Russian | English

وجه تمایز روغن کنجد با سایر روغن گیاهی

وجه تمایز روغن کنجد با سایر روغن گیاهی

Array

وجه تمایز روغن کنجد با سایر روغن گیاهی

وجه تمایز روغن کنجد با سایر روغن گیاهی
4 اسفند 1394 Ali Esmaili

 

طبق یافته‌های به دست آمده، سابقه مصرف کنجد به شش هزار سال پیش باز می‌گردد. برای مثال در مصر باستان، روغن کنجد، خاصیت درمانی داسته است. در طب سنتی ایران و سایر ملل نیز کنجد به دلیل اثرات ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی سابقه مصرف دیرینه داشته است دانه کنجد به طور میانگین دارای 32-17 درصد پروتئین، 55-48 درصد روغن، 16-14درصد ترکیبات قندی است. میزان روغن موجود در دانه های کنجد بر حسب وزن آن از دانه کتان، سویا، آفتابگردان و گلرنگ بیشتر است.

شرکت حلوای عقاب از هفتاد سال پیش به عنوان معتبرترین شرکت تولید محصولات بر پایه کنجد در ایران فعالیت خود را آغاز کرده و همسو با استاندارهای جهانی و با توجه به ماموریت اصلی این شرکت در حفظ سلامت و بهبود وضعیت تغذیه ایرانیان، همواره تلاش می‌کند تا با تولید محصولات متنوع و جدید و مطابق با سلیقه نسل جوان، بتواند محصولات کنجدی را جایگزین میان‌وعده‌های مضر و محبوب میان جوانان کنند. در همین راستا این شرکت روغن کنجد که امروزه طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است، را با روش‌های علمی و در نظر گرفتن عناصر دخیل در حفظ کیفیت روغن، در حین نگه داری و پخت و پز تولید و عرضه می‌کند.

روغن کنجد در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و فشار خون موثر بوده و به طور کلی دارای اثرات ضد پیری است. در کنجد سزامول و سزامین با داشتن خواص آنتی اکسیدانی و ضد توموری در ایجاد اثرات شگفت‌انگیز این دانه‌ها اثر گذارند که در هیچ یک از دیگر روغن‌های گیاهی موجود یافت نمی‌شود. بالا بودن میزان اسیدهای چرب غیر اشباع در روغن کنجد آن را به یک منبع غنی و مهم از اسیدهای چرب ضروری در رژیم غدایی انسان تبدیل نموده است. علاوه‌بر این در مطالعه‌ای مشخص شد که خواص آنتی اکسیدانی روغن کنجد که در پیشگیری از طیف وسیعی از بیماری‌های مزمن همچون سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی موثر است، نسبت به روغن کانولا بیشتر است. همچنین محققین نشان داده اند که روغن کنجد در مقایسه با سایر روغن های گیاهی همچون آفتابگردان تاثیر بیشتری در پیشگیری از افزایش فشار و چربی خون دارد. روغن کنجد قدرت پاکسازی مواد شیمیایی موجود در بدن توسط کبد که منجر به بروز انواع تومورها و بیماری‌ها می‌شود را افزایش می‌دهد. حین سرخ کردن، روغن به طور مدام با هوا و رطوبت در تماس است که موجب تسریع اکسیداسیون و فساد روغن شده و برای سلامتی زیان‌آور است. مطالعات نشان داده‌اند که به دلیل وجود ویتامین E در آن، افزودن روغن کنجد به روغن سویا موجب افزایش مقاومت روغن در برابر اکسیداسیون می‌شود. به‌طور کلی در میان روغن‌های گیاهی مورد استفاده در تغذیه انسان، روغن کنجد به عنوان روغن پایدار در برابر اکسیداسیون و تندشدگی معروف است.

به همین جهت، در میان محصولات متنوع کنجدی شرکت عقاب، روغن کنجد جایگاه ویژه‌ای دارد چرا که محققین و متخصصان این شرکت روغن طبیعی را از دانه‌های کنجد تهیه کرده و با بهره گیری از دستگاه‌های تمام اتوماتیک و همگام با دانش روز دنیا و همچنین مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی بسته‌بندی، نگهداری و به نقاط مختلف کشور و خارج از کشور انتقال داده‌ می‌شود.

به خاطر داشته باشید، روغن‌هایی که به شکل دستی در مغازه گرفته می شود به دلیل عدم برخورداری از امکانات مناسب و دانش ناقص در زمینه‌ روغن‌ و فرآورده‌های غذایی، دارای رطوبت و مواد معلق زیادی است که از لحاظ نکات بهداشتی، استفاده آن توجیه منطقی ندارد و می‌تواند منجر به بروز انواع بیماری‌ها شود. به همین دلیل روغن کنجد تهیه شده در کارخانه حلوای عقاب، علاوه‌بر برخورداری از خواص بی‌نظیر دانه‌های کنجد با داشتن استاندارهای ملی و جهانی می تواند انتخاب مناسبی برای دوستداران سلامتی و تغذیه سالم باشد.