ماهیچه‌ای می‌کند. منابع باکیفیت پروتئین مهم‌ترین نیاز بدن برای این فرآیند هستند. غذاهای غنی از آرژینین، گلوتامین، لیزین و آمینو اسیدهای شاخه‌دار، برای ریکاوری بسیار مهم هستند. دانه‌های کنجد که منبع غنی آرژینین هستند، یکی از موارد توصیه شده برای ریکاوری پس از دویدن است. مصرف کنجدبارها و همچنین کنجد عسلی عقاب نیز می‌تواند گزینه سالم و مناسبی باشد.

در این مطلب به اهمیت تغذیه مناسب برای ریکاوری و زمان‌بندی آن پرداختیم. برای آشنایی با مواد غذایی مناسب، پیشنهاد می‌کنیم تا نگاهی به بلاگ خوراکی‌های مناسب برای ریکاوری پس از دویدن داشته باشید.