Russian | English

کنجد و نقش مهم آن در کاهش کلسترول خون

کنجد و نقش مهم آن در کاهش کلسترول خون
۲۴ مهر ۱۳۹۶ نگار حاجی‌زاده
کنجد و نقش مهم آن در کاهش کلسترول خون

حتما شما هم در بین دوستان و آشنایان خود افرادی با کلسترول بالا را دیده‌اید که در مهمانی‌ها نیز ناچار به رعایت رژیم غذایی خاصی هستند. در این مطلب به دلایل ابتلای افراد به این بیماری و همین‌طور روش‌های کنترل و درمان آن می‌پردازیم.

کلسترول بالا یکی از بیماری‌هایی است که متأسفانه فرد تا مدت‌ها متوجه آن نمی‌شود. به‌خصوص افرادی که در محدوده وزن نرمال قرار داشته و نسبت به سلامت جسمانی خود مطمئن هستند، این مشکل را از خود دور می‌دانند. اما خوب است بدانید که اضافه‌وزن تنها یکی از عوامل بروز کلسترول بالا محسوب می‌شود و تنها آزمایش خون می‌تواند وجود یا عدم وجود این مشکل را مشخص کند.

عوامل افزایش میزان کلسترول در بدن عبارت‌اند از:

رژیم غذایی نامناسب:

خوردن مداوم چربی‌های اشباع مانند روغن‌ها و کره‌های حیوانی که هم برای پختن و سرخ کردن غذاها استفاده می‌شوند و هم در بسیاری از مواد غذایی آماده وجود دارند به شدت باعث بالا رفتن میزان کلسترول می‌شوند. علاوه بر این گوشت قرمز و لبنیات پرچرب نیز مقدار کلسترول خون را افزایش می‌دهند.

چاقی مفرط:

اگر شاخص توده بدنی (BMI) شما بالاتر از 30 باشد، در معرض ابتلا به کلسترول بالا هستید.

زیاد بودن اندازه دور کمر:

در آقایان، دور کمر بیشتر از 102 سانتی‌متر و در خانم‌ها، دور کمر بیشتر از 89 سانتی‌متر ریسک ابتلا به کلسترول بالا را افزایش می‌دهد.

بی‌تحرکی:

ورزش کردن از بهترین راه‌های کاهش کلسترول بد (LDL) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در بدن شماست. طبعا بی‌تحرکی و یکجانشینی کاملا بر خلاف این موضوع عمل می‌کند.

سیگار:

سیگار کشیدن باعث آسیب دیدن دیواره رگ‌های خونی شده و درنتیجه اسیدهای چرب بیشتر در این نواحی انباشته می‌شوند. علاوه بر افزایش میزان کلسترول بد، سیگار باعث کاهش کلسترول خوب بدن نیز می‌گردد.

دیابت:

قند خون بالا باعث آسیب‌دیدگی پوشش عروق خونی شده و در نتیجه میزان کلسترول را بالا می‌برد.

در فرایند پیشگیری و همین‌طور درمان کلسترول بالا، رژیم غذایی مناسب نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. به‌خصوص که یکی از راحت‌ترین و ارزان‌ترین روش‌ها نیز محسوب می‌شود.

به عنوان قدم اول باید سعی کنید تا حد امکان مصرف اسیدهای چرب اشباع را در رژیم غذایی خود کاهش داده و در عوض از روغن‌های غیراشباع استفاده کنید. یکی از بهترین‌ گزینه‌ها در این زمینه روغن کنجد است. زیرا کنجد از جمله دانه‌های روغنی سرشار از اسید چرب اشباع نشده‌است و یکی از خواص بی شمار آن کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب بدن است. علاوه بر استفاده از روغن کنجد، از خود کنجد نیز می‌توانید در هر یک از وعده‌های غذایی خود استفاده کنید. بسیاری از افراد کنجد را در وعده صبحانه خود گنجانده‌اند و برخی دیگر نیز در انواع غذاها و سالادها از کنجد استفاده می‌کنند. با اصلاح رژیم غذایی، قدم بزرگی در راستای سلامت جسمانی خود خواهید برداشت که کاهش کلسترول بد خون تنها یکی از مزایای آن است.