Russian | English

کرم کنجد چیست؟

کرم کنجد چیست؟
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ Ali Esmaili
KeremKonjed

کرم کنجد که با نام‌هایی دیگر همچون کره کنجد، کرم ارده و اسپرید کنجد شناخته می‌شود،  فرآورده‌ای است که از مخلوط کردن ارده حاصل از پوست گیری و بودادن کنجد با شکر یا شیرین‌کننده‌های دیگر و طعم دهنده‌هایی مانند هل و وانیل به دست می‌آید. در نهایت پس از مخلوط کردن تمامی مواد اولیه، ترکیب حاصل را تا رسیدن به بافتی نرم و یکنواخت در دستگاه آسیاب گلوله‌ای می‌سایند. گاهی در تهیه این فرآورده از مغزهای خوراکی همچون پسته، فندوق و کنجد نیز استفاده می‌شود. ارده مورد استفاده در تولید کرم کنجد باید دارای اندازه‌ای مشخص و بدون هرگونه ناخالصی همچون ذرات پوست کنجد باشد، به بیانی دیگر کنجد مورد استفاده در تهیه ارده و کرم کنجد از نوع درجه یک و با کمترین ناخالصی است.

دانه‌های کنجد در فرآیند تبدیل شدن به کرم کنجد از میان ساچمه‌های مختلف آسیاب گلوله‌ای می‌گذرند و در اثر فشار، نرم و آسیاب می‌شوند. از آنجاکه سایش با نیروی مکانیکی تنها فرآیندی است که در جریان تبدیل شدن کنجد به کرم کنجد اتفاق می‌افتد، حداکثر خواص طبیعی کنجد حفظ می‌شود.

از مهم‌ترین ویژگی‌های حسی و فیزیکی کرم کنجد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رنگ انواع کرم کنجد باید کرم روشن باشد و در صورت استفاده از طعم‌دهنده، به رنگ همان طعم‌دهنده باشد.
  • طعم و بوی انواع کرم کنجد باید طبیعی و فاقد هرگونه بوی تند نامطبوع باشد.
  • حداقل مقدار استفاده از ارده در تهیه کرم کنجد باید ۵۵ درصد از وزن محصول باشد.

عقاب به عنوان شرکتی پیشرو در تولید فرآورده‌های کنجدی، اخیراً اقدام به تولید کرم‌های کنجد با طعم‌های گوناگون کاکائویی، قهوه، ساده و بدون شکر نموده‌است. هر صد گرم از این ماده غذایی حاوی ۵۵۸ کیلوکالری می‌باشد و ۱۷درصد نیاز افراد به کلسیم و ۱۰۰ درصد نیاز به آهن و ۲۶ درصد نیاز به پروتئین را مرتفع می‌سازد. کرم کنجد بدون شکر عقاب مناسب افراد دیابتی و در معرض اضافه وزن و چاقی است. هر صد گرم آن ۴۷۸ کیلوکالری انرژی دارد و قند موجود در آن نیز، صفر است. در حقیقت شیرین‌کننده به کار رفته در کرم کنجد بدون شکر، مناسب برای  بیماران دیابتی است و جذب نمی‌شود و افزایش قند خون را در پی نخواهد داشت. کالری و قند موجود در کرم کنجدهای کاکائویی و قهوه نیز مشابه با انواع ساده می‌باشد. بسته‌بندی ۳۰ گرمی کنجد نیز به شکل یک نفره تهیه شده که مناسب سفرهای یک روزه، تغذیه کودکان در مدرسه و توزیع در میان تعداد بالایی از افراد در هتل‌ها یا گردهمایی‌ها است.

همچنین کرم کنجد جایگزین مناسبی برای شکلات‌هایی با رنگ‌های مصنوعی است، ازاین‌رو در مواقع افت قند خون همچون پیش از جلسه امتحان  دانش آموزان و دانشجویان یا حین ورزش‌هایی سنگین مثل کوهنوردی انتخاب بسیار مناسبی است. آشنایی و در نظر داشتن چنین مواردی می‌تواند ضمن تنوع بخشیدن به رژیم غذایی، سلامت افراد را نیز حفظ و تضمین کند. ازاین‌رو انتظار می‌رود خانواده‌های ایرانی برای پیشگیری از یکنواختی و در راستای تامین تمام ریزمغذی‌ها و درشت مغذی‌های رژیم غذایی، محصولاتی این چنینی را در سبد خانوار خود قرار دهند.