Russian | English

کنجد برای سلامت سالمندان

کنجد برای سلامت سالمندان
۱۱ آبان ۱۳۹۶ n.mohseni
کنجد برای سلامت سالمندان

پوکی استخوان یکی از شایع‌ترین ناراحتی‌های سالمندان است که مشکلات زیادی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. در اثر این بیماری تراکم استخوان‌ها کم شده و بافت‌های استخوانی از بین می‌روند، به طوری که با زمین افتادن یا ضربه خوردن و یا در موارد پیشرفته این بیماری، حتی با خم شدن و یا عطسه شدید شکستگی استخوان رخ می‌دهد.

استخوان یک بافت زنده است که معمولا شکسته یا تعویض می‌شود. اما پوکی استخوان در حالتی شکل می‌گیرد که به وجود آمدن استخوان جدید با از بین رفتن استخوان قدیمی همخوانی ندارد. بدن برای تشکیل استخوان نیاز به کلسیم و فسفات دارد. علاوه بر این کلسیم نقش بسیار مهمی در عملکرد مغز، قلب و سایر اندام‌ها دارد. به همین دلیل در صورت کمبود کلسیم، بدن کلسیم مورد نیاز خود را از استخوان‌ها برمی‌دارد. در اثر ادامه این روند استخوان‌ها ضعیف و شکننده شده و درنهایت شخص دچار پوکی استخوان می‌شود.

همان طور که می‌دانید همواره خوردن شیر برای رسیدن کلسیم کافی به بدن توصیه می‌شود. اما جالب است بدانید که میزان کلسیم موجود در یک مشت کنجد از یک لیوان شیر بیشتر است. بنابراین بهتر است والدین عزیز به این موضوع توجه داشته و برای کودک در حال رشد خود خوراک‌ها و سالادهایی تهیه کنند که با کنجد سرو می‌شوند. به این ترتیب تا حد زیادی از ابتلا به پوکی استخوان در آینده جلوگیری می‌شود.

این بیماری بیشتر در خانم‌های مسن تاثیرگذار است، به خصوص وقتی دوران یائسگی را سپری می‌کنند. اما باید بدانید که پوکی استخوان به صورت ناگهانی رخ نمی‌دهد، بلکه این فرایند از مدت‌ها پیش در بدن شما شکل می‌گیرد. حداکثر سطح تراکم استخوانی در 25 سالگی به وجود می‌آید، به همین دلیل تا این سن باید استخوان‌های قوی در افراد ایجاد شود تا در سنین بالا مشکلات پوکی استخوان برای آن‌ها به وج نیاید.

در مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته‌است، مشخص شده‌است که علاوه بر کلسیم، کمبود املاح معدنی و روی در بدن نیز ارتباط مستقیمی با بروز پوکی استخوان به خصوص در نواحی لگن و ستون فقرات دارند. به همین دلیل به سالمندان توصیه می‌شود حتما در وعده‌های غذای روزانه خود مقادیر مناسبی از کنجد بوداده را بگنجانند.

برای کنترل این بیماری روش‌های گوناگونی وجود دارد، اما در کنار این روش‌ها همواره اصلاح رژیم غذایی نقش بسیار موثری را ایفا می‌کند. همانطور که گفتیم، کلسیم یکی از ابزارهای کلیدی در حفظ سلامت و استحکام استخوان‌هاست. به همین دلیل خوردن غذاهایی که سرشار از کلسیم هستند یک روش بسیار مناسب برای مهار پوکی استخوان محسوب می‌شود.

مهم‌ترین مواد غذایی حاوی کلسیم شامل موارد زیر هستند:

  • کنجد و روغن کنجد
  • محصولات لبنی کم چرب
  • سبزیجات دارای برگ سبز تیره
  • آب میوه‌های حاوی کلسیم

اما ويتامين D در این میان چه نقشی دارد؟

ویتامین D از جمله موادی است كه باعث افزایش جذب کلسیم از کلیه و روده می‌گردد. به همین دلیل کمبود ویتامین D به کمبود جذب کلسیم در بدن و درنهایت پوکی استخوان منجر می‌شود. همانطور که می‌دانید بهترین منبع این ویتامین نور طبیعی خورشید است. بنابراین لازم است روزانه 15 دقیقه بدون ضدآفتاب جلوی نور خورشید قرار بگیرید. در غیر اینصورت حتما باید مطابق نظر پزشک از مکمل ویتامین D استفاده کنید.
سلامت استخوان‌ها تا حد زیادی به وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی در رژیم غذایی فرد وابسته است. در عین حال استفاده از نوشیدنی‌های گازدار و یا حاوی کافئین تاثیر نامناسبی بر استحکام استخوان‌ها دارند. با اصلاح سبک زندگی و برنامه غذایی روزانه خود، خواهید توانست تا حد زیادی این بیماری را مهار کنید.