Russian | English

روغن کنجد، دوست سلامتی

روغن کنجد، دوست سلامتی

Array

روغن کنجد، دوست سلامتی

روغن کنجد، دوست سلامتی
18 دسامبر 2017 n.mohseni

دانه کنجد خواص بسیاری دارد. کنجد سرشار از کلسیم است و آهن فراوانی دارد به طوری که با خوردن 100 گرم از آن، بدن 670 میلی گرم کلسیم و 10 میلی گرم آهن دریافت می‌کند. به همین دلیل مصرف این دانه به کسانی که گوشت و لبنیات کمی استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود. با توجه به این که روغن کنجد نیز از همین دانه‌ها به دست می‌آید، درنتیجه فواید کنجد در روغن کنجد نیز یافت می‌شود.

روغن کنجد حاوی آنتی ‌اکسیدان‌ فراوانی مانند سزامول و سزامولین و ویتامین E است که خاصیت ضد سرطانی دارند و به همین دلیل، این روغن یکی از سالم‌ترین روغن‌های خوراکی محسوب می‌شود. ترکیبات آنتی اکسیدان روند پیری را به تعویق می‌اندازد و سبب افزایش طول عمر می‌شود. همچنین این خاصیت آنتی اکسیدانی ، مقاومت روغن را در برابر حرارت، یعنی نقطه دود یا  Smoke Point آن را افزایش می‌دهد.

روغن کنجد یک منبع غنی از اسیدهای چرب غیراشباع است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. همچنین مصرف روغن کنجد موجب کاهش کلسترول بد خون و کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا می‌گردد لذا کسانی که چربی خون و فشار خون بالایی دارند، بهتر است از این روغن برای تهیه غذاهای روزانه‌شان استفاده کنند.

روغن سرخ کردنی شفاف حاوی روغن کنجد، نوعی روغن سرخ کردنی است که در فرمولاسیون آن از روغن کنجد استفاده شده است و لذا تمامی خواص تغذیه‌ای کنجد از جمله اسیدهای چرب ضروری (امگا ۶ ، امگا ۹) و آنتی اکسیدان‌های طبیعی در این فرآورده وجود دارد. ضمن آنکه به دلیل عدم استفاده از روغن پالم، ظاهری شفاف داشته و فاقد اسیدهای چرب ترانس است.

برخی از افراد بر این باورند که برخی روغن‌های گیاهی مانند روغن کنجد در حین سرخ کردن جذب غذا نمی‌شوند. در حالی که این یک باور غلط است. این مساله بیشتر با بافت غذا و نحوه سرخ کردن آن بستگی دارد. اگر قبل از سرخ کردن کمی به غذا نمک زده و اجازه بدهیم آب آن کشیده شود، در حین سرخ شدن روغن کمتری مصرف خواهد شد.

با توجه به خصوصیات ذکر شد، توصیه می‌کنیم تا برای تهیه غذا، از روغن کنجد استفاده کنید تا علاوه بر خوش طعم شدن غذا، از خواص بی نظیر آن نیز بهره‌مند شوید.