از سال 1319

چرا باید صبح خود را با یک صبحانه سریع، ساده و سالم شروع کنیم؟

 شاید کم‌تر کسی باشد که از اهمیت صبحانه و تاثیر آن بر عملکرد ذهن و بدن اطلاع نداشته باشد اما صرفاً داشتن آگاهی نمی‎تواند دلیل کافی برای صرف صبحانه باشد. تغییر سبک‌ زندگی، بیشتر شدن مشغله‌ها و کمبود وقت، از دلایلی است که باعث می‌شود تا از خوردن صبحانه صرف نظر کنیم! در این بلاگ قصد داریم تا با بررسی فواید صبحانه، نسبت به اهمیت این وعده غذایی، آگاه‌ شویم و روز خود را با انرژی بیشتری شروع کنیم!

صرف صبحانه چه فایده‎‌ای برای سلامتی دارد؟

با وجود تمام نتایج به دست آمده در رابطه با اهمیت صبحانه برای سلامتی، طبق تحقیقات انجام شده، درصد زیادی از افراد علی الخصوص جوانان، از وعده صبحانه صرف نظر می‌کنند! شاید مرور دوباره فواید صبحانه، راه خوبی برای آشتی با این وعده غذایی باشد.

تامین انرژی روزانه

مغز و بدن ما برای ادامه فعالیت‌های روزانه، به انرژی نیاز دارد. صرف یک صبحانه سالم، قند خون را افزایش می‌دهد و انرژی مورد نیاز بدن را تامین می‌‎کند. تامین پروتئین، ویتامین، فسفر و دیگر مواد معدنی در وعده صبحانه کمک می‌کند تا در پایان روز، انرژی داشته باشیم و در طول روز هوشیارتر باشیم.

کاهش اشتهای کاذب

طبق تحقیقات انجام شده، اولین اثر صرف صبحانه، کاهش چشم‌گیر اشتهای کاذب و جلوگیری از پرخوری است. جالب این است که بسیاری به اشتباه، صبحانه را به خیال تناسب اندام و مصرف کالری کم‌تر، از وعده‌های غذایی خود حذف می‌کنند؛ در حالی که با مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر و مواد معدنی به عنوان صبحانه، احتمال داشتن احساس گرسنگی در طول روز و در نتیجه آن پرخوری کم‎‌تر می‎شود.

بهبود عملکرد مغز و حافظه

با مصرف مواد غذایی با ارزش بالا به عنوان صبحانه، می‌توان کارکرد حافظه و تمرکز را افزایش داد. متخصصان تغذیه نیز همواره بر اهمیت وعده صبحانه برای دانش‌آموزان تاکید داشته‌اند. طبق نتایج به دست آمده، دانش‌آموزانی که روز خود را با صبحانه شروع می‌کنند، مهارت‌های شناختی پیشرفته‌تر، عملکرد بهتر و به نسبت، سرعت یادگیری بالاتری دارند. توصیه می‌کنیم تا برای آماده کردن یک صبحانه سریع و سالم، به بلاگ “چند پیشنهاد ساده برای تهیه صبحانه مدرسه” نگاهی بیاندازید.

کمک به بهبود دیابت نوع 2

حذف صبحانه در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2، خطرات این بیماری را افزایش می دهد اما صرف یک صبحانه سالم و کنترل شده، می تواند به بهبود این بیماری کمک نماید.

خلق‌وخوی شادتر!

در شرایطی که فرد وعده صبحانه را حذف می نماید، به جهت اتمام ذخایر بدن، احساس بی حوصلگی و ضعف پدیدار می گردد. نتایج برخی تحقیقات نشان داده که صرف صبحانه منجر به بهبود خلق و خو، تقویت مغز و ذهن و عملکرد بهتر حافظه می گردد. از دیگر مزایای گنجاندن این وعده در برنامه غذایی، می‌توان به کاهش سطح استرس اشاره کرد. تدارک دیدن برای یک صبحانه سریع و سالم کار سختی نیست. فقط کافی است تا بدانیم، صبحانه چه تاثیری روی سلامتی ما دارد و کدام مواد غذایی، می‌تواند انتخاب خوبی برای ما به عنوان صبحانه باشد. بدون شک یکی از گزینه‌ها، محصولات کنجدی است. فراورده‌های کنجدی به دلیل دارا بودن پروتئین، آنتی‌اکسیدان، فیبر، انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی، می‌توانند در دسته صبحانه‌های سریع، ساده و البته مقوی قرار بگیرند. انواع حلوا، ارده، ارده عسل زعفرانی و کرم کنجد عقاب، به راحتی می‌توانند نقش صبحانه سالم و مقوی را ایفا کنند.

اشتراک گذاری: