Russian | English

عقاب و توشه کوهنوردان

عقاب و توشه کوهنوردان
۲۰ فروردین ۱۳۹۷ n.mohseni
عقاب و توشه کوهنوردان

نپال برای ماجراجویان و کوهنوردان دنیا مقصدی رویایی است. این کشور با طبیعتی بی نظیر، منزلگاه گونه های بی شماری از گیاهان و حیوانات زیبا و البته خانه رشته کوه های با شکوه هیمالیاست.

سفری پر ماجرا به این خاستگاه کوهپیمایی جدا از برنامه ریزی دقیق تدارکاتی سنجیده می طلبد و هرکس با تجربه ای اندک از کوهپیمایی می داند که وعده های غذایی و میان وعده ها در چنین سفری چه نقش کلیدی ایفا می کنند.
halva-oghab
محصولات عقاب سال هاست که راهش را به کوله ی ماجراجویان و کوهنوردان باز کرده است. کوله هایی که با وسواس و دقت پر می شوند و به خصوص برای سفرهای چندروزه باید علاوه بر وزن متناسب، حاوی موادغذایی باشند که برای فعالیت بدنی سنگین و طولانی مدت انرژی لازم را فراهم کرده و در عین حال سالم و مقوی نیز باشد.

کنجد که پایه تمامی محصولات عقاب است منبع غنی از برخی اسیدهای آمینه و بسیاری از اسیدهای چرب ضروری برای بدن نیز هست. به خاطر همین ارزش غذایی بالا، کرم کنجد و حلوا شکری عقاب انتخابی هوشمندانه برای یک صبحانه سالم و پرانرژی در آغاز یک روز زیبای کوهپیمایی به شمار می رود. چای ماسالا، که چای سنتی، معطر و پرطرفدار کشور نپال است، هم با یک قاشق شیره خرما به مایعی نیروزا تبدیل می شود. شیره خرما به دلیل قند پیچیده اش برخلاف شکر سطح قند خون را به تدریج بالا آورده و جلوی افت ناگهانی آن را می گیرد.

بعد از ساعت ها پیاده روی سنگین یک کنجد عسلی خستگی را از تن بیرون می کند. این میان وعده سبک و کم حجم که به راحتی در یکی از جیب های کوله کوهنوردان جا خوش کرده با تامین کلسیم، قند بی ضرر عسل،‌ فیبر و چربی سالم کنجد، بدن را برای ادامه مسیر و لذت بیشتر پیمایش آماده خواهد کرد.

ارتباط آگاهانه انسان با طبیعت منبع پایان ناپذیری از آرامش و شور توامان است. این ارتباط وقتی مستحکم تر خواهد شد که آنچه بدنمان را تغذیه می کند نیز از دل همین طبیعت برخاسته باشد. مواد غذایی با کمترین میزان مواد نگهدارنده و افزودنی های شیمیایی کمکمان می کنند تا با بدن و روحی سالم در تعادل با طبیعت از کوهستان های پرشیب بگذریم،‌ جزییات زیبای پیرامونمان را درک کنیم و از شگفتی های بی شمار مقاصد هیجان انگیزی که به آن سفر می کنیم بیشترین بهره را ببریم.

Eagle-and-luggage-climbers-halva-oghab