از سال 1319

ارده، چاشنی سلامتی

ارده در كتب طب سنتي با نام “رهشی” آمده و عبارت است از: كنجد پوست گرفته بريان كه نرم ساييده شده باشد و به صورت مايع درآيد و روغن آن را نگرفته باشند.

ارده از آسياب کردن کنجد بدون پوست و بو داده شده با حفظ تمام خواص تغذيه‌ای آن به دست می‌آید. رنگ ارده معمولا کرم يا قهوه ای روشن است و پایه‌ای برای تولید حلوا محسوب می‌شود. دو فاز شدن ارده و جدا شدن بخشی از روغن در سطح ارده، امری طبيعی و نشان دهنده خالص بودن آن است و با هم زدن، مجدد به حالت اول برميی‌گردد.

ارده به عنوان یک ماده غذایی کامل، به تنهایی و يا همراه با يک شيرين کننده نظير عسل، شيره انگور و شیره خرما می‌تواند به‌عنوان يک وعده غذايی مناسب استفاده گردد و در گذشته، مصرف ارده همراه با شیره، رواج بیشتری میان مردم داشته است. همچنين از اين محصول در تهيه انواع غذاها، شيرينی جات، حلوا، کلوچه، کيک و يا محصولاتی نظير سس کنجد و حمص استفاده ميی‌گردد.

ارده فاقد هر گونه افزودنی بوده و به عبارتی می‌توان گفت که ترکیبی صددرصد طبیعی دارد چرا که تنها ماده تشکیل‌دهنده آن کنجد است، بنابراین تمامی خواص تغذیه ای این دانه ارزشمند را دارا می باشد. ارده حاوی پروتئین و اسیدهای آمینه ضروری، مواد معدنی نظیر کلسیم، فسفر، پتاسیم و آهن، اسیدهای چرب غیراشباع، اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 9، ویتامین E، ویتامین B و آنتی اکسیدان بوده و در کاهش کلسترول خون و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان موثر است. همچنین به عملکرد دستگاه گوارش و سلامت پوست و مو کمک می نماید. به دلیل تحرک بالای کودکان، مصرف ارده و حلوا ارده در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژی و مواد مغذی لازم، موجب تقویت حافظه نیز می شود.

شرکت حلوای عقاب به عنوان برترین برند تولیدکننده محصولات کنجدی، بیش از هشتاد سال است که مرغوب‌ترین ارده را تولید و با کیفیت مطلوب روانه بازار می‌نماید.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp