Persian | English

ارده، چاشنی سلامتی

ارده، چاشنی سلامتی
24 April 2016 Ali Esmaili
ارده، چاشنی سلامتی

ارده يکي از فرآورده‌هايي است که از کنجد به دست مي‌آيد. ارده در كتب طب سنتي با نام رهشي آمده است و آن عبارت است از كنجد پوست گرفته بريان كه نرم ساييده شده باشد و به صورت مايع در آيد و روغن آن را نگرفته باشند. ارده از کنجد بدون پوست، نرم و کوبيده مخلوط با روغن خودش، به رنگ کرم يا زرد روشن به دست مي‌آيد که براي ساختن حلوا به کار مي‌رود. کنجد جزو دانه های چرب و دارای روغن فراوان است. وقتی آن را برای تهیه ارده له می کنند، روغنش هم جدا می شود و همین امر، دلیل روان بودن ارده خالص یا خمیرکنجد است. ارده خود به تنهايي يک ماده غذايي کامل براي هر وعده غذايي به ويژه صبحانه است. در گذشته به دلیل نبودن شکر، مصرف ارده شیره، رواج بیشتری میان مردم داشت. ارده شیره معمولا ترکیبی از خمیرکنجد و شیره انگور بود. برخی افراد هم ارده را با خرما یا شیره خرما مصرف می کردند. اگر ارده با شیره انگور، شیره خرما یا خود خرما مصرف شود، هم طعم شیرین تر و مطلوب تری پیدا می کند و هم انرژی بیشتری به بدن می رساند بنابراین اگر بتوانیم این خوراکی را گاهی در وعده صبحانه بگنجانیم، می توانیم از دریافت انرژی و مواد مغذی کافی مطمئن شویم. از نظر طبيعت طبق نظر حكماي طب سنتي ارده گرم است و از نظر خواص معتقدند كه براي تقويت نيروي جنسي و تقويت بدن مفيد است. اگر به طور غليظ خورده شود دير هضم و ثقيل است و اشتها را از بين مي‌برد. براي رفع اين عوارض آن را بايد با عسل و سركه مخلوط كرد و خورد.
 
ارده نرم‌كننده سفتي‌ها و ورم‌هاي سفت داخلي است و دمل‌ها را نيز نرم مي‌كند و مسكن درد آن است. همچنين پماد و ماليدن آن نيز همين خواص را دارد. ارده فاقد هر گونه افزودنی، اعم از شیمیایی و غیرشیمیایی است و به عبارتی صددرصد طبیعی است. ماده اصلی و تنها ماده تشکیل دهنده آن کنجد است خاصیت اصلی انواع شیره و ارده، انرژی زا بودن آن هاست و برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود احتیاج دارد، بهترین غذا محسوب می شوند. به دلیل تحرک بالای کودکان، مصرف ارده و حلوا ارده در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژی لازم به آن ها، باعث تقویت حافظه شان هم می شود.
ارده حاصل روغن کنجد است، می دانیم که روغن کنجد از گونه ی روغن های گیاهی غیراشباع مانند روغن زیتون، تخمه کدو، هسته انگور یا گردو، بدون کلسترول و دارای اسیدهای چرب اولئیک، امگا۳، امگا۶ و امگا۹ است. مصرف چنین روغن هایی می تواند در پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی بسیار موثر باشد. مصرف میزان متناسب و متعادلی از ارده در طول هفته و ماه به افزایش سطح چربی خوب خون یا همان HDL کمک می کند. علاوه بر این ها، آنتی اکسیدان های فراوان موجود در دانه کنجد می توانند عاملی برای پیشگیری از سرطان در بدن هم محسوب شوند. ارده، محصول حاصل از آسياب کردن کنجد بدون پوست و بو داده شده با حفظ تمام خواص تغذيه‌اي آن است که ضمن بهبود طعم و مزه، موجب افزايش ارزش غذايي محصولات مختلف مي‌گردد. ارده به صورت مستقيم يا همراه با يک شيرين کننده نظير شربت شکر يا شيره انگور مي‌تواند به‌عنوان يک وعده غذايي مناسب استفاده گردد همچنين از اين محصول در تهيه انواع غذاها، شيريني جات، حلوا، کلوچه، کيک و يا محصولاتي نظير سس کنجد و هوموس استفاده مي‌گردد. دو فاز شدن ارده، امري طبيعي و نشان دهنده خالص بودن آن است و با هم زدن مجدد به حالت اول برمي‌گردد.
 
شرکت عقاب به عنوان برترین برند تولید محصولات کنجدی بالاخص ارده و حلوا ارده بیش از هفتاد سال است که با مرغوب ترین ارده را در دو نوع بسته بندی 600 گرمی ویژه مصرف خانوار و 20 کیلوگرمی ویژه مصارف قنادی ها، رستوران ها و کارخانجات تولید کرده و با کیفیت مطلوب روانه ی بازار می کند.