Russian | English

فواید مصرف میان وعده سالم

فواید مصرف میان وعده سالم

Array

فواید مصرف میان وعده سالم

فواید مصرف میان وعده سالم
23 دی 1396 n.mohseni

خیلی از مردم به دلیل نگرانی از اضافه وزن، اصلاً میان وعده مصرف میان وعده‎‌ سالم اهمیت نمی‌دهند بلکه در بسیاری از مواقع وعده‌های اصلی را نیز حذف می‌کنند. اما مصرف اسنک‌های سالم به عنوان میان وعده فواید زیادی برا سلامتی دارند. اسنک‌ها حتی می‌توانند بخشی از برنامه کاهش وزن نیز باشند. تنها نکته مهم این است که اسنک مناسبی انتخاب کنید؛ اسنک سالم باید چیزی حدود 100 کالری انرژی داشته باشد و ترکیبی از کربوهیدرات، پروتئین و چربی‌های سالم باشد. میان وعده را در اواسط بازه زمانی بین دو وعده اصلی مصرف کنید. در ادامه بعضی دلایل اهمیت مصرف میان وعده سالم آمده است.

جذب مواد مغذی اساسی

مصرف یک میان وعده سالم به بدن شما در جذب مواد غذایی اساسی کمک می‌کند. میوه‌ها، سبزیجات و رژیم‌های غذایی گیاه‌خواری منبع غنی ویتامین A و C هستند که بدن برای تقویت سیستم ایمنی، التیام زخم‌ها و سلامت دهان و دندان به آن‌ها نیاز دارد. علاوه‌بر این، میوه‌ها و سبزیجات سرشار از فیبر هستند و با کالری پایین احساس گرسنگی را برطرف می‌کنند. برای جذب پروتئین بیشتر که برای داشتن پوست شاداب، ماهیچه، مو و سلول‌های سالم ضروری است، ماست و پنیر کم‌چرب، کنجد و بادام زمینی را به میان وعده خود اضافه کنید. برای تأمین فیبر مورد نیاز بدن خود در میان وعده از بیسکوییت‌ها و غلات بدون شکر و تهیه شده از آرد کامل استفاده کنید. بدن برای سلامت استخوان‌ها به کلسیم نیاز دارد، مصرف لبنیات کم‌چرب در میان وعده به جذب کلسیم مورد نیاز کمک بسیاری می‌کند. مصرف آجیل در میان وعده می‌تواند بخش مهمی از نیاز بدن به چربی‌های سالم را پوشش دهد.

کنترل اشتها

مصرف یک اسنک سالم در فاصله زمانی مناسب بین دو وعده اصلی، حس گرسنگی شما را برطرف می‌کند و این امر مانع پرخوری احتمالی در وعده اصلی و مصرف مواد غذایی فریبنده و ناسالم مثل فست‌فودها می‌شود.

تأمین انرژی مورد نیاز بدن در فاصله بین دو وعده

مصرف شکر باعث می‌شود قند خون شما ناگهان اوج بگیرد و پس از آن سریعاً کاهش بیابد که پس از این اتفاق شما احساس گرسنگی و بی‌حالی خواهید کرد. یک اسنک سالم شامل کربوهیدرات‌های پیچیده، پروتئین و چربی‌های سالم است که انرژی مورد نیاز بدن شما را برای مدت طولانی نسبت به اسنک‌های حاوی شکر تأمین می‌کند.

تمرکز بیشتر

مصرف اسنک‌های سالم بین وعده‌های غذایی، تمرکز و عملکرد شما را ارتقاء می‌دهد. برای مثال، کودکان با دریافت مداوم و پایدار مواد غذایی مفید در طول روز و در مدرسه، یادگیری بهتری خواهند داشت. بزرگسالان نیز با مصرف میان وعده سالم به خصوص در بعد از ظهر، عملکرد مغزی بهتری در محیط کار خواهند داشت.

مصرف اسنک‌های سالم به عنوان میان وعده نه تنها پرخوری محسوب نمی‌شود و مضراتی چون اضافه وزن را در پی ندارد، بلکه مانع پرخوری در وعده‌های اصلی و باعث شادابی و سرحالی در طول روز می‌شود. تنها نکته مهم انتخاب درست مواد غذایی برای میان وعده است؛ از مصرف منابع فیبر و ویتامین‌ها همچون میوه‌ها و سبزیجات، منابع پروتئین گیاهی مثل کنجد و بادام زمینی، منابع سالم کلسیم مثل لبنیات کم‌چرب، آجیل برای چربی‌های سالم و غلات آرد کامل و بدون شکر غافل نشوید.