Russian | English

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

Array

رژیم غذایی مدیترانه‌ای

رژیم غذایی مدیترانه‌ای
24 اردیبهشت 1396 نگار حاجی‌زاده

آیا ماهی، میوه‌های تازه، سبزیجات و مغزها را دوست دارید؟

در صورتی که جوابتان مثبت است، رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای شما انتخاب مناسبی است.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای برنامه‌ غذایی کشورهای اطراف دریای مدیترانه است. بررسی‌های اپیدمیولوژی در اوایل دهه 1950 میلادی نشان داد که مردم منطقه مدیترانه طول عمر بیشتری داشته و درصد ابتلا به بیماری‌ها در آن‌ها نسبت به مردم آمریکا و شمال اروپا کمتر است. مطالعات بیشتر نشان داد که علت اصلی سلامتی و کیفیت بالای زندگی در این منطقه، الگوی غذایی سالم آن‌ها است.

رژيـم غـذايي مديترانـه‌اي، يـك الگـوي غـذايي با تأكيد بر مصرف ماهي و محصولات دريايي، غلات به‌خصوص از انواع سبزی، میوه، مغزها و حبوبات است.  همچنین با توصيه به مصرف متوسط محصولات لبني، سيب‌زميني و تخم‌مرغ و مصرف كـم شـيريني‌هـا، گوشـت قرمز و فرآورده‌هاي گوشـتي آماده سعی در بهبود رژیم غذایی دارد. همچنـين اسـتفاده از روغن زيتون به عنوان منبع اصلي چربي اضافه شـده بـه غذا در اين الگوي غذايي، مورد تاکید مي‌باشد . در ادامه مطالعات گسترده‌تر پیرامون اثرات این رژیم غذایی بر بیماری‌های مختلف و شاخص سلامت صورت گرفت. کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر همچون دیابت، چاقی، سرطان دستگاه تنفسی و قسمت فوقانی دستگاه گوارش از جمله مزایای پیروی از این رژیم غذایی است.

براساس مطالعه‌ای دیگر که در سال 2006 توسط Bach A و همکاران انجام شد، مشخص گردید که در بین ساکنان نزدیک مدیترانه، میزان بروز بیماری‌های مزمن در کمترین مقدار و امید به زندگی در بالاترین سطح خود قرار دارد.

محققین با بررسی بیش از ده هزار زن در دهه‌های 50 و 60 زندگیشان و سپس وضعیت سلامتی‌شان در 15 سال بعد، دریافتند، افرادی که در زندگی خود از رژیم غذایی سالم با مقدار زیاد میوه، سبزی، مغزها و مقدار کم گوشت قرمز پیروی می‌کرده‌اند، 40 درصد بیشتر از سایرین، بالای 70 سال بدون بروز بیماری‌های مزمن، عمر کرده‌اند.

نمونه‌ای از یک وعده غذایی با الگوی مدیترانه‌ای می‌تواند به شکل زیر باشد:

  • نان هفت غله (آرد گندم سبوس دار، تخم آفتابگردان، کنجد، سیاه دانه…)
  • ماهی یا میگو گریل یا آب‌پز شده
  • سوپ با حبوباتی همچون عدس، لوبیا، نخود و…
  • سالاد با روغن زیتون و سرکه
  • ماست میوه‌ای به عنوان دسر

میان وعده‌های این رژیم غذایی شامل میوه، انواع مغزها همچون گردو، کنجد، بادام و فندق باشد. انگور قرمز و مشتقات آن مثل شیره انگور و به طور کلی شیره‌های طبیعی نیز جزئی اساسی از این رژیم غذایی است.

در این میان، دانه كنجد دارای حدوداً  50 درصد روغن، 20درصد پروتئین و ليگنـان‌هـاي متنـوعي از قبيـل سيـسمين و سيسمينول مي‌باشد. خـواص آنتي اكسيداني و ضد التهابی کنجد به دلیل وجود لیگنان‌های موجود در روغن کنجد است که سبب بهبود وضعیت چربی خـون و كـاهش کلسترل خون می‌شود.

با توجه به مطالبی که ذکر شد، کنجد در کنار سایر مغزهای خوراکی می‌تواند به عنوان جزئی از رژیم غذایی مدیترانه‌ای در ایجاد و حفظ سلامتی موثر باشد. سال‌ها است که شرکت عقاب، محصولات متفاوتی را بر پایه کنجد تولید و عرضه می‌کند که شامل کنجد خام، برشته، حلوا ارده، کرم کنجد است.

شرکت حلوای عقاب تلاش می‌کند تا با معرفی برنامه‌ها و الگوهای غذایی صحیح در ترویج فرهنگ تغذیه سالم گام بردارد.