Russian | English

خواص شیره انگور و کاربرد آن در طب سنتی

خواص شیره انگور و کاربرد آن در طب سنتی

Array

خواص شیره انگور و کاربرد آن در طب سنتی

خواص شیره انگور و کاربرد آن در طب سنتی
8 دی 1398 نگار حاجی‌زاده

انگور از معدود میوه‌هایی است که پیشینه تاریخی دارد و روایات زیادی از آن موجود است و کم‌تر کسی را نیز می‌توان پیدا کرد که از فواید بی‌شمار آن بی‌خبر باشد. انگور همچنین جزء اندک میوه‌هایی است که از برگ و حتی هسته آن نیز برای مصارف مختلف استفاده می‌شود. در این بلاگ قصد داریم تا به معرفی خواص یکی از مشتقات انگور یعنی شیره انگور یا دوشاب و کاربرد آن در طب سنتی بپردازیم.

 

خواص شیره انگور

شیره انگور را می‌توان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و باستانی‌ترین خوراکی‌ها شناخت. در بسیاری از تمدن‌های بزرگ، مصرف شیره انگور به تنهایی، به عنوان یک وعده غذایی رواج داشته است و امروزه نیز به عنوان یک میان‌وعده سالم و مغذی، در کنار محصولات کنجدی اعم از حلوا، ارده و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبع گرم شیره انگور، خاصیت این خوراکی را چندین برابر کرده است؛ به همین دلیل مصرف آن در فصل سرما به افراد، خصوصاً افراد با طبع سرد پیشنهاد می‌شود.

شیره انگور حاوی ویتامین‌های A، B، C و مواد معدنی از قبیل کلسیم، فسفر، منیزیم و آهن است. شیره انگور همانند انگور، سرشار از آنتی‌اکسیدان است؛ آنتی‌اکسیدان موجود در آن از فعالیت رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند، به همین دلیل مصرف روزانه شیره انگور، بهترین منبع به منظور تقویت سیستم ایمنی، جلوگیری از پیشرفت تومورهای سرطانی، حفظ سلامتی، ترمیم بافت پوست و همچنین جلوگیری از پیری زودرس پوست می‌باشد. بهبود کارایی سیستم گوارش و جلوگیری از نفخ از دیگر فواید گنجاندن شیره انگور در برنامه غذایی است.

کاربرد شیره انگور در طب سنتی

در گذشته در کشورهای مدیترانه‌ای، شیره انگور، لقب “شربت شفابخش” را داشته و از آن به عنوان دارویی برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌شده است. همانطور که پیشتر گفتیم، به دلیل وجود مواد معدنی فراوان در شیره انگور، مصرف آن در طول دوران بارداری و همچنین افزایش قدرت شیردهی مادران، مرسوم بوده است. مصرف دوشاب یا شیره انگور با انواع فرآورده‌های کنجدی، به عنوان یک خوراکی مقوی و مغذی شناخته می‌شده و برای بهبود ضعف بدنی و افزایش قدرت جسمانی، مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

بعلاوه، در گذشته شیره انگور به جهت طبع گرم آن، برای بالا بردن قدرت بدن در برابر سرما و متعادل ساختن قند خون مورد توجه بوده است. همچنین خاصیت دیگر شیره انگور کاهش دردهای دوره قاعدگی است که از طبع گرم آن نشات می‌گیرد. این ماده غذایی به رشد کودکان و نوجوانان هم کمک شایانی می نماید.

 

کارخانه حلوای عقاب، از شیره‌های طبیعی اعم از شیره انگور و خرما برای تولید محصولات کنجدی از قبیل حلوا ارده با شیره انگور و ارده و شیره استفاده می نماید. حلوا ارده با شيره انگور، از ترکیب ارده، شیره انگور و طعم‌دهنده‌هایی چون پودر هل و وانیل تولید می‌شود که همزمان دارای فواید بی‌شمار کنجد و شیره انگور است. این محصول می‌تواند برای تمامی گروه‌های سنی، یک میان وعده سالم، مقوی و جایگزینی برای تنقلات مضر باشد.