Russian | English

سوالات متداول

خواص تغذیه ای کنجد

 • آیا با نگهداری کنجد بوداده در ظروف شیشه‌ای در مکانی خنک به خواص آن آسیبی می‌رسد؟

  در صورت بو دادن کنجد در منزل می‌بایست بلافاصله کنجد را خنک کرد، چراکه در صورت بو دادن کنجد با حرارت بالا و ریختن کنجدهای داغ بر روی هم، دانه‌­های کنجد به سرعت فاسد شده و دچار تغییر رنگ و طعم‌ می­‌گردند به همین سبب بهتر است دانه ها را پس از بو دادن به مدت چند ساعت در دمای اتاق پهن کرده تا خنک شوند و در نهایت در ظروف در بسته نگهداری شود.

 • آیا می‌توان از کنجد به جای لبنیات استفاده نمود؟

  میزان کلسیم کنجد از شیر بالاتر است، اما توانایی دسترسی بدن به کلسیم کنجد در مقایسه با شیر کم­تر است. علت این امر را می­توان به وجود اسیدهایی در پوست کنجد نسبت داد که با کلسیم کنجد ترکیب شده و مانع جذب در بدن می‌شود. در واقع کنجد بدون پوست می‌تواند بخش عمده ای از کلسیم بدن را تأمین نماید اما به عنوان جایگزین مناسب و کاملی برای لبنیات توصیه نمی‌شود.

 • نیاز کلسیم روزانه از طریق خوردن چه مقدار کنجد تأمین می‌شود؟

  با توجه به مطالعات صورت گرفته، یک­‌چهارم فنجان کنجد معادل تقریبی 35 گرم کنجد بوده که این مقدار می تواند تقریباً نیاز یک­‌چهارم بدن به کلسیم را تأمین می­کند. بنابراین با استفاده از کنجد در یک رژیم غذایی مناسب نیاز کلسیم بدن تامین می‌شود.

 • اسیدهای چرب دانه‌ی کنجد جزء کدام دسته محسوب می‌گردند؟

  نزدیک به 80% اسیدهای چرب موجود در روغن دانه­‌ی کنجد را اسیدهای چرب غیراشباع اولئیک اسید و لینولئیک اسید تشکیل می‌دهند که به عنوان اسیدهای چرب اصلی موجود در روغن به شمار می‌روند و از نظر مقدار تقریباً برابر با هم هستند. حدوداً 20 درصد اسیدهای چرب باقی مانده، اسیدهای چرب اشباع شامل اسید پالمتیک و اسید استئاریک است. می‌توان گفت هرچقدر اسیدهای چرب غیراشباع در روغن زیاد باشد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش می‌یابد.

 • مصرف کنجد و فراورده های آن چه جایگاهی در برنامه غذایی گیاه خواران و خام گیاه خواران دارد؟

  دانه کنجد تقریبا عاری از هر گونه عوامل ضد تغذیه ای است و چه به صورت خام و چه به صورت فراوری شده قابل استفاده است و به سبب دارا بودن طیف وسیعی از ویتامین ها و املاح معدنی و پروتئین، جایگزین بسیار مفیدی برای پروتئین های گوشتی است.

 • آیا می توان کنجد را در رژیم غذایی کودکان زیر یک سال قرار داد؟

  بله، در شروع تغذیه تکمیلی کودکان افزودن کنجد آسیاب شده و تهیه حریره کنجد در کنار حریره بادام نیازهای کودک را برطرف خواهد کرد و در کودکان بزرگتر جایگزین کردن کنجد و بیسکوییت‌های کنجدی به جای میان وعده‌های بی‌ارزش مانند پفک بسیار مفیدتر و سالم‌تر و دارای ارزش غذایی بیشتری خواهد بود.

 • آیا مصرف کنجد می تواند جایگزین مصرف شیر در موارد حساسیت به لاکتوز باشد؟

  بله. کنجد یکی از منابع بسیار مفید برای جذب آهن، روی و به ویژه کلسیم به حساب می‌آید و افرادی که به مصرف شیر رغبت ندارند می‌توانند از کنجد برای تامین کلسیم، روی و آهن استفاده کنند.

 • مصرف کنجد و فراورده های کنجدی چه جایگاهی در تغذیه زنان باردار دارد؟

  زنان باردار به انواع ویتامین ها نیاز دارند که باید از منابع طبیعی دریافت کنند. یکی از آن ها ویتامین E است که برای بهبود جریان خون ، کنترل ساختمان عناصر، انعقاد خون و تولید فراورده های هورمونی در بدن ضروری است کنجد حاوی مقادیر زیادی ویتامین E است. مصرف کنجد در ماه آخر بارداری و به ویژه یک هفته قبل از زایمان می تواند به انجام زایمانی طبیعی و آسان کمک کند.

 • جایگاه کنجد در رژیم غذایی ورزشکاران چیست ؟

  پروتئین کنجد از لحاظ کیفیت بی همتا است. عدم وجود بازدارنده های تریپسین و میزان بالای آمینو اسیدهای گوگرد دار مانند تریپتوفان برای بدن بسیار مفید است و از این لحاظ منبعی سرشار از پروتئین برای ورزشکاران در رشته های بدنسازی و آمادگی جسمانی به شمار می آید.

 • چه غذاهایی با استفاده از کنجد می توان تهیه کرد؟

  از کنجد و مشتقات آن نظیر ارده استفاده های بسیاری در طبخ غذا می شود به ویژه در آسیای شرقی و خاورمیانه. در ایران نیز از کنجد در پخت هوموس، باباغنوش و انواع کیک و شیرینی و همچنین تزئین فراورده هایی نظیر انواع نانها ، بیسکوئیت ، کراکر و کیک و یا در تهیه شیرینی جاتی نظیر »ماماجیم جیم«  که مخلوطی از شیره پخته شده شکر و گلوکز و کنجد است، استفاده می گردد .

خواص درمانی کنجد

 • روغن کنجد برای افراد دارای کبد چرب مناسب است؟

  خواص درمانی مختلفی برای روغن کنجد معرفی شده است و بطور کلی برای درمان بیماری‌های مزمن مانند نارسایی‌های کبدی از جمله کبد چرب پیشنهاد می‌شود که از روغن کنجد به میزان خوبی در رژیم غذایی این بیماران با درصد متعارف و مورد نیاز استفاده شود.

 • آیا مصرف کنجد تاثیری بر ضریب هوشی کودکان دارد؟

  بله، ترکیبی به نام لیستین در کنجد وجود دارد که این ترکیب به عنوان جزء اصلی در ساخت رشته‌های عصبی محسوب می‌شود و می­توان این ترکیب را کمک کننده به افزایش ضریب هوشی دانست.

 • مصرف کنجد چه تاثیری در بهبود عملکرد سیستم عصبی مغز دارد؟

  کنجد خستگی فکری را کاهش داده و بهترین میان وعده برای افرادی است که باید کارهای فکری مانند طراحی و درس خواندن انجام دهند. لیستین موجود در کنجد یک نوع چربی حاوی فسفر است که نه تنها یکی از ضروری ترین مواد مورد نیاز اعصاب است بلکه مغز و غدد بدن نیز نیاز زیادی به آن دارند حتی تقویت حافظه انسان نیز نیاز زیادی به این ماده دارد. ۲۸ درصد مغز را لیستین تشکیل میدهد و مغز انسان بیش از سایر حیوانات از این ماده تشکیل شده است لذا راز موفقیت و پیشرفتها مرهون همین لیستین است.

 • مصرف کنجد چه تاثیری بر بهبود سلامت مبتلایان به فشار خون و کلسترول بالا دارد؟

  کنجد فشار خون بالا را کاهش می دهد، حاوی پروتئین، لسیتین و ویتامین‌های B ،D ،E و F است و مرکب از حدود ۷۰ درصد اسیدهای چرب اشباع نشده مانند لینولئیک اسید ، ‌اولئیک اسید و مقداری اسیدهای چرب اشباع شده است. روغن  کنجد یکی از روغن‌های اشباع نشده و مفید برای بدن است و در آمریکای شمالی و کانادا به مقدار زیاد مصرف می‌شود و دلیل آن این است که این روغن نه تنها کلسترول بدن را بالا نمی‌برد بلکه آن را کاهش می‌دهد.

 • مصرف روغن کنجد در افراد سالمند چه تاثیرات درمانی به جای می گذارد؟

  در طب سنتی در خصوص روغن‌های مجاز برای سلامتی سالمندان  بیان شده که روغن‌های مجاز برای سلامتی شامل روغن‌های مایع و گیاهی زیتون در درجه‌ی اول و روغن كنجد در درجه‌ی دوم مورد تأیید است البته به شرط آن که مواد شیمیایی برای استخراج این روغن‌ها استفاده نشده باشد در غیر این صورت استفاده از آن ها مجاز نیست.

 • کنجد چه تاثیری برای مو دارد؟

  کنجد با دارا بودن مقدار زیادی ویتامینE و اسید های چرب امگا6 و 9 به سلامت و درخشش مو کمک میکنند و در مواردی از ریزش مو جلوگیری میکند .

 • تاثیر استفاده از کنجد بر قلب و عروق چیست؟

  مصرف کنجد و محصولات مشتق آن به ویژه روغن کنجد، به علت داشتن ترکیبات آنتی اکسیدان غنی شده و چربی‌های اشباع نشده نه تنها مضر نیست بلکه می تواند به کنترل فشار خون نیز کمک کند. روغن کنجد سطح کلسترول مطلوب (HDL) را در خون بالا نگهداشته و کلسترول نا مطلوب را کاهش می دهد و از این طریق مانع گرفتگی شریان های خونی و بروز بیماریهای قلب و عروق می شود.

 • تاثیر مصرف کنجد بر سلامت پوست چیست؟

  کنجد غنی از آنتی اکسیدان هایی مثل سزامین،سزامینول و ویتامین E است .به همین علت تاثیر زیادی بر ترمیم سریع پوست دارد و برای درمان زخم، سوختگی، گزش حشرات و کلیه انواع التهابات پوستی، بسیار موثر می باشد. همچنین برای حفاظت پوست در برابر نور خورشید و اشعه ماورابنفش (امواج UV) آن بسیار مناسب است.

 • مصرف کنجد چه تاثیری بر دردهای عضلانی دارد؟

  کنجد ضد رماتیسم است. همچنین توصیه می شود که برای رفع قولنج کنجد را آسیاب کرده، با سرکه مخلوط کنید و به مقدار نصف وزن کنجد ، مغز بادام پوست کنده را به آن اضافه کرده و آن ها را پودر کنید و هر روز به مقدار یک قاشق سوپخوری از آن بخورید.

شرکت عقاب

 • راه‌های استخدام و همکاری با شرکت عقاب چیست؟

  علاقه‌مندان می‌توانند برای همکاری و استخدام در مجموعه‌ی وسیع عقاب به سایت این شرکت به آدرس oghabhalva.com قسمت استخدام مراجعه کرده و فرم مربوطه را تکمیل کنند. کارشناسان شرکت پس از بررسی رزومه‌های ارسالی با افراد منتخب تماس می‌گیرند.

 • چه شرکت‌هایی زیرمجموعه هولدینگ عقاب است؟

  شرکت حلوای عقاب، آزمایشگاه کنترل کیفیت و پخش عقاب از سال 1385 در حوزه توزیع و پخش محصولات غذایی و بهداشتی و شرکت دانه گستر خوزستان از سال 1373 به‌عنوان تولیدکننده دانه‌های کنجد فرآوری شده و انواع روغن‌های کنجدی در مجموعه‌ی هولدینگ عقاب فعالیت می‌کند.

 • شرایط همکاری با شرکت عقاب به چه صورت است؟

  شرکت عقاب همواره به دنبال جذب نیروهای مشتاق، توانمند و تحصیلکرده می‌باشد اگر به تازگی فارغ التحصیل شده‌اید یا از موقعیت شغلی خود راضی نیستید و به دنبال سکویی برای پرتاب می‌گردید، عقاب سکوی شما است. با مراجعه به صفحه‌ استخدام و تکمیل فرم استخدام از موقعیت‌های شغلی مرتبط با توانایی‌هایتان مطلع شوید.

 • تاریخچه صنعت حلواسازی به چه زمانی برمی‌گردد؟

  تاریخچه صنعت حلواسازی در ایران به دوران صفویه و زمان سلطنت شاه‌عباس صفوی برمی‌گردد. در زمان سلطنت شاه‌عباس، همزمان با وزارت شیخ بهایی، شاه به وزیر خود دستور داد تا غذایی برای لشگریان فراهم کند که ضمن جابه‌جایی آسان، مواد غذایی کافی را به بدن برساند و انرژی لازم را فراهم کند. شیخ بهایی ترکیبی متشکل از کنجد و شیرین‌کننده‌های طبیعی طراحی کرد. پس‌ازآن این ترکیب طرفداران بسیار زیادی دارد.

 • آیا روغن کنجد عقاب در شهرستان‌ها نیز توزیع می‌شود؟

  شرکت پخش عقاب، مسئولیت پخش و توزیع محصولات عقاب را داشته و شبکه پخش مویرگی آن محصولات را به تمامی مغازه‌ها و فروشگاه‌های کشور می‌رساند. پخش عقاب محصولات عقاب را در سراسر ایران توزیع می‌کند و هم‌میهنان عزیز می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های معتبر محل سکونت خود این محصولات را تهیه کنند.

 • در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد چه راه‌های ارتباطی وجود دارد؟

  شماره تلفن 0212736000 آماده دریافت انتقادات و پیشنهادات و پاسخ به‌تمامی سؤالات مشتریان محترم است. همچنین در صورت تمایل می‌توانید حلوای عقاب را در شبکه‌های مجازی دنبال کنید

 • پیشینه شرکت حلوای عقاب به چه زمانی برمی‌گردد؟

  شرکت حلوای عقاب درحدود 70 سال پیش و در سال 1323 توسط بنیانگذار این شرکت مرحوم سید جلیل ناصری در کارگاهی کوچک واقع در شهرری فعالیت خود را آغاز کرد و به‌مرور زمان با کسب استانداردهای لازم و گسترش فضای فیزیکی به مکان فعلی واقع در شهرستان شهریار انتقال یافت.

شناخت دانه کنجد

 • کنجد چگونه فرآوری می‌شود؟

  فرآوری کنجد به‌طورمعمول شامل مراحل تمیز کردن، پوست‌گیری، بو دادن، خنک کردن، پاک کردن مجدد و جداسازی است که با توجه به نوع فرآورده و کیفیت موردنظر آن محصول، هرکدام از این مراحل می‌تواند حذف گردد.

 • آبیاری در زمان رشد کنجد برای رسیدن به بهترین نتیجه به چه صورت باید باشد؟

  اگرچه کنجد به‌عنوان یک فرآورده پایدار در برابر بی‌آبی شناخته می‌شود اما از آنجاکه بیشتر در مناطق گرم و نیمه گرم کشت می‌شود. رطوبت ناشی از تبخیر در این منطقه بالا است. در نتیجه توجه به آبیاری این گیاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. و در صورت کم‌آبی، گیاه کم محصول و دچار بیماری می‌شود.

 • بهترین شرایط برای انبارش و نگهداری کنجد چگونه است؟

  زمانی که دانه کنجد تمیز و خشک و به‌صورت توده‌ای انباشته شود بهترین نتیجه را دارد، اگر دانه‌ها حرارت ببینند و به‌وسیله مواد خارجی آلوده شوند، محصولی بی‌رنگ و تندشده در پی خواهد داشت، لذا بهترین شرایط برای نگهداری دانه کنجد شرایط خشک و خنک است

 • برداشت کنجد در چه زمانی بهترین نتیجه را دارد؟

  زمان بهینه برای برداشت کنجد بسیار مهم است به‌گونه‌ای اگر عملیات برداشت کمی زودتر یا دیرتر از زمان بهینه صورت گیرد موجب کاهش بازدهی می‌شود. این زمان به‌طورمعمول 80 تا 150 روز پس از کاشت است.

 • پوست‌گیری کنجد به چه روش‌هایی انجام می‌شود؟

  روش مرطوب و خشک دو روش معمول و متداول پوست‌گیری کنجد است. در روش مرطوب،کنجد ابتدا برای مدت‌زمان مشخصی در آب خیسانده شده و سپس پوست‌گیری می‌شود و لذا مغز دانه کنجد نیز مرطوب می‌گردد اما در روش خشک ، پوست کنجد به روش سایش جدا و مغز کنجد پوست‌گیری شده خشک است

 • پوست‌گیری کنجد چه مزایایی دارد؟

  حذف ترکیبات تلخ و بهبود طعم کنجد، کاهش میزان فیبرهای غیرقابل‌هضم و بهبود ارزش تغذیه‌ای کنجد، ایجاد رنگ سفید و بهبود ویژگی‌های ظاهری آن از مزایای پوست‌گیری کنجد است که در کارخانه‌ی عقاب قبل از تولید تمامی محصولات انجام می‌شود.

 • هوموس چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

  هوموس غذا و پیش غذایی از کشورهای عربی، ترکیه و به‌طورکلی خاورمیانه است که از ترکیب نخود پخته‌شده ، ارده یا کنجد آسیاب شده، روغن‌زیتون، سیر و لیموترش تهیه می‌شود. این خوراک خوش‌طعم و کم‌هزینه را می‌توان ظرف مدت کوتاهی تهیه و نوش جان کرد.

 • کنجد حاوی چه ویتامین‌هایی است؟

  دانه کنجد منبع خوبی از ویتامین‌های نیاسین، اسیدفولیک و ویتامین E است که در صورت گنجانده شدن در رژیم غذایی می‌تواند تا حدی نیاز افراد را به این ویتامین‌ها مرتفع سازد.

 • چه نوع کنجدی حاوی روغن بیشتری است؟

  دانه‌های سفیدرنگ یا دارای رنگ روشن به‌طورمعمول درصد روغن کمتری نسبت به انواع تیره‌رنگ دارند. همچنین دانه‌های کوچکتر نسبت به دانه‌های بزرگتر روغن بیشتری دارند. از طرفی دانه‌های سخت و خشن نیز نسبت به انواع نرم روغن کمتری دارند.

 • محتوای روغنی کنجد در مقایسه با سایر دانه‌ها چقدر است؟

  دانه کنجد دارای روغن بیشتری نسبت به دیگر دانه‌های روغنی است به همین دلیل بازدهی روغن آن در هکتار بیشتر است. به طوریکه کنجد در رده اول و پس از آن دانه کتان، گردو، سویا، آفتابگردان و گلرنگ قرار می‌گیرد.

 • دانه‌ی کنجد چه میزان پروتئین دارد؟

  در حدود 17 الی 25 درصد از کنجد را پروتئین مرغوب تشکیل می‌دهد که سرشار از اسیدهای آمینه ضروری برای بدن به ویژه متیونین و تریتوفان است که با مصرف کنجد می­توان کمبود این مواد را در غلات و حبوبات مرتفع نمود. میزان پروتئین داخل کنجد در قیاس با سایر دانه‌­های روغنی برابر یا حتی بیشتر بوده از آن به عنوان گوشت گیاهی یاد می شود به همین سبب می­توان از این دانه به صورت وسیعی در وعده­‌های غذایی استفاده کرد.

 • آیا ترکیبات کنجد با رنگ‌های متنوع متفاوت است؟

  ترکیبات شیمیایی انواع کنجدها بر اساس شرایط محیطی از جمله شرایط کاشت، داشت و برداشت مختلف است. همچنین شرایط اقلیمی و نوع آبیاری می‌تواند بر نوع ترکیبات کنجدها تأثیرگذار باشد. دانه‌های سفیدرنگ نسبت به دانه‌­های تیر­ه­رنگ روغن کم‌تری دارند. همچنین کنجدهایی که در ارتفاعات بالاتر کاشته می‌شوند در قیاس با کنجدهای کاشته شده در ارتفاعات پایین‌تر‌ اندازه‌ی کوچکتری دارند.

 • وجود تلخی در مزه‌ی کنجد بیانگر مرغوبیت کنجد است؟

  خیر، به طور کلی دانه‌های کنجد دارای رگه‌هایی از تلخی هستند و نم‌یتوان گفت که این تلخی معیار مرغوبیت است. میزان تلخی بستگی به گونه­ی دانه‌ی کنجد دارد و کنجد می‌تواند خیلی شیرین یا خیلی تلخ باشد. برای مثال کنجدهای تولید هندوستان دارای رگه­های تلخی بالایی هستند، یا کنجدهای افغانی معمولاً رگه‌های تلخی پایینی دارند.

 • آیا دانه‌ی کنجد با پوست دارای خاصیت بیشتری است؟

  به طور کلی توصیه می­شود که کنجد بدون پوست مصرف گردد. پوست کنجد حاوی ترکیباتی نظیر اسید اگزالیک و اسید فیتیک بوده که با کلسیم، فسفر و منیزیم موجود در کنجد ترکیب می‌شود که مانع جذب این مواد در دستگاه گوارش می‌شود. همچنین پوست کنجد سبب تلخی در دانه­ی کنجد شده و از لحاظ بهداشتی نیز مورد تأیید نمی­باشد.

 • گیاه کنجد در چه مناطقی کشت می‌شود؟

  مهم‌ترین مناطق کشت کنجد در جهان به علت شرایط آب و هوایی مناسب برای این گیاه عموماً کشورهای آفریقای مرکزی نظیر اتیوپی، سودان و سومالی و همچنین کشورهای آسیایی نظیر هند، پاکستان، افغانستان و چین بشمار می‌رود. در ایران نیز استان‌های خوزستان و فارس به عنوان استان‌های سرآمد در کشت و تولید گیاه کنجد با سرانه تولید 40 الی 45 هزار تن در سال شناخته می‌شوند.

معرفی و شناخت فرآورده های کنجدی

 • روغن کنجد چند نوع است؟

  الف) روغن کنجد طعم‌دهنده: از ترکیبات طعم‌دهنده در این روغن استفاده می‌شود.
  ب) روغن کنجد تیره: از دانه‌های کنجد بوداده استفاده می‌شود.
  ج) روغن کنجد ملایم: در اثر استخراج روغن از کنجد خام حاصل می‌شود.
  د) روغن کنجد ارگانیک: از دانه‌های کنجد ارگانیک به دست می‌آید.

 • آیا حلواارده همان حلواشکری است؟

  مواد تشکیل دهنده‌ی حلواشکری در واقع همان مواد سازنده حلواارده می‌باشد با این تفاوت که در حلواشکری ترکیب مجاز خوراکی به کار می‌رود که مانع از پس زدن روغن شده و بافتی یکنواخت و سفت به آن می‌دهد.

 • حلواارده چیست؟

  واژه‌ی حلوا دارای ریشه‌ی عربی و به معنای شیرینی است. حلواارده، یکی از فرآورده‌های کنجد است که از مخلوط کردن ارده‌ی تولیدی از کنجد با شیره‌ی پخته‌شده از ترکیبات شیرین‌کننده به همراه برخی ترکیبات دیگر از جلمه عصاره‌ی چوبک، مواد طعم‌دهنده مانند هل و وانیل به دست می‌آید.

 • کنجد عسلی چیست؟

  فرآورده‌ای است که از مخلوط کردن عسل طبیعی با کنجد فرآوری شده یا مغزهای خوراکی دیگر و ترکیبات طعم‌دهنده به‌دست می‌آید. این فرآروده که حاصل ترکیب کنجد درجه یک با عسل است می‌تواند مقدار زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را فراهم کند.

 • آنتی‌اکسیدان چیست و در چه محصولاتی است؟

  آنتی‌اکسیدان‌ها مجموعه از ویتامین، مواد معدنی و آنزیم‌ها است که در افزایش توان بدن برای مبارزه با عوامل بیماری‌زای گوناگون مؤثر هستند. این مواد غذایی آنتی‌اکسیدان در کنجد، میوه‌ها و مغزها است که در صورت دریافت مکرر می‌تواند نیاز بدن را در این مورد برآورده کند.

 • علت توصیه به مصرف روغن مخصوص سرخ کردن در سرخ مواد غذایی چیست؟

  روغن‌های سرخ‌کردنی مقاومت بیشتری در برابر حرارت بالای سرخ کردن دارند ازاین‌رو در حین فرآیند سرخ تغییر حالت نداده و به مواد مضر و سرطان‌زا تبدیل نمی‌شوند. در مقابل در صورت استفاده از روغن‌های مناسب سالاد و پخت‌وپز حین حرارت بالا اکسیدشده و موجب تولید پراکسید (عامل سرطان‌زا) می‌شود.

 • تفاوت قند و کالری موجود در صد گرم کرم کنجد چقدر است؟

  هر سهم از کرم کنجد ساده معادل 30 گرم از آن، 168 کیو کالری انرژی و 10 گرم قند دارد. هر سهم از کرم کنجد بدون شکر معادل 30 گرم از آن 144 کیو کالری انرژی داشته و فاقد قند است.

 • دسته‌بندی کلی سس‌ها بر اساس میزان چربی چگونه است و جایگاه سس کنجد در این میان چیست؟

  سس‌ها را بر اساس میزان چربی به‌کاررفته به دسته‌های معمولی، چربی کاهش‌یافته، کم‌چرب و بدون چربی تقسیم‌بندی می‌شوند. سس کنجد با توجه به مقدار کم‌چربی به‌کاررفته در آن در دسته سس‌های کم‌چرب جای دارد.

 • نقش عصاره چوبک در صنعت حلواسازی چیست؟

  آب چوبک عصاره به‌دست‌آمده از ریشه‌ی گیاه چوبک است. چوبک گیاهی به ارتفاع 70-40 سانتی‌متر است، برگ‌های آن خاردار و دارای گل‌هایی به رنگ سفید مایل به صورتی است. در صنعت حلوا سازی از عصاره چوبک برای ایجاد هوادهی، سفید کردن رنگ شیره و افزایش قوام حلوا استفاده می‌شود.

 • چه مقدار از کرم کنجد را ارده کنجد تشکیل می‌دهد؟

  ارده کنجد ترکیب اصلی کرم کنجد است و حداقل 50% کرم کنجد از این ارده طبیعی حاصل از آسیاب و پوست‌گیری کنجد تشکیل می‌شود.

 • تأثیر قندهای الکلی بر سلامت دهان و دندان به چه صورت است؟

  قندهای الکلی برخلاف شکر توسط باکتری‌ها مصرف و تجزیه نمی‌شوند، ازاین‌رو به اسید تبدیل نشده و موجب پوسیدگی و فساد دندان نمی‌شوند.

 • وجه تمایز فرآورده‌های بدون شکر نسبت به انواع معمولی چیست؟

  حلواارده یا کرم کنجد بدون شکر عقاب با استفاده از قندهای الکلی تولید می‌شود این قندها، طعمی مانند شکر دارند و در مقایسه با شکر انرژی بسیار کمتری تولید می‌کنند و درعین‌حال در دستگاه گوارش به آهستگی جذب می‌شوند به همین سبب منجر به افزایش قند خون نمی‌شوند. از این ترکیبات در تولید فرآورده‌های رژیمی و دیابتی استفاده می‌شود.

 • در تولید حلواارده بدون شکر از چه شیرین‌کننده‌ای استفاده‌شده است؟

  در تولید حلواارده بدون شکر از قندهای الکلی استفاده می‌شود، این قندها نوعی کربوهیدرات باقابلیت جذب بسیار پایین هستند که در روده با سرعت بسیار آهسته جذب می‌شوند و به همین علت برای افراد دیابتی قابل‌استفاده است

 • بافت طبیعی و سالم حلواارده باید به چه صورتی باشد؟

  حلواارده با و بدون شکر سالم، دارای بافتی یکنواخت نخ دار و بدون شکر کریستاله می‌باشد و به هنگام برش شکل خود را حفظ کرده و پودر نمی‌شود.

 • چه مقدار از وزن یک قوطی حلواارده باید به مغزهای طبیعی اختصاص یابد؟

  حلواارده‌های مغزدار در کنار انواع ساده طرفداران خاص خود را دارد و باید توجه کرد که در صورت انتخاب این نوع حلواارده، مقدار مغزها نباید کمتر از 4% وزن حلواارده باشد.

 • رنگ طبیعی و استاندارد انواع حلواارده چگونه است؟

  رنگ انواع حلواارده باید کرم روشن باشد، در صورت استفاده از پودر کاکائو و دیگر طعم‌دهنده‌ها، رنگ آن به سمت همان طعم‌دهنده متمایل می‌شود.

 • شرایط نگه‌داری روغن کنجد چگونه است؟

  ازآنجاکه روغن کنجد پایداری زیادی در برابر اکسیداسیون دارد، می‌توان روغن کنجد را به مدت دو تا سه ماه و تا یکسال در دمای اتاق و به دور از تابش مستقیم نور آفتاب نگه‌داری کرد.

 • کنجد مورداستفاده در تهیه ارده باید چه ویژگی‌هایی داشته است؟

  ارده مورداستفاده در تولید انواع حلواارده می‌بایست از کنجد بدون پوست، بوداده و آسیاب شده، بدون فرآیند روغن‌کشی باشد.

 • علت وجود روغن روی حلواارده نرم چیست؟

  از آنجاییکه حلواارده نرم به شیوه سنتی تولید می‌شود ، فرآیند تولید آن از انواع دیگر متفاوت است، به همین جهت هنگام باز کردن بسته‌بندی متوجه وجود روغن روی حلوا می‌شوید که همان روغن کنجد است و منافاتی با سلامتی ندارد.

 • آیا شرکت عقاب روغن کنجد جامد نیز تولید می‌کند؟

  تمام روغن‌های تولیدی شرکت عقاب مایع می‌باشد. شایان‌ذکر است که تولید روغن جامد نیازمند فرآیند هیدروژناسیون است که اسیدهای چرب ترانس فرآورده جانبی این فرآیند است و با بروز بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است لذا توصیه می‌شود تا جای ممکن از مصرف این نوع روغن‌ها پرهیز شود لازم به ذکر است که ممکن است در روغن کنجد و در اثر نگهداری در دمای پائین کریستال‌های روغن تشکیل گردد که پس از نگهداری در حرارت های بالا مرتفع می‌گردد.

 • آیا شرکت عقاب محصولی منحصراً برای سالاد تولید می‌کند؟

  تمام روغن‌های کنجد تولیدی کارخانه عقاب به جز روغن مخصوص سرخ‌کردنی مناسب برای سالاد و پخت‌وپز است اما بهترین نوع برای استفاده منحصربفرد در سالاد، روغن فرابکر عقاب است که از کنجد درجه یک و به روش پرس سرد تهیه می‌شود. در کنار روغن‌ها، سس کنجد ساده و چیلی نیز برحسب سلیقه افراد مناسب سالاد می‌باشد.

 • آیا شرکت عقاب روغن کنجد بکر نیز تولید می‌کند؟

  روغن کنجد فرابکر عقاب در شیشه‌های 500 میلی‌لیتری و از کنجد درجه‌یک تولید می‌شود. این نوع روغن کنجد تحت فرآیند تصفیه قرار
  نمی‌گیرد و به طور مستقیم پس از فرآیند روغن‌کشی و صاف کردن بسته‌بندی می‌شود.

 • روغن سرخ‌کردنی عقاب متشکل از چه روغن‌هایی است؟

  روغن ذرت، سویا و کنجد از ترکیبات به‌کاررفته در روغن سرخ‌کردنی عقاب است که مقاوم در برابر اکسیداسیون و مناسب سرخ کردن و پخت در دمای بالا است. در این روغن سرخ‌کردنی از روغن پالم استفاده نشده است و به همین جهت روغن حاصله شفاف و بطری طراحی‌شده آن نیز برخلاف انواع مشابه بازار روشن است.

 • علت استفاده از شیره انگور در ترکیب با ارده چیست؟

  انگور قرمز حاوی آنتی‌اکسیدان‌های بسیار قدرتمند و قندهای طبیعی است که در پیشگیری از بروز طیف وسیعی از بیماری‌های مزمن ازجمله سرطان‌ها اثرگذار است. از روش‌های استفاده از خواص شگفت‌انگیز انگور، تهیه شیره انگور است، ترکیب شیره انگور با ارده می‌تواند میان وعده‌ای سالم و بسیار خوش‌طعم باشد.

 • ترکیبات مورد استفاده در کرم کنجد چیست؟

  کرم کنجد فرآورده‌ای است که از مخلوط کردن ارده حاصل از آسیاب کردن کنجد )پس از مراحل پوست گیری و بودادن( با شکر و یا شیرین کننده‌های دیگر، مواد افزودنی مجاز و طعم دهنده‌هایی مانند هل و وانیل تا رسیدن به بافتی نرم و یکنواخت می‌باشد گاهی در تهیه این فرآورده از مغزهای خوراکی نیز استفاده شود.

 • شرکت عقاب چه روغن‌هایی را تولید می‌کند؟

  روغن کنجد 16کیلوگرمی، روغن کنجد فرابکر 500 میلی‌لیتری، روغن کنجد تصفیه‌شده، روغن کنجد و کانولا مناسب جهت پخت و پز و سالاد و روغن مخصوص سرخ کردن حاوی روغن کنجد از گروه محصولات روغن کنجد عقاب بوده که برای سرخ کردن مناسب است.

 • وجه تمایز سس کنجد با سایر سس‌های دیگر چیست؟

  روغن استفاده‌شده در این سس صرفاً از دانه کنجد بوده و فاقد هرگونه روغن دیگر است. علاوه بر این، مقدار روغن به‌کاررفته در این محصول نیز کمتر از نمونه‌های مشابه است. ازاین‌جهت کالری سس کنجد کمتر از سس‌های مایونز می‌باشد. همچنین سس کنجد فاقد تخم مرغ است و به افراد دچار حساسیت به تخم مرغ، توصیه می‌شود.

 • در تولید سس کنجد عقاب از چه ترکیباتی استفاده می‌شود؟

  سس کنجد فرآورده‌ای متشکل از ارده، سرکه، نمک، شکر، آب، ادویه و سبزیجات معطر است که تحت استاندارهای ملی و جهانی و با تجهیزات روز دنیا در مجموعه عقاب تولید می‌شود.

 • آیا می‌توان روغن کنجد را در یخچال نگهداری نمود؟

  نگهداری روغن کنجد در یخچال نه تنها هیچ­گونه ایرادی نداشته بلکه به حفظ کیفیت مطلوب روغن کنجد نیز کمک می‌کند، ضمن اینکه محیط نگهداری گرم‌تر منجر به تسریع روند فساد روغن کنجد می‌شود. اما به طور کلی نگهداری روغن کنجد در یخچال ضروری نبوده و روغن در محیط با دمای اتاق نیز سالم می ماند .

 • میزان ماندگاری روغن کنجد چقدر است؟

  با توجه به نوع فرآیند صورت گرفته جهت استخراج روغن از دانه‌ی کنجد و تصفیه آن، زمان ماندگاری آن متفاوت خواهد بود. روغن‌هایی که به روش پرس­‌سرد تهیه می‌شوند که به روغن بکر معروف هستند را می‌توان حدوداً به مدت یکسال در شرایط محیطی مناسب نگهداری کرد. همچنین روغن بکر یا پرس‌­سرد از کیفیت بالاتری در قیاس با روغن تصفیه برخوردار است.

 • روش پرس سرد جهت روغن‌کشی از دانه‌ی کنجد چگونه است؟

  پرس سرد، بهترین راهکار درمیان روش­های مختلف روغن‌کشی است، در این روش از هیچ­گونه ترکیب شیمیایی استفاده نمی‌شود. در پرس سرد روغن کنجد با استفاده از اعمال فشار به دانه ها در دمای پایین و بدون وارد کردن هرگونه آسیب به ساختار دانه‌ی کنجد تولید می‌شود که در مرحله‌ی بعد، لِرد موجود در روغن بوسیله‌ی فیلتر جداسازی شده و روغن با کیفیت مطلوب آماده‌ی استفاده می‌شود.

 • از 1 کیلو کنجد چه مقدار روغن می‌توان گرفت؟

  به طور متوسط از 50 درصد دانه‌­ی کنجد می‌توان روغن استخراج نمود که بسته به روش روغن‌کشی، میزان روغن برداشتی ممکن است متفاوت باشد. با استفاده از روش پرس سرد از هر کیلو کنجد حدوداً 400 گرم روغن می‌توان گرفت.

 • تفاوت روغن ارده در قیاس با روغن کنجد چیست؟

  در واقع از کنجد بوداده برای تولید ارده استفاده می‌شود، سپس با اضافه کردن آب به ارده می‌توان روغن را از ارده جدا نمود. می‌توان گفت در این روش روغن از کنجدی گرفته می‌شود که حرارت دیده است و بعضاً می­‌تواند دارای رطوبت بیشتری باشد که منجر به فساد روغن می‌شود. در حالی‌که روغن کنجد به طور مستقیم و به روش پرس سرد از دانه­‌ی کنجد به دست می آید، مانند میوه‌ه­ایی که مستقیماً آبگیری شده و مصرف می‌شود. به­ طور کلی می‌توان گفت که روغن کنجد بهتر از روغن ارده است.

 • رنگ روغن کنجد باید به چه صورت باشد؟

  پس از روغن­گیری از دانه­‌های روغن توسط دستگاه، معمولاً لردی مربوط به ترکیبات جامد موجود در کنجد همراه با روغن وارد فاز روغنی می‌شود که این لرد تنها در کارخانه‌ها بر اساس استانداردهای وزارت بهداشت و سازمان صنایع غذایی، جداسازی می‌شود. روغن کنجد باید شفاف باشد و روغن‌های تولیدی دستی توسط مغازه‌های موجود در سطح شهر از کیفیت مناسب برخوردار نمی‌باشند.

 • دانه کنجد اولیه چه رنگی دارد؟

  رنگ دانه کنجد بسته به نوع و رقم آن ممکن است، سفید، زرد، قهوه ای مایل به قرمز و یا سیاه باشد.

 • از کنجد چه محصولاتی پدید می آید؟

  از کنجد چه به صورت مستقیم و چه پس از فرآوری در تولید فرآورده های غذایی مختلفی استفاده می گردد. کنجد بسته بندی شده، اسنک کنجدی، روغن کنجد، و کنجد آسیاب شده یا همان ارده، سس کنجد، حلوا ارده، کرم کنجد و انواع غذاها از موارد استفاده از کنجد بوده که در کشورهای مختلف به صورت مختلف و به نسبت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد.  اما به طور کلی در سراسر جهان کنجد را برای استفاده از روغن حاصل از آن کاشته و پرورش می دهند.

 • ارده چیست؟

  ارده یک مایع نسبتاً غلیظ روغنی است که از آسیاب کردن کنجد پوست گیری شده و بو داده شده، تهیه می شود. و از آن به طور مستقیم در تولید بسیاری از محصولات غذایی از جمله حلوا، دسر و یا سس ها ی مختلف استفاده می شود.