Russian | English

صبحانه، وعده‌ای مهم و ضروری

صبحانه، وعده‌ای مهم و ضروری

Array

صبحانه، وعده‌ای مهم و ضروری

صبحانه، وعده‌ای مهم و ضروری
27 آذر 1396 n.mohseni

شاید نداید که خوردن یک صبحانه مقوی، حداقل 20 درصد از انرژی روزانه شما را تامین می‌کند. اما به دلیل تغییرات و تفاوت‌ها در سبک زندگی، متاسفانه بسیاری از افراد با اهمیت این وعده غذایی آشنایی ندارند، درنتیجه یا از خوردن صبحانه صرف نظر می‌کنند و یا با بی‌توجهی به نیاز بدن به انواع مواد معدنی و ویتامین‌ها و تنهای برای رفع گرسنگی، معمولا یک خوراکی با کالری بالا و ارزش غذایی پایین را انتخاب می‌کنند.

اما باید بدانید که می‌توانید یک صبحانه سریع و در عین حال سالم را تدارک ببینید. صبحانه قدرت تمرکز و دقت خصوصا در کودکان را در طول روز افزایش داده و همینطور توانایی ذهنی و کارایی را چندین برابر می‌کند. توصیه می‌کنیم تا نگاهی به بلاگ “اهمیت صبحانه برای دانش‌آموزان” داشته باشید.

اگر یک وعده صبحانه سالم و کامل بخورید، به دلیل اینکه نیاز غذایی خود را در صبح تامین کرده‌اید میزان کلسترول خون کمتر شده و همینطور از پرخوری شما در وعده‌های بعدی جلوگیری می‌کند. درضمن یک صبحانه مناسب ناراحتی‌های گوارشی از جمله یبوست را از بین برده و جذب ویتامین‌ها را افزایش می‌دهد.

در مقابل، نخوردن صبحانه باعث می‌شود در طول روز، به خصوص نزدیک ظهر و زمان نهار به شدت احساس گرسنگی کرده و نهار بیشتری بخورید. از آن جایی هم که غذاهای وعده نهار اغلب پرچرب و پرکالری هستند در نتیجه به مرور شاهد افزایش وزن‌تان خواهید بود. اغلب کسانی که صبحانه نمی‌خورند، در فاصله زمانی بین صبح و ظهر، غذاهای پرکالری و کم ارزشی مانند بیسکوییت، پفک، چیپس و … مصرف می‌کنند که به مرور باعث چاقی و همینطور ابتلا به انواع بیماری‌ها می‌شود.

آماده کردن یک صبحانه خوب و مقوی نیاز به آگاهی و برنامه ریزی دارد. ما به شما کمک می‌کنیم تا ترکیبی از بهترین و مغذی‌ترین مواد را بر سر میز صبحانه خود بیاورید:

  • چیدن میز صبحانه با مواد غذایی مختلف و رنگی و میوه‌های فصل می‌تواند به تحریک اشتهایتان کمک کند.
  • اولویت شما در وعده صبحانه باید محصولات سالم و در عین حال انرژی‌زا باشد. یکی از این گزینه‌ها ارده است. ارده از آسیاب کردن کنجد بدون پوست و بو داده شده مخلوط با روغن خودش، به رنگ کرم یا زرد روشن به دست می‌آید که برای ساختن مواد غذایی مختلف از جمله حلوا به کار می‌رود. خواص ارده فراوان است و به دلیل بالا بودن ارزش غذایی ، به ویژه پروتئین مرغوب و روغن بسیار مفید آن ، خود به تنهایی یک ماده غذایی کامل برای هر وعده غذایی به ویژه صبحانه است. در گذشته به دلیل نبودن شکر، مصرف ارده شیره، رواج بیشتری میان مردم داشت. ارده شیره معمولا ترکیبی از خمیرکنجد و شیره انگور بود. برخی افراد هم ارده را با خرما یا شیره خرما مصرف می کردند. اگر ارده با شیره انگور، شیره خرما یا خود خرما مصرف شود، هم طعم شیرین تر و مطلوب تری پیدا می کند و هم به دلیل بالا بودن میزان کربوهیدرات در شیره های مختلف ، دارای نسبت مناسبی از کلیه ترکیبات انرژی زا بوده و همچنین انرژی بیشتری به بدن می رساند. به همین دلیل یکی از بهترین خوراکی‌ها برای میز صبحانه شماست.
  • برای اینکه صبح به اندازه کافی اشتها داشته باشید بهتر است شام را زودتر مصرف کنید. با این کار هم صبح سرحال‌تر از خواب بیدار می‌شوید و هم اشتهای کافی برای خوردن صبحانه دارید.
  • زمان لازم برای خوردن صبحانه را در نظر بگیرید. صبح کمی زودتر از خواب بیدار شوید و در آرامش صبحانه بخورید. مطمئن باشید چند دقیقه زودتر بیدار شدن ارزش آن را دارد!
  • در هنگام صرف صبحانه استرس و دغدغه‌هایتان را از خود دور کنید. با اعضای خانواده خود صحبت کنید و هر آنچه باعث کسالت و ناراحتی شما می‌شود را حداقل برای چند دقیقه فراموش کنید.
  • از خوردن مواد غذایی کافئین دار مانند چای و قهوه در شب خودداری کنید تا صبح انرژی بیشتری داشته باشید.
  • در هنگام صرف صبحانه از تماشای تلویزیون یا فکر کردن به کار و مسئولیت روزانه خود خودداری کنید. به یاد داشته باشید که داشتن استرس و دغدغه، مانع از جذب مواد مفید و مغذی می‌شود.

احتمالا بارها شنیده‌اید که صبحانه را باید مانند یک پادشاه خورد! پس اگر شما نیز جزو افرادی هستید که صبح ناشتا از منزل بیرون می‌زنند بهتر است از همین فردا خوردن صبحانه را شروع کنید. به یاد داشته باشید هر قدمی که برای سلامتی خود بردارید، در آینده‌ای نزدیک نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد.

پیشنهاد می‌کنیم تا توصیه‌های زیر را برای صبحانه دانش‌آموزان نیز در نظر بگیرید. بلاگ “چند پیشنهاد ساده برای تهیه صبحانه مدرسه” گزینه‌های سالمی را به عنوان صبحانه، به شما ارائه می‌دهد.