Russian | English

خوراکی‌های مناسب برای ریکاوری پس از دویدن

خوراکی‌های مناسب برای ریکاوری پس از دویدن

Array

خوراکی‌های مناسب برای ریکاوری پس از دویدن

خوراکی‌های مناسب برای ریکاوری پس از دویدن
13 ژانویه 2018 n.mohseni

اگر اهل ورزش روزانه و یا انجام فعالیت‌های بدنی روتین هستید و معمولاً مسافت‌های طولانی را می‌دوید، احتمالاً بدن‌دردهای پس از ورزش یا دویدن را تجربه کرده‌اید. برای رفع این مشکل باید ریکاوری بدن به خوبی انجام شود. بخش مهمی از ریکاوری توسط تغذیه مناسب و در زمان مناسب صورت می‌گیرد. در بلاگ تغذیه مناسب و ریکاوری بدن پس از دویدن، به تبیین اهمیت تغذیه مناسب و زمان‌بندی آن پرداخته‌ایم. در ادامه مطلب پیش رو به معرفی 6 خوراکی مناسب برای ریکاوری بدن پس از دویدن طولانی می‌پردازیم.

۱. نان تست به همراه کره بادام زمینی

برای رعایت نسبت کربوهیدرات به پروتئین، یک تکه نان تست کامل و بدون گلوتن به همراه کره بادام زمینی یک انتخاب بسیار مناسب است.

۲. ترکیب خشکبار و آجیل

یکی از سالم‌ترین انواع اسنک‌ها ترکیب خشکبار از جمله برگه زردآلو، کشمش و انواع میوه خشک شده  و انواع آجیل شامل بادام، بادام هندی، بادام زمینی و تخمه کدو است. در نظر داشته باشید برای ریکاوری بدن بهتر است مقدار میوه موجود در این ترکیب حدوداً چهار برابر آجیل آن باشد.

۳. زردچوبه

زردچوبه منبع غنی از آنتی اکسیدان است، از این رو ترکیبات حاوی زردچوبه برای رفع کوفتگی‌ها و بدن‌دردها بسیار مفید هستند. برای جذب بهتر آنتی‌اکسیدان می‌توان این ترکیبات را به همراه فلفل سیاه مصرف کرد.

۴. میوه‌ها و سبزیجات

میوه‌ها و سبزیجات منابع سرشار آنتی ‌اکسیدان‌ هستند که برای رفع بدن‌درد و التهاب احتمالی لازم هستند. فعالیت سنگین و ورزش گلوتامین خون را کاهش می‌دهد، از این رو بهتر است توجه ویژه‌ای به سبزیجاتی مثل کلم، اسفناج و جعفری که سرشار از گلوتامین هستند، داشته باشید.

۵. حبوبات

پروتئین‌های گیاهی منبع خوبی برای جذب پروتئین لازم برای ریکاوری پس از فعالیت ورزشی هستند. حبوبات منبع غنی پروتئین‌های گیاهی هستند.

۶. دانه‌های کنجد

دویدن سطح کورتیزول (هورمون استرس) را افزایش می‌دهد. آمینو اسیدهای آرژینین و لیزین، سطح کورتیزول را کاهش می‌دهد. کنجد منبع غنی آرژینین است، می‌توانید آن را به سالادها و اسموتی‌های خود اضافه کنید.