از سال 1319

مروری بر تاریخچه کنجد و ارزش غذایی آن

شاید کنجد قدیمی ترین دانه روغنی باشد که به وسیله انسان های نخستین مورد استفاده قرار می گرفته است. از سده های پیش، این دانه پرارزش به دلیل دارا بودن مقدار زیاد پروتئین و روغن خوراکی در بخش هایی از جهان کشت می شده است، اما هنوز توافقی بر سر خاستگاه دقیق آن وجود ندارد. بسیاری از محققان منشاء دانه کنجد را کشورهای خاورمیانه و بسیاری دیگر قاره آفریقا می‌دانند. در این بلاگ قصد داریم تا با جزئیات بیشتری، به تاریخچه کنجد بپردازیم.

 

تاریخچه دانه کنجد

سزاموم، تیل، سیم‌سیم، بنی‌سید و جین‌جلی همگی از نام‌های کنجد هستند. دانه کنجد، یکی از قدیمی‌ترین دانه‌هایی است که توسط انسان‌های اولیه مورد استفاده قرار می ‌گرفته است. امکان کشت آسان این دانه در شرایط آب‌وهوایی گوناگون، از نیمه‌خشک تا معتدل و همچنین دارا بودن فواید خوراکی و خواص درمانی، باعث شده است تا از دیرباز، مصرف این دانه‌ی پرخاصیت در میان نقاط پراکنده دنیا، رواج داشته باشد.

برخی بر این باورند که منشا گیاه کنجد در قاره آفریقا و در کشور اتیوپی بوده است و قدمتی 5000 ساله دارد؛ در عین حال شواهد دیگری نشان می‌دهد که استفاده از کنجد به عنوان دارو، از 1500 سال پیش از میلاد، در مصر باستان و در مراسم و تشریفات مذهبی رواج داشته است اما آنچه که در حال حاضر قطعیت دارد، صادرات کنجد با نام

در نقطه‌ای دیگر، لوح‌های سنگی به جا مانده از قوم آشور، بیان‌گر آن است که کشت و مصرف کنجد از میان این قوم شروع شده و قدمتی 4000 ساله دارد. در متون یکی از الواح به دست آمده، افسانه‌ای وجود دارد که حاکی از اهمیت دانه‌های کوچک کنجد در امپراطور بزرگ آشور است؛ در این افسانه آمده است که شبی، یکی از خدایان آشوری بعد از نوشیدن شراب کنجد، تصمیم می‌گیرد که فردای آن روز، دست به خلقت زمین بزند.

امروزه می‌توان گفت که مصرف کنجد، به دلیل پیدایش و تولید فرآورده‌ها و محصولات کنجدی، رواج بیشتری پیدا کرده است. میزان تولید کنجد در جهان بیش از 5 میلیون تن بوده و بزرگترین تولید کنندگان آن عبارتند از: تانزانیا، میانمار، هند، سودان، چین و نیجریه.

در ایران نیز کشت و برداشت کنجد در 16 استان کشور از جمله در خوزستان، خراسان، فارس و کرمان و در مساحتی معادل با 50 هزار هکتار صورت می‌گیرد.

 

ارزش غذایی دانه کنجد

کنجد، یکی از منابع خوراکی محبوب، پرکاربرد و با ارزش غذایی بالا است. یکی از بارزترین فواید کنجد، خاصیت آنتی‌اکسیدانی آن است. سزامین و سزامولین دو آنتی‌اکسیدان موجود در دانه‌های کنجد است. این دانه‌های کوچک دارای 20 درصد پروتئین و حدود 40 تا 60 درصد روغن هستند و یکی از منابع غنی اسیدهای چرب ضروری به حساب می‌آیند؛ گنجاندن کنجد در برنامه غذایی روزانه، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد و بهترین منبع برای پیشگیری از آلزایمر است. کلسیم، فسفر، پتاسیم، آهن، ویتامین E و B نمونه‌های دیگری از خواص این دانه کوچک اما شگفت انگیز می باشند.

شرکت حلوای عقاب از هشتاد سال پیش به عنوان محبوب ترین برند داخلی در عرصه تولید محصولات کنجدی تلاش کرده است تا در راستای تغذیه سالم فرهنگ‌ساز باشد و گامی موثر در ارتقای سطح کیفی سلامت جامعه بردارد. تنوع گروه محصولات حلوای عقاب اعم از حلوا، کنجد، کرم کنجد، سس کنجد، روغن کنجد و … گواهی بر این مدعاست.

اشتراک گذاری:

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp