Russian | English

چرا سفر می کنیم؟

چرا سفر می کنیم؟
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ n.mohseni

این روزها با پیشرفت فن آوری‌های حمل و نقل و عمومی شدن استفاده از هواپیما و قطارهای تندرو، مسافرت از شهری به شهر و یا حتا به کشوری دیگر به آسانی و با سپری کردن چند ساعت میسر شده است. در دنیایی زندگی میکنیم که ممکن است امروز صبح را در تهران میان هیاهوی جلسه‌‌ای کاری به ظهر برسانیم و شب، در خانقاهی در قونیه مشغول تماشای رقص سماع باشیم.

شاید به خاطر همین آسانتر شدن سفرکردن است که دیر یا زود وقت آن می رسد از خود بپرسیم چرا سفر میکنیم؟از میان پاسخ های ممکن یکی شاید جذاب‌تر به نظر برسد: آشنا شدن با مردمانی از فرهنگی متفاوت .

travel-oghabHalva

علاقه مندی‌مان به هر گونه از سفرکردن که بیشتر باشد بی شک جامعه میزبان کنجکاویمان را برمی انگیزد. گپ زدن با مردم محلی و مسافران اهل دیگر کشورها و آشنا شدن با زندگی روزمره شان، غذاها و دیگر اجزای فرهنگ آنها سفر را از یک جابه جایی فیزیکی صرف به تجربه ای عمیق تر تبدیل میکند.

ما ایرانی‌ها که سرزمین مان به فرهنگ تغذیه و غذاها و تنقلاتش معروف است راه سختی برای باز کردن سر صحبت نداریم. یک سوغاتی کوچک مثل آتش یخ جمع را آب می کند. در میهمانخانه کوچکی در کوهستان های نپال با یک جیب پر از کنجد عسلی عقاب و آجیل ایرانی می شود راه را به جمع کوهنوردان کشورهای مختلف که هرکدام داستانی برای گفتن دارند باز کرد و دوستان تازه ای پیدا کرد.

آماده کردن ارده و شیره ،تهیه نان محلی و میهمان کردن دیگران به یک صبحانه دلچسب میتواند علاوه بر شروع پر انرژی روزی زیبا، بهانه یک گفت و گوی دلچسب درباره فرهنگ صبحانه باشد. اینکه چطور کنجد راهش را با خلاقیت و سالها تجربه ی مادران و پدران ما به وعده های غذاییمان راه پیدا کرده و با همت کارآفرینانمان به محصولاتی مثل سس کنجد و بسته های مسافرتی حلوا ارده شکری و انواع کرم کنجد تبدیل می شده است.

همسفره شدن یا به قول قدیمی‌ها خوردن نان و نمکِ همدیگر، انسان هایی از دو دنیای متفاوت را کنار هم می نشاند، اشتراکات زبانی و فرهنگی را به یادمان می آورد و تمرینی برای پذیرش تفاوت‌ها خواهد بود.
oghabhalva-seasameCream