Russian | English

عقاب و توشه کوهنوردان

عقاب و توشه کوهنوردان

Array

عقاب و توشه کوهنوردان

عقاب و توشه کوهنوردان
20 فروردین 1397 n.mohseni

نپال برای ماجراجویان و کوهنوردان دنیا مقصدی رویایی و گاه پرمخاطره و دست‌نیافتنی است. این کشور با طبیعتی بی‌نظیر، منزل‌گاه گونه‌های بی‌شماری از گیاهان و جانوران زیبا و البته خانه رشته کوه های با شکوه هیمالیاست.

سفری پر‌ماجرا به این خاستگاه کوهپیمایی جدا از برنامه‌ریزی دقیق، تدارکاتی سنجیده می‌طلبد و هرکس با تجربه‌ای اندک از کوهپیمایی می‌داند که وعده‌های غذایی و میان وعده سالم در چنین سفری چه نقش کلیدی ایفا می‌کند.
halva-oghab
محصولات کنجدی عقاب سال‌هاست که راهش را به کوله ماجراجویان و کوهنوردان باز کرده است. کوله‌هایی که با وسواس و دقت پر می شوند و به خصوص برای سفرهای چندروزه باید علاوه‌بر وزن متناسب، حاوی مواد غذایی باشند که برای فعالیت بدنی سنگین و طولانی مدت انرژی لازم را فراهم کرده و در عین حال سالم و مقوی نیز باشد.

کنجد که پایه تمامی محصولات کنجدی عقاب است منبع غنی از برخی اسیدهای آمینه و بسیاری از اسیدهای چرب ضروری از جمله امگا 3 و امگا 6 برای بدن نیز هست. به خاطر همین ارزش غذایی بالا، کرم کنجد و حلوا شکری عقاب انتخابی هوشمندانه برای یک صبحانه سالم و پرانرژی در آغاز یک کوهپیمایی به شمار می‌رود.

چای ماسالا، که چای سنتی، معطر و پرطرفدار کشور نپال است، هم با یک قاشق شیره‌خرما به مایعی نیروزا تبدیل می‌شود. شیره خرما به دلیل قند پیچیده‌اش برخلاف شکر سطح قند خون را به تدریج بالا آورده و جلوی افت ناگهانی آن را می‌گیرد.

بعد از ساعت‌ها پیاده‌روی سنگین یک کنجد عسلی خستگی را از تن بیرون می‌کند. این میان ‌وعده سبک و کم حجم که به راحتی در یکی از جیب‌های کوله کوهنوردان جا خوش کرده با تامین کلسیم، قند بی‌ضرر عسل،‌ فیبر و چربی سالم کنجد، بدن را برای ادامه مسیر آماده خواهد کرد.

ارتباط آگاهانه انسان با طبیعت منبع پایان‌ناپذیری از آرامش و شور توامان است. این ارتباط وقتی مستحکم‌تر خواهد شد که آن‌چه بدن‌مان را تغذیه می‌کند نیز از دل همین طبیعت برخاسته باشد. مواد غذایی با کمترین میزان مواد نگهدارنده و افزودنی‌های شیمیایی کمک‌مان می‌کند تا با بدن و روحی سالم در تعادل با طبیعت از کوهستان های پرشیب بگذریم،‌ جزییات زیبای پیرامونمان را درک کنیم و از شگفتی‌های بی‌شمار مقاصد هیجان‌انگیزی که به آن سفر می‌کنیم بیشترین بهره را ببریم.

Eagle-and-luggage-climbers-halva-oghab