Russian | English

پیشگیری از پوکی استخوان با مصرف فرآورده های کنجدی

پیشگیری از پوکی استخوان با مصرف فرآورده های کنجدی
۲۰ بهمن ۱۳۹۴ Ali Esmaili
پیشگیری از پوکی استخوان با مصرف فرآورده های کنجدی

بر اساس آخرین تحقیقات صورت گرفته در جامعه ایران نزدیک به 34 هزار سال از عمر مفید افراد به دلیل ابتلا به پوکی استخوان از بین می رود و از هر 12 مرد یک نفر و از هر 3 زن یک نفر به پوکی استخوان مبتلا می شوند. پوکی استخوان تاثیری همه جانبه بر کیفیت زندگی افراد داشته و تحقیقات نشان می دهد که از جمله بیماری هایی است که تحت تاثیر تغذیه و سبک زندگی بوده و با تغذیه مناسب قابل پیشگیری است. کنجد از جمله مواد غذایی است که در بهبود وضعیت استخوانی و پیشگیری از پوکی استخوان می تواند نقشی پر رنگ داشته باشد.

بیش از 6000 سال است که از دانه کنجد و روغن آن استفاده می شود. بقراط نیز از خواص درمانی این دانه بسیار سخن گفته است. كنجـد حـاوی فیبرهایی با خاصیت آنتی اکسیدانی و ویتامین E است كه برای بدن بسیار لازم و مناسب می باشد این دانه ها حاوی 50 درصد روغن و در حدود 20 درصد پروتئین می باشد همچنین فیبرهای یافت شده در دانه های کنجد با خاصیت آنتی اکسیدانی خود نقش بسزایی در پیشگیری از بروز بیماری ها ایفا می کند.

اسیدهای چرب موجود در روغن کنجد شامل اسید اولئیک (43%)، اسید لینولئیک (35%)، پالمیتیک (11%) و استئاریک (7%) می باشد. روغن کنجد با برخورداری از مقـادير قابـل تـوجهی از ویتامینE و فیبرهای فوق الذکر نسبت بـه اكـسيداسيون مقـاوم بوده و بـه عنـوان يـك آنتي اكسيدان برای دفع راديكالهای آزاد که عامل اصلی بروز بسیاری از بیماری ها است تاثیری انکارناپذیر دارد، همچنین از این طریق قادر به از بین بردن ضایعات عروقی است.

محصولات پایه کنجد سرشار از اسیدهای چرب امگا 9 و امگا 6 می باشد. فیبرهای موجود در روغن كنجد دلیل بـسياری از خـواص زیستی و بيوشيميايی منحصر به فـرد کنجد ماننـد خـواص آنتي اكسيداني، ضد جهشی و ضد التهابي آن می باشد و سبب بهبود وضعیت چربی خـون و كـاهش آسیب عروقی در افـراد با کلسترول بالا می شود. اثر دانه های کنجد بر سلامتی آن قدر قابل توجه است که از آن به عنوان غذای ویژه یاد می کنند.

در میان دانه های گیاهی، کنجد حاوی مقادیر بالایی کلسیم، منیزیم، مس و روی هست که در ساختمان استخوان به کار می رود. کلسیم و روی نقش اساسی در ساختار استخوان ایفا می کند، مس نیز با داشتن نقش ضد التهابی در پیشگیری از بیماری های استخوانی همچون آرتریت روماتوئید کاربرد دارد. به علاوه محققان بر این باورند که حضور آنتی اکسیدان ها و سطح پایین اسیدهای چرب اشباع در دانه های کنجد در حفاظت از سلول های استخوانی و ممانعت از تحلیل آنها کمک کننده است. در همین راستا مطالعات بیانگر نقش حفاظتی کنجد از استخوان پس از یائسگی نیز می باشد. مطالعات تجربی بیانگر اثرات ضد التهابی و حفاظتی استخوان در گونه های شبیه سازی شده یائسگی پس از مصرف دو ماهه روغن کنجد  می باشد.

شرکت عقاب به عنوان برترین شرکت در تولید محصولات کنجدی با بیش از 70 سال سابقه در تولید محصولات کنجدی همواره با در نظر گرفتن کلیه این موارد و با استقرار سیستم کنترل کیفیت ISO9001-2008 تلاش می کند تا محصولات خود را مطابق با آخرین استانداردهای موجود در دنیا ضمن حفظ خاصیت آن و با در نظر گرفتن سلیقه ی متغیر جمعیت ایران تولید کند.  محققان و کارشناسان تغذیه شرکت حلوای عقاب همواره در تلاش هستند تا با تحقیق و آزمایش هرچه بیشتر روی دانه کنجد به فواید ناشناخته آن دست یافته و با تولید محصولات جدید این امکان را برای مصرف کنندگان و خانواده های ایرانی فراهم آوردند تا با مصرف محصولات متنوع عقاب از قبیل، حلوای عقاب، روغن کنجد، سس عقاب، کرم کنجد و غیره از خواص فوق العاده این دانه گیاهی بهره مند شوند.