Russian | English

کنترل فشارخون با کمک محصولات بر پایه کنجد

کنترل فشارخون با کمک محصولات بر پایه کنجد

Array

کنترل فشارخون با کمک محصولات بر پایه کنجد

کنترل فشارخون با کمک محصولات بر پایه کنجد
9 فوریه 2016 Ali Esmaili

 

امروزه فشار خون بالا از جمله شايع‌ترين بيماری‌های مزمنی است که بسیاری افراد با آن درگیرند. شیوع این بیماری نه تنها در کشورهای توسعه یافته بلکه در کشورهای در حال توسعه نیز رو به افزایش است و نتایج بررسی‌های انجام شده در این کشورها از جمله ایران شاهدی بر این مدعا است. بطوری که شیوع فشارخون بالا در تهران، قابل مقایسه با کشورهایی مثل آمریکا است. این بیماری خود می تواند منجر به عارضه های دیگری شود که با كنترل به موقع اين آن امکان، بروز حوادث عروق مغزی به میزان 50 درصد و بیماری های عروق قلبی را تا 15 درصد کاهش می‌دهد.

در سال های اخیر ارتباط بین رژیم غذایی و فشارخون بالا، توجه بسیاری از پژوهشگران را به خود جلب کرده است. رعایت نکاتی همچون کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی روزانه و دریافت مواد معدنی چون کلسیم، منیزیم و پتاسیم در رژیم های غذایی از مواردی است که احتمال ابتلا به فشار خون را کاهش می‌دهد. کنجد و فرآورده های مشتق از آن همچون حلوا ارده، سس کنجد، روغن کنجد، کرم کنجد و… چون غنی از کلسیم و منیزیم هستند، به عنوان انتخابی مناسب در این زمینه به شمار می‌روند.

فرآورده‌های کنجدی با دارا بودن مقادیر قابل توجه از انواع خاص فیبرهای گیاهی و همچنین برخورداری از میزان بالای ویتامین E (40 میلی گرم در هر 100 گرم)، 43 درصد اسیدهای چرب چند غیر اشباع و 40 درصد اسیدهای چرب تک غیر اشباع (امگا9) خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی از خود نشان داده‌اند که تحقیقات ثابت کرده است این موارد می تواند در پیشگیری از فشار خون بالا بسیار موثر و کمک کننده باشد. براساس تحقیقات صورت گرفته ویتامین E موجود در دانه های کنجد در کنار اسید های چرب غیر اشباع، کلسیم و فیبرهای مخصوص آن همگی در کنترل فشار خون تاثیر بسزایی دارند. بنابراین محصولات بر پایه کنجد با داشتن کلیه این ترکیبات در کنار هم می‌توانند در پیشگیری و کنترل فشار خون بالا اثرگذار باشند.

فراورده‌های کنجدی ضمن کمک به کاهش فشارخون، با داشتن اثرات کاهنده کلسترول و ضد التهابی می‌توانند در کاهش بروز بیماری‌های قلبی موثر باشند. به طور خاص می‌توان گفت در مطالعات تجربی صورت گرفته ، مصرف کنجد توانسته فشار خون بالا را به مدت 9 تا 26 هفته تحت کنترل قرار بدهد. همچنین مصرف 35 گرم روغن کنجد به مدت 45 روز در افراد مبتلا به دیابت و فشارخون موجب کاهش فشار خون حداقل و حداکثر شده است. بنابراین مصرف متعادل فرآورده‌های کنجدی حلوای عقاب فارغ از افراط و تفریط می‌تواند اثرات مثبتی بر سلامتی داشته باشد و منجر به کاهش آسیب اکسیداتیو، التهاب و کنترل فشارخون شود.

شرکت حلوای عقاب با بیش از 70 سال سابقه، به عنوان اولین و معتبرترین شرکت ایرانی در تولید محصولات کنجدی، مطابق با استاندارهای ملی و بین‌المللی همواره تلاش می‌کند تا طیف وسیعی از محصولات کنجدی را مطابق با نیاز و سلایق افراد جامعه تولید و عرضه کند. کنجد ماده اصلی تشکیل دهنده کلیه محصولات تولیدی شرکت حلوای عقاب است که از دیرباز در ایران نیز به عنوان غذا و داروی سنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. به همین سبب شرکت عقاب با علم به تاثیر جادویی این دانه و به پشتوانه سال‌ها تجربه در استفاده از دانه کنجد همچنان به تولید فرآورده‌های سنتی همچون حلوا ارده و محصولاتی به روز همچون سس کنجد و کرم کنجد می‌پردازد تا نیاز جامعه به تفذیه سلامت را پاسخ دهد و گامی در بهبود وضعیت سلامت مردم بردارد.