از سال 1319

کرم کنجد چیست؟

کرم کنجد که با نام‌هایی همچون کره کنجد، کرم ارده و اسپرید کنجد نیز شناخته می‌شود، فرآورده‌ای است که از مخلوط کردن ارده حاصل از کنجد بدون پوست و بو داده شده با شیر خشک، شکر یا شیرین‌کننده‌های دیگر و طعم دهنده‌هایی مانند هل، وانیل، کاکائو و یا قهوه به دست می‌آید.

گاهی در تهیه این فرآورده از مغزهای خوراکی همچون پسته، فندق و کنجد نیز استفاده می‌شود. ارده مورد استفاده در تولید کرم کنجد باید دارای اندازه‌ای مشخص و بدون هرگونه ناخالصی همچون ذرات پوست کنجد باشد، به بیانی دیگر در تهیه کرم کنجد باید از کنجد درجه یک و با کمترین ناخالصی استفاده گردد.

دانه‌های کنجد در فرآیند تبدیل شدن به کرم کنجد در اثر فشار، نرم و آسیاب می‌شوند. از آنجا که سایش با نیروی مکانیکی تنها فرآیندی است که در جریان تبدیل شدن کنجد به کرم کنجد اتفاق می‌افتد، حداکثر خواص طبیعی کنجد حفظ می‌شود.

کرم کنجد مرغوب باید دارای حداقل 55% ارده، طعم و بوی طبیعی و رنگ روشن بوده و در صورت استفاده از طعم‌دهنده، به رنگ همان طعم‌دهنده و فاقد هرگونه بوی تند و نامطبوع باشد.

کرم کنجد منبع پروتئین، کلسیم و آهن است و می تواند جایگزین مناسبی برای شکلات‌های مضر با رنگ‌های مصنوعی باشد. علاوه‌بر این، گزینه بسیار مناسبی در مواقع افت قند خون و در شرایطی همچون پیش از جلسه امتحان دانش آموزان و دانشجویان یا حین ورزش‌های سنگین مثل کوهنوردی است. یکی از مهم ترین فواید مصرف کرم کنجد برای کودکان، افزایش عملکرد مغزی آن‎ها می باشد. استفاده از کرم کنجد به عنوان صبحانه و یا میان وعده، به مرور زمان، عملکرد مغز را افزایش می دهد. آشنایی و در نظر داشتن چنین مواردی می‌تواند ضمن تنوع بخشیدن به رژیم غذایی، سلامت افراد را نیز حفظ و تضمین کند. از این ‌رو انتظار می‌رود خانواده‌های ایرانی برای پیشگیری از یکنواختی و در راستای تامین ترکیبات مغذی در رژیم غذایی، این گروه از محصولات را در سبد خانوار خود قرار دهند.

شرکت حلوای عقاب به عنوان یکی از تولیدکنندگان پیشرو در تولید فرآورده‌های کنجدی، انواع مختلفی از کرم‌ کنجد (کاکائویی، قهوه، ساده و بدون شکر) را با بالاترین سطح کیفیت تولید می نماید. کرم کنجد بدون شکر عقاب برای افراد در معرض اضافه وزن و چاقی و یا کسانی که به علت بیماری، ملزم به کاهش و یا حذف قند از رژیم غذایی هستند، مناسب است.

برچسب‌ها:

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp