از سال 1319

آنتی اکسیدان و کنجد

رژیم غذایی ناسالم، آلودگی هوا و عادت‌های اشتباه زندگی ‌(به‌طور کلی سبک زندگی ناسالم)، همگی موجب بالا رفتن خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله، مشکلات قلبی و عروقی، سرطان و دیگر عوامل مرگ و میر می شود. استرس اکسیداتیو از عوامل اصلی در ایجاد و پیشرفت این بیماری‌ها می باشد. احتمالا برای‌ شما نیز این سوال پیش آمده که استرس اکسیداتیو به چه معنا است. اکسیداسیون در اصطلاح شیمی، واکنشی است که در آن تبادل الکترون صورت می گیرد که نتیجه‌ آن، حالتی شبیه به زنگ زدن آهن است. درون بدن انسان نیز واکنش‌های شیمیایی زنجیره ای بی شماری اتفاق می‌افتد و سبب تولید محصولات فرعی خطرناک تحت عنوان رادیکال آزاد می گردد. راديكالهاي آزاد، اتمها يا مولكـولهـايي هـستند كه به خاطر داشتن الكترون منفرد در بـدن در گردشـند و بـه ماكرومولكولهاي بدن جانداران ماننـد ليپيـدها، پـروتئين هـا، كربوهيـــدارتهـــا ، DNA  و … آســـيب وارد مـــيكننـــد. 

آنتی‌اکسیدان‌ها مولکول‌هایی هستند که در سلول‌ها وجود دارند و از طریق واگذاری الکترون به رادیکال‌های آزاد، بدون ایجاد بی‌ثباتی در خود، از این واکنش‌ها جلوگیری می‌کنند. عدم تعادل بین اکسیدان ها و آنتی‌اکسیدان‌ها پایه اساسی برای ایجاد استرس اکسیداتیو می باشد. به تعبیری دیگر استرس اکسیداتیو همان پیروزی رادیکال‌های آزاد بر دفاع آنتی‌اکسیدانی بدن ما است و به ‌نوعی، حمله‌ زیستی به بدن نامیده می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که استرس اکسیداتیو عامل بروز بیش از صد نوع بیماری است. بنابراین بدن ما جهت مقابله با این رادیکال های آزاد که همواره در بدن تولید می شوند، نیاز به آنتی اکسیدان هایی دارد که باید از طریق رژیم غذایی تامین شود. به همین منظور بهتر است تا در برنامه غذایی روزانه خود، مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان را بگنجانیم.

فواید آنتی‌اکسیدان‌ها بر سلامتی

  1. سلامتی پوست

یکی از فواید شناخته شده آنتی‌ اکسیدان‌ها، حفاظت از سلامتی پوست است. جلوگیری از آفتاب سوختگی در برابر پرتوهای ماوراء بنفش، جلوگیری از پیری زودرس پوست و ابتلا به سرطان پوست از فواید مصرف خوراکی‌های حاوی آنتی اکسیدان است.

آلاینده‌های موجود در هوا، مواد شیمیایی و استعمال دخانیات نیز، از دیگر مواردی است که فعالیت رادیکال‌های آزاد را تشدید می‌کند و پروسه کلاژن‌سازی پوست را تحت الشعاع قرار می‌دهد.آنتی اکسیدان‌ها علاوه‌بر مقابله با فعالیت رادیکال‌های آزاد، باعث ایجاد درخشندگی بیشتر پوست و کاهش التهاب‌های پوستی نیز می‌شوند.

  1. کاهش ریسک ابتلا به سرطان و بیماری‌های مزمن

بدن ما درست مثل فلزات اکسید می‌شود، هرچند که پروسه اکسیداسیون برای بدن حیاتی است اما عدم تعادل در این پروسه، باعث بروز استرس اکسیداسیون می‌شود. استرس اکسیداسیون ایمنی بدن را کاهش می‌دهد و باعث انتشار سلول‌های سرطانی و بروز انواع سرطان می‌شود. در واقع، استرس اکسیداسیون، با آسیب زدن به DNA یا همان اطلاعات ژنتیکی سلول، باعث جهش ژنی و در نهایت بالا بردن ریسک ابتلا به سرطان می‌شود. ابتلا به دیگر بیماری‌های مزمن از قبیل بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری‌های ریوی، آلزایمر و بیماری‌های خود ایمنی از دیگر مواردی است که بر اثر استرس اکسیداسیون رخ می‌دهد. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان از انتشار سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و باعث تضعیف و مانع از رشد سلول‌های سرطانی در بافت‌های جدید می‌شود.

از جمله مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان می توان به انگور قرمز، شکلات تلخ، چای سبز، خانواده کلم، فلفل‌های رنگی و گوجه‌فرنگی اشاره کرد. علاوه براین کنجد و روغن کنجد نیز با داشتن مقدار زیادی ویتامین E، فیتواسترول و آنتی اکسیدان منحصر به فردی به نام سزامول می‌توانند به عنوان یک منبع آنتی اکسیدانی مهم از بدن محافظت کنند.

شرکت حلوای عقاب سال‌هاست که کنجد و محصولات بر پایه کنجد را مطابق با آخرین استانداردهای جهانی تولید می‌کند. پرسنل متخصص و کارآزموده، تجهیزات روز دنیا و مدیریت علمی و اصولی باعث شده تا امکان بهره‌گیری از خواص طبیعی کنجد در قالب محصولاتی سالم و متنوع شامل انواع حلوا، ارده، سس کنجد، کرم کنجد، کنجد بار، کنجد و روغن کنجد برای طیف وسیعی از افراد با سلیقه و نیازهای متفاوت فراهم شود. مجموعه عقاب امیدوار است تا با افزایش دانش افراد در رابطه با مباحث مطرح و مهم تغذیه‌ای بتواند نقشی در ارتقای سلامت جامعه ایفا کند.

اشتراک گذاری: