Russian | English

کنترل فشارخون با کمک محصولات بر پایه کنجد

کنترل فشارخون با کمک محصولات بر پایه کنجد
۲۰ بهمن ۱۳۹۴ Ali Esmaili
کنترل فشارخون با کمک محصولات بر پایه کنجد

امروزه فشار خون بالا از جمله شايعترين بيماری های مزمنی است که بسیاری افراد با آن درگیرند. شیوع این بیماری نه تنها در کشورهای توسعه یافته بلکه در کشورهای در حال توسعه نیز رو به افزایش است و نتایج بررسی های انجام شده در این کشورها از جمله ایران شاهدی بر این مدعا است. بطوری که شیوع فشارخون بالا در تهران قابل مقایسه با کشورهایی مثل آمریکا است. این بیماری خود می تواند منجر به عارضه های دیگری شود که با كنترل به موقع اين بيماری  امکان بروز حوادث عروق مغزی به میزان 50 درصد و بیماری های عروق قلبی را تا 15 درصد کاهش می‌یابد.

در سال های اخیر ارتباط بین رژیم غذایی و فشارخون بالا توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده است. رعایت نکاتی همچون کاهش دریافت نمک در رژیم غذایی روزانه و دریافت ریز مغذی هایی همچون کلسیم، منیزیم و پتاسیم در رژیم های غذایی توسط پزشکان و محققان توصیه می شود. کنجد و فرآورده های مشتق از آن همچون حلوا ارده، سس کنجد، روغن کنجد، کرم کنجد و… چون غنی از کلسیم و منیزیم هستند، به عنوان انتخابی مناسب در این زمینه به شمار می‌روند.

فرآورده های کنجدی با دارا بودن مقادیر قابل توجه از انواع خاص فیبرهای گیاهی و همچنین برخورداری از میزان بالای ویتامین E (40 میلی گرم در هر 100 گرم)، 43 درصد اسیدهای چرب چند غیر اشباع و 40 درصد اسیدهای چرب تک غیر اشباع (امگا9) خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی از خود نشان داده‌اند که تحقیقات ثابت کرده است این موارد می تواند در پیشگیری از فشار خون بالا بسیار موثر و کمک کننده باشد. براساس تحقیقات صورت گرفته ویتامین E موجود در دانه های کنجد در کنار اسید های چرب غیر اشباع، کلسیم و فیبرهای مخصوص آن همگی در کنترل فشار خون تاثیر بسزایی دارند. بنابراین محصولات بر پایه کنجد با داشتن کلیه این ترکیبات در کنار هم می‌توانند در پیشگیری و کنترل فشار خون بالا اثرگذار باشند.

فراورده های کنجدی ضمن کمک به کاهش فشارخون، با داشتن اثرات کاهنده کلسترول و ضد التهابی می توانند در کاهش بروز بیماری های قلبی موثر باشند. به طور خاص می توان گفت در مطالعات تجربی صورت گرفته ، مصرف کنجد توانسته فشار خون بالا را درمان کرده و این اثر محافظتی به مدت 9 تا 26 هفته باقیمانده است. همچنین مصرف 35 گرم روغن کنجد به مدت 45 روز در افراد مبتلا به دیابت و فشارخون موجب کاهش فشار خون حداقل و حداکثر شده است. بنابراین مصرف متعادل این فرآورده های کنجدی فارغ از افراط و تفریط می تواند اثرات مثبتی بر سلامتی داشته باشد.

شرکت عقاب به عنوان اولین و معتبرترین شرکت ایرانی در تولید محصولات بر پایه کنجد با سابقه ی بیش از 70 سال در این زمینه و همچنین مطابقت با استاندارهای ملی و بین المللی طیف وسیعی از محصولات کنجدی را مطابق با نیاز و سلایق کلیه افراد جامعه تولید و عرضه می کند. کنجد ماده اصلی تشکیل دهنده کلیه محصولات تولیدی شرکت حلوای عقاب بوده که در ایران از دیرباز به عنوان غذا و داروی سنتی در پیشگیری از بسیاری بیماری های مرتبط با سن مورد استفاده قرار می گرفته است. به همین سبب شرکت عقاب با علم به تاثیر جادویی این دانه و به پشتوانه سالها تجربه در استفاده از دانه کنجد همچنان به تولید فرآورده های سنتی همچون حلوا ارده و محصولاتی به روز همچون سس کنجد و کرم کنجد می پردازد تا نیاز جامعه را به بهترین نحو ممکن مرتفع ساخته و گامی در بهبود وضعیت سلامت مردم بردارد. بنابراین مصرف محصولات با کیفیت و مناسب کنجد عقاب می تواند در کاهش آسیب اکسیداتیو، التهاب و کنترل فشارخون موثر واقع شود.