Russian | English

شناخت شیره‌های طبیعی

شناخت شیره‌های طبیعی
۲۶ اسفند ۱۳۹۵ Ali Esmaili
شیره خرما

شکر (ساکارز) به‌عنوان  شیرین‌کننده طبیعی ویژگی‌های عملکردی فراوانی دارد اما موجب بروز برخی مشکلات مثل بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، فساد دندان، افزایش سطح گلوکز و انسولین به‌ویژه در افراد مبتلا به دیابت می‌شود. شیوع دیابت در جهان حدود 6/6درصد است و عوارض مرتبط با ناتوانی در کنترل قند خون شامل آسیب کلیوی، بینایی و اختلالات عصبی می‌تواند کیفیت زندگی افراد را شدیداً تحت تأثیر قراردهد. امروزه در کشورهاي درحال‌توسعه چهـارمین علـت اصـلی مـرگ و دلیل عمـده کـوري و انواع آسیب‌های بینایی در بزرگسالان، دیابت است. به همین دلیل در سراسر جهان، تلاش‌های روزافزونی در راستای یافتن جایگزین مناسب برای شکر به‌منظور تولید محصولات کم‌کالری، سالم‌ و با اثراتی کمتر بر قند خون صورت می‌گیرد. انتخاب شیرین‌کننده مناسبی که کیفیت آن نیز در درازمدت حفظ شود، ازجمله مسائل مهم در تولید فرآورده‌های جایگزین شکر می‌باشد.

شرکت عقاب به‌عنوان نامی محبوب و مورد اعتماد میان شرکت‌های صنایع غذایی ایران در کنار تولید محصولات کنجدی همواره در حال نوآوری و تولید محصولات غذایی با خواص منحصربه‌فرد در جهت اصلاح الگوی غذایی جامعه ایرانی و جایگزین کردن مواد غذایی مضر با انواع مفید است که از آن جمله می‌توان به شیره خرما و حلوا ارده با شیره خرما و انگور اشاره کرد.

 در پژوهشی که روی اثر جایگزینی شکر با شیره خرما در مورد محصولی مثل بستنی صورت گرفته است، جایگزین کردن شیره خرما به مقدار 50 درصد با شکر تأثیری بر طعم، عطر، بافت و در کل پذیرش بستنی نداشته است؛ در رابطه با کیک نیز جایگزینی 25درصدی شیره خرما با شکر منجر به تولید محصولی باکیفیت مطلوب شده است.

خرما از محصولات مهم كشاورزي در ايران است. فرآورده‌هاي حاصل از عصاره‌ی خرما شامل شيره خرما، قند مايع خرما و پالپ خرما است. شیره‌ی خرما ماده‌ی غذايی پرانرژی، غني از کربوهیدرات‌ها، منبع خوب مواد معدني، کاروتنوئیدها و دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها است. شیره‌ی خرما تاكنون به‌صورت مستقيم يا به‌عنوان افزودني در برخي ترکیبات غذايي مثل بستني، نوشيدني‌ها، شیرینی‌ها، مربا و غيره مورداستفاده قرارگرفته است. فروکتوز و گلوكز قندهای عمده سازنده خرما هستند كه به‌آسانی توسط بدن جذب می‌شوند و افزایش بیش‌ازحد قند خون را در پی ندارند، علاوه براین حاوی املاح مختلفی ازجمله فسفر، مس، منیزیم، پتاسیم و مقادیر قابل‌توجهی ویتامین‌های گروه B، A و C بوده که شکر فاقد آن‌ها است. شرکت عقاب با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته همسو با سایر نقاط جهان محصولی منحصربه‌فرد با حفظ خواص طبیعی و عاری از آلاینده‌ها و مقادیر غیرمجاز فلزات که در روش سنتی وارد شیره‌ انگور می‌شود را تولید و مطابق با نیاز مصرف‌کننده ایرانی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

علاوه بر خرما، انگور قرمز سال‌ها است که موردتوجه بسیاری از محققین و پزشکان قرار گرفته‌است. از بارزترین ویژگی‌های انگور قرمز وجود آنتی‌اکسیدانی به نام رزوراترول است. رزوراترول که از آن به‌عنوان ماده کهن یاد می‌کنند دارای خواص بی‌نظیر و منحصربه‌فردی چون پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و انواع سرطان‌ها می‌باشد. در پژوهش سلولی انجام‌گرفته توسط محققان کشور نشان داده شد که این ماده اثرات داروهای شیمی‌درمانی را می‌تواند به مقدار زیادی تقویت کند. سال‌هاست که محدود کردن کالری دریافتی به‌عنوان مؤثرترین عامل بالا بردن عمر مفید افراد شناخته‌شده است و رزوراترول موجود در انگور جزء معدود ترکیبات گیاهی است که می‌تواند اثرات محدود کردن کالری را تقلید کرده و باعث کاهش بروز طیف وسیعی از بیماری‌های مرتبط با سن و افزایش طول عمر شود. همچنین انگور با داشتن فیبر و پتاسیم علاوه بر حفظ سلامت دستگاه گوارش در کنترل فشار خون نیز اثرگذار بوده و می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای قند و شکر باشد. لذا مصرف مکرر و متعادل محصولات انگور قرمز اعم از شیره انگور می‌تواند منجر به بهره‌وری از این ماده جادویی گردد. از روش‌های نگه‌داری آب انگور تولید شیره انگور است که می‌توان آن را در تولید محصولاتی متنوع همچون حلواارده استفاده کرد.

در نهایت با توجه به مواردی که ذکر شده‌است، استفاده از شیره خرما و انگور می‌تواند انتخاب مناسبی در راستای داشتن رژیم غذایی سالم هم‌زمان با بهره‌گیری از خواص شگفت‌انگیز خرما و انگور و تأمین قند طبیعی موردنیاز غذاهای متفاوت باشد؛ اما باید توجه داشت که رعایت تعادل حتی در مورد شیره‌های طبیعی خرما و انگور اساس سلامتی است. شرکت عقاب به‌عنوان برترین و معتبرترین شرکت ایرانی با بیش از 7 دهه تجربه در تولید محصولات غذایی کنجدی و انواع شیره‌های طبیعی همچون شیره انگور و شیره خرما در تلاش است تا آگاهی عمومی را نسبت به مواد غذایی سالم بالابرده و محصولاتی باکیفیت را در اختیار هم‌میهنان خود قرار دهد.