Russian | English

کنجد با عسل، معجون سلامتی

کنجد با عسل، معجون سلامتی
۲۶ اسفند ۱۳۹۵ Ali Esmaili
کنجد با عسل

کنجد یکی از قدیمی‌ترین دانه‌های روغنی مورداستفاده بشر است که ابتدا در آفریقا کشت شد و خیلی زود به هند رسید. هزاران سال است که از دانه کنجد در کشورهای آسیایی به‌منظور حفظ سلامتی و جلوگیری از بروز بیماری‌ها استفاده می‌شود. دانه کنجد یکی از منابع سرشار پروتئین (۲۵-۲۰%) و چربی (۵۶-۴۲%) و منبع خوبی برای مواد معدنی به‌خصوص کلسیم، فسفر، پتاسیم و آهن است، به همین دلیل از ارزش غذایی بالایی برخوردار است. در بین دانه‌های گیاهی، کنجد با دارا بودن مقدار زیادی کلسیم از سایرین متمایز است و ۱۰۰ گرم از آن ۹۷% نیاز افراد به کلسیم و ۸۱% نیاز به آهن را مرتفع می‌سازد. همچنین دانه کنجد با داشتن مقدار زیادی از نوع خاص ویتامین E (γ-توکوفرول) با خاصیت آنتی‌اکسیدانی بالا از سرطان‌های سینه و پروستات جلوگیری می‌کند. از خواص دارویی کنجد می‌توان به کاهش کلسترول و چربی خون و فعالیت ضدالتهابی و ضد پرفشاری خون آن اشاره کرد. همچنین کنجد به تقویت حافظه نیز کمک می‌کند. علاوه بر این بعضی مطالعات نشان داده‌اند که فیبرهای موجود در کنجد موجب کاهش وزن می‌شوند، به همین جهت شرکت عقاب، با استفاده از دانه‌های جادویی کنجد باارزش غذایی بسیار بالا محصولاتی چون ارده، حلوا ارده، کرم کنجد و سس کنجد مطابق با استاندارهای ایران و جهان تولید می‌کند تا اقشار مختلف جامعه بنا به سلیقه و نیازشان از این محصولات بهره‌مند شوند.

در کنار کنجد، عسل نیز از دیرباز به‌عنوان یک دارو و ماده غذایی استفاده می‌شود. عسل یک ماده شیرین طبیعی است که به‌وسیله زنبورهای عسل از شهد گل‌ها، ترشحات بخش‌های زنده گیاهان و یا مواد دفعی حشرات که ناشی از مکیدن بخش زنده گیاهان ( عسلک) می‌باشد، تولید می‌شود. در سال‌های اخیر بیش از ۲۰۰ ترکیب  مفید در عسل شناسایی‌شده است، عسل یک محلول فوق اشباع قندی است که فروکتوز و گلوکز مواد اصلی تشکیل‌دهنده آن می‌باشند. عسل همچنین حاوی مواد معدنی، پروتئین، اسیدهای آمینه آزاد، آنزیم و ویتامین می‌باشد. آنتی‌اکسیدان‌ها به عنوان  مهم‌ترین ترکیبات موجود در عسل نقش مهمی در حفاظت از موجودات زنده در برابر انواع آسیب ‌ها دارند و از بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن مانند سرطان، بیماری‌های قلب و عروق و دیابت پیشگیری می‌کنند. علاوه بر این عسل خواص ضد میکروبی داشته و از فساد ترکیبات غذایی می‌کاهد. سال‌هاست که مصرف انواع معجون‌ها به شکل ترکیب مواد مغذی متفاوت و سالم به دلیل اثرات تقویت‌کننده‌ای که دارند، رواج دارد؛ اما متأسفانه امروزه شاهد آن هستیم که نسل جوان میان وعده‌های ناسالم باارزش غذایی کم و انواع اسنک‌ها را جایگزین  معجون‌های اصیل ایرانی کرده‌اند.

با توجه به توضیحات ذکرشده در رابطه با عسل و کنجد، ترکیب این دو ماده غذایی به شکل انواع معجون‌ها، برخلاف خوراکی‌ها و اسنک‌های موجود در بازار با مقادیر زیاد طعم‌دهنده، رنگ مصنوعی و مواد نگه‌دارنده می‌توان میان‌وعده‌ای مطابق با سلیقه ایرانی تهیه کرد. محصولات متنوع شرکت عقاب از قبیل کنجد، ارده و کرم کنجد جایگزین‌های مناسبی در تهیه‌ی انواع این معجون‌ها است. کنجدهای ساده و برشته عقاب در بسته‌بندی‌های ۲۰ و ۱۲۰ گرمی و همچنین ۵ کیلوگرمی مطابق با استانداردهای روز دنیا و زیر نظر متخصصین شرکت عقاب تهیه و به بازار عرضه می‌شوند که از ترکیب آن‌ها با عسل و افزودن طعم‌دهنده‌های دیگری همچون زعفران، زنجبیل یا دارچین به‌دلخواه می‌توان میان وعده‌ای مقوی و خوش‌طعم تهیه کرد. متخصصین مجرب عقاب همواره در تلاش‌اند تا ترکیبات غذایی متنوع بر پایه کنجد را برابر با استانداردهای ملی و جهانی تولید و در اختیار ایرانیان قرار دهند تا بتوانند انتخاب‌های غذایی سالم را در جامعه ترویج دهند.