Russian | English

کبد چرب و راهکارهای پیشگیری از آن با کمک تغذیه سالم

کبد چرب و راهکارهای پیشگیری از آن با کمک تغذیه سالم

Array

کبد چرب و راهکارهای پیشگیری از آن با کمک تغذیه سالم

کبد چرب و راهکارهای پیشگیری از آن با کمک تغذیه سالم
29 خرداد 1396 Ali Esmaili

سالیان درازی است که شرکت عقاب درزمینه‌ی تولید میان وعده‌های سالم و کنجدی فعالیت می‌کند. از اولین کارگاه این شرکت در شهرری تا کارخانه‌ی بزرگ عقاب امروز در شهریار تمام سعی مدیریت و کارکنان بر این بوده تا بهترین محصول را که ضامن سلامتی مردمان این سرزمین باشد، تولید کنند. محصولات متنوع عقاب شامل روغن‌ پخت‌وپز و سرخ‌کردنی کنجد، میان وعده‌های کنجدی از حلواشکری تا ارده و کنجد برشته همگی از دل طبیعت گرفته‌شده تا بتواند با جای‌گرفتن در سفره‌های رنگین ایران‌زمین علاوه بر حفظ تنوع، مواد غذایی ضروری را نیز تامین کند. اما متاسفانه امروزه شاهد بروز طیف وسیعی از بیماری‌های مرتبط با سبک زندگی در جامعه هستیم که عموماً دربرگیرنده عوامل مربوط به رژیم غذایی و فعالیت بدنی این افراد است. از آن جمله کبد چرب با شیوع بالایی که در جامعه دارد حائز اهمیت است، لذا قصد داریم در این مقاله به معرفی آن و ارائه‌ی راهکارهایی برای پیشگیری از ابتلا به آن بپرداز‌یم.

کبد یا جگر یکی از غده‌های اصلی بدن است و تنها عضوی است در بدن که حتی در صورت از بین رفتن 70 درصد آن، قابلیت بازسازی خود را دارد. تمام خون دستگاه گوارش با گذشتن از کبد تصفیه‌شده و مواد غذایی از این طریق اجازه‌ی جذب شدن را دارند. تصفیه سموم، داروها، خون‌سازی پیش از تولد، مقاومت در برابر عفونت‌ها، تامین سریع انرژی و ذخیره‌سازی آهن از دیگر فعالیت‌های کبد است.

کبد نقش مهمی در ذخیره‌سازی و سوخت‌وساز چربی‌ها به عهده دارد و در حالت طبیعی 5 درصد وزن آن را چربی تشکیل می‌دهد. كبد چرب در شرایطي ایجاد می‌شود كه كبد در شكستن چربی‌ها مشكل داشته باشد، در این حالت ذرات چربي در بافت‌های كبدي تجمع پیدا می‌کند، درنتیجه اختلالاتی در فعالیت طبیعی كبد به وجود می‌آورند. با توجه به نقش حیاتی این اندام در متابولیسم و سوخت‌وساز، هرگونه اختلال در کارکرد آن می‌تواند مشکلات جبران‌ناپذیری را در پی داشته باشد. کبد چرب یک بیماری خاموش است و زمانی خود را نشان می‌دهد که بخش زیادی از کبد را سلول‌های چربی فراگرفته باشد، لذا پیشگیری از آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که بین 48 تا 100 درصد از مبتلایان به کبد چرب بدون علامت هستند و بسیاری از افراد نیز علائم غیراختصاصی نظیر درد در بالای شکم و خستگی مزمن را بروز می‌دهند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که در حدود 10 تا 30 درصد بزرگ‌سالان در کشورهای پیشرفته مبتلا به کبد چرب هستند که این درصد بیشتر شامل افراد چاق و در دوره میان‌سالی است.

بروز کبد چرب، با چاقی به‌ویژه چاقی شکمی، عدم فعالیت فیزیکی و افزایش کالری دریافتی در ارتباط است. از درمان‌های اصلی این عارضه می‌توان به تنظیم و اصلاح رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی اشاره کرد. به‌طوری‌که در صورت کاهش 10 درصدی وزن بسیاری از علائم بهبود میابند. اما باید توجه داشت که کاهش وزن باید با برنامه غذایی صحیح و ورزش به‌صورت تدریجی اتفاق بیافتد چراکه کاهش وزن سریع می‌تواند وضعیت را بدتر می‌کند.

رژیم غذایی پرکربوهیدرات که حاوی میزان قابل‌توجهی سبزی و میوه و مواد غذایی پرفیبر باشد، معمولاً بهترین انتخاب برای افراد مبتلا به کبد چرب است. کاهش چربی مصرفی، به‌ویژه چربی‌های اشباع‌شده و جایگزینی آن‌ها با چربی‌های غیراشباع که در روغن‌های گیاهی همچون روغن کنجد، کلزا و کانولا وجود دارد بسیار کمک‌کننده است. همچنین استفاده از نان و غلات سبوس‌دار باید جدی گرفته شود. مصرف کره، خامه و پنیرهای چرب همچون پنیر لیقوان تا جای ممکن باید محدود شود و در مقابل مغزهای گیاهی همچون کنجد، بادام، سبزی‌ها و میوه در برنامه غذایی به‌دفعات گنجانده شود.

ما در مجموعه عقاب امیدواریم با رعایت راهکارهای ارائه‌شده در این مقاله و با تولید و عرضه محصولاتی بر پایه‌ی کنجد که یکی از منابع کمک کننده در پیشگیری از ابتلا به این بیماری است، شاهد کاهش بار ناشی از این بیماری باشیم. چراکه بیماری‌هایی مزمن از این قبیل به آرامی ایجادشده و پیش می‌روند و در صورت وخامت قابل بازگشت نیستند. پس از امروز با گرفتن تصمیم‌های هوشمندانه، سبک زندگی خود را تغییر دهید و در مسیر سلامتی همیشگی قدم بگذارید.