Russian | English

روغن پالم، خوب یا بد

روغن پالم، خوب یا بد
۱۰ تیر ۱۳۹۶ نگار حاجی‌زاده

بررسی خوب یا بد بودن روغن پالم موردی است که در چند وقت اخیر بحث داغ بسیاری از محافل بوده است. ازاین‌رو شرکت حلوای عقاب به‌عنوان اولین و معتبرترین واحد تولیدی درزمینه‌ی تولید حلواارده، روغن کنجد و دیگر محصولات کنجدی تلاش می‌کند تا با ارائه توضیحی اجمالی و علمی در مورد این روغن، مخاطبان قدیمی حلوای عقاب را با این روغن آشنا سازد.
سابقه مصرف روغن پالم در مالزی به بیش از صدسال پیش بازمی‌گردد. این گیاه اولین بار در کشورهای آفریقایی به عمل آمد و کاشت و برداشت آن در کشورهایی مانند مالزی، اندونزی و فیلیپین از سال 1848 میلادی آغاز شد. امروزه ضمن آنکه روغن پالم دومین روغن نباتی جهان ازنظر تولید به شمار می‌رود، بالاترین میزان صادرات را نیز در میان روغن‌های نباتی به خود اختصاص داده است.
روغن پالم همچون روغن نارگیل یکی از معدود چربی‌های گیاهی بسیار اشباع‌شده است که در دمای اتاق حالت نیمه جامد دارد. ترکیب چربی‌های به‌کاررفته در این روغن به‌صورت 50% اسید پالمیتیک (اشباع)، 40% اسید اولئیک (امگا9) و 10% اسیدهای چرب چند غیراشباع (امگا3 و 6) می‌باشد. روغن پالم همچون سایر روغن‌های گیاهی فاقد کلسترول است اما نسبت چربی اشباع و غیراشباع در آن یکسان می‌باشد. بالا بودن محتوای چربی اشباع در این روغن موجب افزایشLDL (کلسترول بد خون) می‌شود و مصرف دائمی روغن پالم به علت داشتن مقادیر بالای چربی‌های اشباع منجر به انسداد عروق و بیماری‌های قلبی می‌شود. از روغن پالم می‌توان در تهیه روغن مخصوص پخت‌وپز و روغن سرخ‌کردنی، تهیه کره گیاهی، در صنعت شیرینی‌پزی (قنادی)، تهیه بستنی و غیره استفاده کرد. ازآنجاکه این روغن سرشار از اسیدهای چرب اشباع است از مقاومت خوبی در مقابل عوامل اکساينده برخوردار بوده و یک روغن مطلوب برای سرخ کردن محسوب می‌شود اما اخیراً خبرهایی در خصوص استفاده از روغن پالم در صنایع لبنی به‌جای چربی طبیعی شیر به‌منظور تولید شیر و محصولات لبنی پرچرب شنیده می‌شود و ازآنجایی‌که چربی طبیعی شیر حاوی ریزمغذی‌ها و ویتامین‌های مهمی برای بدن می‌باشد، استفاده از روغن پالم موجب کاهش ویتامین‌ها، املاح و دیگر مواد مغذی مهم شیر می‌شود.
در دسته‌بندی روغن‌ها، بدترین و مضرترین آن‌ها اسیدهای چرب اشباع هستند که علاوه بر بالا بردن کلسترول بد (LDL) موجب پایین آوردن کلسترول خوب (HDL) نیز می‌شوند. این گروه روغن‌ها شامل روغن‌های به‌کاررفته در فست فودها، شیرینی‌های خامه‌ای، چیپس، پفک و روغن‌های جامد و هیدروژنه است. گروه دیگر، روغن‌هایی با چربی‌های اشباع زیاد است که موجب بالا رفتن کلسترول بد (LDL) می‌شود و شامل روغن‌های حیوانی، روغن نارگیل و روغن پالم است و گروه آخر که سالم‌ترین روغن‌های مصرفی است، شامل روغن‌های مایع گیاهی همچون روغن کنجد، روغن‌زیتون و غیره است.
پس در رابطه با روغن پالم می‌توان گفت مقدار متوسط مصرف این روغن نسبت به روغن‌های ترانس و هیدروژنه انتخاب بهتری است اما روغن‌های سالم‌تری همچون روغن کنجد ارجحیت دارند. شرکت حلوای عقاب با سال‌ها تجربه درزمینه‌ی تولید محصولات کنجدی از قبیل ارده، حلواارده، سس کنجد و روغن کنجد با بهره‌گیری از کادری مجرب و متخصص به‌عنوان بزرگ‌ترین و معتبرترین شرکت در تولید محصولات کنجدی، تلاش در افزایش آگاهی عمومی و شفاف‌سازی در مورد کلیه موضوعات مرتبط داشته و حفظ سلامت خانوارهای ایرانی همواره سرلوحه تمام فرایندها و تولیدات خود قرار داده است. در همین راستا با حفظ استانداردهای ملی و بین‌المللی و در نظر گرفتن نیازهای سلامتی جامعه، اقدام به تولید باکیفیت‌ترین روغن کنجد از دانه‌های درجه‌یک کنجد کرده است تا همسو با نیاز جامعه بهترین روغن کنجد را در دسترس قرار دهد.