Russian | English

کنجد و نقش مهم آن در کاهش کلسترول خون

کنجد و نقش مهم آن در کاهش کلسترول خون

Array

کنجد و نقش مهم آن در کاهش کلسترول خون

کنجد و نقش مهم آن در کاهش کلسترول خون
24 مهر 1396 نگار حاجی‌زاده

کلسترول بالا در افراد موضوع شایعی است. در این مطلب به دلایل ابتلای افراد به این بیماری و همین‌طور روش‌های کنترل و درمان آن بپردازیم.

کلسترول بالا یکی از بیماری‌هایی است که متأسفانه فرد تا مدت‌ها متوجه آن نمی‌شود. به‌خصوص افرادی که در محدوده وزن نرمال قرار داشته و نسبت به سلامت جسمانی خود مطمئن هستند، این مشکل را از خود دور می‌دانند. اما خوب است بدانید که اضافه‌ وزن تنها یکی از عوامل بروز کلسترول بالا محسوب می‌شود و تنها آزمایش خون می‌تواند وجود یا عدم وجود این مشکل را مشخص کند.

عوامل افزایش میزان کلسترول در بدن عبارت‌اند از:

رژیم غذایی نامناسب

خوردن مداوم چربی‌های اشباع مانند روغن‌ها و کره‌های حیوانی که هم برای پختن و هم برای غذاهای سرخ کردنی استفاده می‌شوند و هم در بسیاری از مواد غذایی آماده وجود دارند به شدت باعث بالا رفتن میزان کلسترول می‌شوند. علاوه بر این گوشت قرمز و لبنیات پرچرب نیز مقدار کلسترول خون را افزایش می‌دهند.

چاقی مفرط

اگر شاخص توده بدنی (BMI) شما بالاتر از 30 باشد، در معرض ابتلا به کلسترول بالا هستید و بهتر است تا در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید.

زیاد بودن اندازه دور کمر

در آقایان، دور کمر بیشتر از 102 سانتی‌متر و در خانم‌ها، دور کمر بیشتر از 89 سانتی‌متر ریسک ابتلا به کلسترول بالا را افزایش می‌دهد.

بی‌تحرکی

ورزش کردن از بهترین راه‌های کاهش کلسترول بد (LDL) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در بدن شماست. طبعا بی‌تحرکی و یکجانشینی کاملا بر خلاف این موضوع عمل می‌کند.

سیگار

سیگار کشیدن و به‌طور کلی استعمال دخانیات، باعث آسیب دیدن دیواره رگ‌های خونی شده و درنتیجه اسیدهای چرب بیشتر در این نواحی انباشته می‌شوند. و میزان کلسترول بد را افزایش می‌دهد.

دیابت

قند خون بالا باعث آسیب‌دیدگی پوشش عروق خونی شده و در نتیجه میزان کلسترول را بالا می‌برد.

در فرایند پیشگیری و همین‌طور درمان کلسترول بالا، رژیم غذایی مناسب خصوصا رعایت رژیم‌های غذایی گیاه‌خواری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. به‌خصوص که یکی از راحت‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ها نیز محسوب می‌شود.

به عنوان قدم اول باید سعی کنید تا حد امکان مصرف اسیدهای چرب اشباع را در رژیم غذایی خود کاهش داده و در عوض از روغن‌های غیراشباع استفاده کنید. یکی از بهترین‌ گزینه‌ها در این زمینه روغن کنجد است. زیرا کنجد از جمله دانه‌های روغنی سرشار از اسید چرب اشباع نشده ‌است و یکی از خواص بی‌شمار آن کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب بدن است. علاوه بر استفاده از روغن کنجد، از خود کنجد نیز می‌توانید در هر یک از وعده‌های غذایی خود استفاده کنید. بسیاری از افراد کنجد را به عنوان یکی صبحانه مقوی خود گنجانده‌اند و برخی دیگر نیز در انواع غذاها و سالادها از کنجد استفاده می‌کنند. با اصلاح رژیم غذایی، قدم بزرگی در راستای سلامت جسمانی خود خواهید برداشت که کاهش کلسترول بد خون تنها یکی از مزایای آن است.