Russian | English

کنجد از دانه تا سس

کنجد از دانه تا سس

Array

کنجد از دانه تا سس

کنجد از دانه تا سس
24 فوریه 2016 Ali Esmaili

دانه کنجد ( سزاموم ایندیکوم- ال) شاید قدیمی‌ترین دانه روغنی بوده باشد که به وسیله انسان‌های نخستین مورد استفاده قرار می‌گرفته است و از سده‌های پیش، این فرآورده به دلیل دارا بودن میزان زیاد پروتئین و روغن خوراکی در بخش‌هایی از جهان به ویژه آسیا و آفریقا کشت می‌شده است.

گوناگونی گیاه کنجد و سازگاری قابل توجهی که این گیاه نسبت به شرایط محیطی دارد نشان دهنده آن است که می‌توان از این گیاه برای تولید انواع گونه‌های مناسب دیگر استفاده کرد. میوه گیاه کنجد غلاف مانند است که بخش‌های پایینی آن مستطیلی، دارای شیارهای عمیق و نوک آن مثلثی است. در هر غلاف میوه کنجد به طور میانگین 50 تا 100 دانه کنجد وجود دارد. دانه کنجد، گلابی شکل و کوچک و به درازای 5/2 تا چهار میلی‌متر و عرض 5/2 میلی‌متر، کمی مسطح با پوسته خارجی به رنگ‌های گوناگون سفید، زرد، خاکستری، قهوه‌ای متمایل به قرمز تا قهوه‌ای و سیاه هستند.

در ایران کشت کنجد در 16 استان کشور و در مساحت نزدیک به 50 هزار هکتار انجام می پذیرد. دانه کنجد یک منبع سرشار از پروتئین و چربی است و به همین دلیل از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. دانه کنجد به نسبت سایر دانه‌های روغنی، دارای روغن بیشتری است. روغن کنجد یک روغن چند غیر اشباعی و نیمه خشک شونده است که دارای رنگ زرد کم رنگ و مزه و بوی خوشایندی است. بالا بودن میزان اسیدهای چرب غیر اشباع در روغن کنجد آن را به یک منبع غنی و مهم از اسیدهای چرب ضروری در رژیم غذایی انسان تبدیل نموده است. میزان بالای اسید آمینه گوگرددار در پروتئین دانه کنجد بی‌همتا است. پروتئین کنجد به دلیل دارا بودن میزان زیاد متیونین و تریپتوفان بهتر است به صورت گسترده ای در رژیم غذایی انسان مورد استفاده قرار گیرد.

علاوه‌بر موارد ذکر شده، کنجد یک غذای عالی برای بچه‌های تازه از شیر گرفته شده است. کربوهیدرات‌های دانه کنجد تقریبا برابر با دانه بادام زمینی و بیشتر از دانه سویا است.

همچنین دانه ی کنجد دارای سه تا شش درصد فیبر خام است که می تواند موجب جلوگیری از یبوست و درمان آن شود. کنجد یک منبع غنی ازترکیبات معدنی به ویژه کلسیم، فسفر، پتاسیم و آهن به شمار می‌رود. دانه کنجد همچنین منبع سرشار از ویتامین‌ها به ویژه نیاسین، اسید فولیک و توکوفرول است.

روغن کنجد، دانه کنجد و ارده (کنجد آسیاب شده)، حلوا و کرم کنجد از مهم‌ترین محصولات کنجدی هستند که در کشورهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سال‌های اخیر با توجه به خواص بی شمار کنجد بر مصرف فراورده‌های کنجدی بسیار تاکید شده است؛ در بسیاری از دستورهای خارجی از ارده و روغن کنجد برای تهیه انواع سس‌ها استفاده می‌شود. سس‌های کنجدی می‌تواند جایگزین بسیار مناسبی برای سس‌های پر کالری در کنار غذاهای گوشتی و کبابی و انواع سالادها باشد. سس کنجد با طعمی دلپذیر و بویی مطبوع، طعمی بی‌نظیر به غذا می‌دهد.

کارخانه حلوای عقاب با بیش از 70 سال تجربه محصولات کنجدی فراوانی را همراه با عالی‌ترین سطح کیفیت و مطابق با استانداردهای بین‌المللی، روانه بازار کرده است. سس‌های کنجدی نمونه‌ای از محصولات تولیدی این کارخانه هستند که به علت نداشتن تخم مرغ جزو سس‌های رژیمی محسوب می شوند و می‌توانند مورد استفاده مبتلایان به فشار خون و کلسترول بالا قرار بگیرند. سس کنجد عقاب با خواص تغذیه‌ای مطلوب، حاوی روغن کنجد بوده و عطر و طعم بی‌نظیری دارد که می تواند در تهیه انواع سالاد و فرآورده های غذایی مختلف استفاده گردد.