Russian | English

سس‌های کنجدی، سس‌های کم کالری

سس‌های کنجدی، سس‌های کم کالری

Array

سس‌های کنجدی، سس‌های کم کالری

سس‌های کنجدی، سس‌های کم کالری
16 اردیبهشت 1396 Ali Esmaili

داستان‌های زیادی در رابطه با تاریخچه سس مایونز و اولین نفری که آن را ابداع کرده، وجود دارد؛ یکی از پرتکرارترین و قابل استنادترین آنها، ماجرای آشپز فرانسوی دوک ریچلیو است. پس از شکست دادن بریتانیا توسط دوک در بندر «ماهون»، آشپز ضیافتی را به همین مناسبت ترتیب می‌دهد. ترکیبی کرمی شامل تخم‌مرغ و خامه، جزئی از منوی شام بود که آشپز متوجه نبودن خامه در آشپزخانه می‌شود، ناگزیر روغن زیتون را جایگزین می‌کند و به ترکیبی فوق العاده می‌رسد که به افتخار پیروزی دوک آن را Mahonnaise””  می‌خواند.

به‌مرور زمان، ترکیباتی به مایونز افزوده یا از آن کم شد و طرفداران زیادی را در سراسر دنیا به دست آورد. تاجایی که امروز خوردن خیلی از غذاهای سرخ‌شده، سالادها یا ساندویچ‌ها، بدون سس برایمان خوشایند و دلپذیر نیست.

به‌طورکلی سس‌ها به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند که از آن جمله می‌توان به سس مایونز، سس تارتار، هزار جزیره و سس سالاد اشاره کرد. روغن‌های گیاهی خوراکی، تخم‌مرغ، نشاسته یا آرد گندم و انواع مختلفی از ادویه‌ها، ترکیبات اصلی تشکیل‌دهنده این سس‌های محبوب و خوش‌طعم می‌باشند. به‌طورکلی براساس میزان چربی به‌کار رفته در سس‌ها، آن‌ها را به انواع معمولی، چربی کاهش‌یافته، کم‌چرب و بدون چربی تقسیم‌بندی می‌کنند اما سس‌ها به طور کلی به دلیل داشتن کالری بالا، افراد را درگیر عذاب وجدان می‌کنند به همین علت بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا برای حفظ سلامتی و دوری از عذاب وجدان، از لیموترش، نارنج و ترکیباتی ازاین‌دست استفاده کنند! اما شرکت عقاب اخیراً با انجام آزمایشات مختلف و جایگزین کردن ترکیبات متفاوت،برای اولین بار سس کنجد را در 4 طعم ابداع و به بازار عرضه کرده است. سس کنجد هزار جزیره، سس کنجد باربیکیو، سس کنجد ساده و سس کنجد چیلی چهار طعم متفاوت، خوشمزه و البته سالم سس‌های کنجدی کارخانه حلوای عقاب هستند.

مواد اولیه مورداستفاده در تولید سس کنجد، ارده یا همان کنجد آسیاب شده، سرکه سفید و ادویه است که به نسبت دیگر سس‌ها ترکیب بسیار سالمی دارد و از مزایای متعددی برخوردار می‌باشد:

  • روغن موجود در این فرآورده صرفاً از دانه کنجد بوده و فاقد هر نوع روغن دیگری است
  • مقدار روغن استفاده‌شده در این فرآورده نیز نسبت به نمونه‌های مشابه بسیار کمتر و حدود 20-18% است به نحوی که به عنوان سس کم چرب و کم کالری محسوب می‌شود
  • این سس فاقد تخم‌مرغ است؛ از این رو برای افراد حساس به تخم‌مرغ یا افرادی با کلسترول بالا انتخاب مناسبی است

 با توجه به این مطالب، می توان سس کنجد را به عنوان یک سس سالم با خیال راحت مصرف نمود و از آن در رژیم غذایی به‌عنوان چاشنی با انواع غذاهای سرخ‌کردنی و سوخاری، غذاهای گریل، کباب‌ها، ماهی، سالادها و غذاهایی ازاین‌دست استفاده کرد.

برای مثال سس کنجد چیلی از ترکیب سس کنجد با فلفل قرمز تهیه شده است و علاوه‌بر داشتن طعم استثنائی برای علاقه‌مندان طعم تند، دربرگیرنده خواص اعجاب‌انگیز فلفل است. ماده مؤثره فلفل قرمز، کاپسایسین(capsicin) علاوه‌بر داشتن خواص آنتی ‌اکسیدانی در بالا بردن میزان متابولیک تا حدی مؤثر است. فلفل قرمز و به‌طورکلی خانواده فلفل‌ها دارای مقدار زیادی ویتامین C هستند؛ بنابراین در صورت عدم حساسیت و مشکلات شدید معده، فلفل قرمز ازجمله مواد غذایی است که باید در رژیم غذایی گنجانده شود.

ما در مجموعه عقاب می‌کوشیم تا با در نظر گرفتن سلیقه و نیاز مخاطبان خود، محصولاتی سالم و خوشمزه تولید و عرضه کنیم. با این امید که شاهد حذف مواد غذایی ناسالم و جایگزین شدن خوراکی‌هایی سالم و تازه در برنامه روزانه و سبد غذایی خانوار ایرانی باشیم و از این طریق نقشی در کاهش ابتلا به بیماری‌ها داشته‌باشیم.