Russian | English

آنتی اکسیدان و کنجد

آنتی اکسیدان و کنجد

Array

آنتی اکسیدان و کنجد

آنتی اکسیدان و کنجد
16 مارس 2017 Ali Esmaili

رژیم غذایی ناسالم، آلودگی هوا و عادت‌های اشتباه زندگی ‌به‌طور کلی سبک زندگی ناسالم، همگی موجب بالا رفتن خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها از جمله، مشکلات قلبی و عروقی، سرطان و دیگر عوامل مرگ و میر شود.

استرس اکسیداتیو از عوامل اصلی دخیل در ایجاد و پیشرفت این بیماری‌ها است. احتمالا برای‌تان این سوال پیش آمده است که استرس اکسیداتیو به چه معنا است. اکسیداسیون اصطلاح شيميدانان برای فرآیند از بین رفتن الکترون‌های یک مولکول و تخریب آن است که نتیجه‌ آن، حالتی شبیه به زنگ زدن آهن است. درون بدن انسان نیز واکنش‌های مشابه تخریبی اتفاق می‌افتد که عمدتاً حاصل واکنش غذا با اکسیژن است. به بیان ساده پس از صرف و ورود غذا به معده، فرآیند هضم غذا آغاز می‌شود؛ در بررسی ملکولی هضم و جذب، واکنش اکسیژن با اجزای غذا، موجب آزاد شدن فرآورده‌های جانبی تحت عنوان رادیکال آزاد (اکسیدان) می‌شود. این ملکول‌ها ازنظر شیمیایی بسیار فعال هستند و با حمله به ارگان‌ها و بافت‌های بدن موجب تخریب آن‌ها می‌شوند.

بدن برای مقابله با آن‌ها و پیشگیری از حمله و تخریب بافتی، سیستم آنتی‌اکسیدانی (ضد اکسیدان) فعالی دارد. این سیستم دفاعی شامل برخی آنزیم‌ها، ویتامین و املاح است که با کمک هم موجب از بین بردن رادیکال‌های آزاد اضافی می‌گردد تا اثرات زیان‌بار این عوامل مهاجم را خنثی کرده یا به حداقل برساند. در حالت سلامتی، همواره میان رادیکال‌های آزاد و دفاع آنتی‌اکسیدانی تعادل برقرار است اما در صورت کمبود ویتامین و املاح، این تعادل از بین می‌رود که این حالت استرس اکسیداتیو خوانده می‌شود. به تعبیری دیگر استرس اکسیداتیو همان پیروزی رادیکال‌های آزاد بر دفاع آنتی‌اکسیدانی بدن ما است و به ‌نوعی، حمله‌ زیستی به بدن گفته می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که استرس اکسیداتیو عامل بروز بیش از صد نوع بیماری است.

ویتامین E، C، بتاکاروتن )ویتامین  (A، املاحی مثل سلنیوم، روی، آهن و رنگ‌دانه‌ها و لیگنان‌های گیاهان در بدن ما به مثابه آنتی‌اکسیدانی عمل می‌کنند؛ به همین دلیل، کمبود آن‌ها منجر به عدم تعادل سیستم اکسیدان آنتی‌اکسیدان می‌شود که بروز بسیاری از بیماری‌ها را در پی دارد. به همین منظور بهتر است تا در برنامه غذایی روزانه خود، مواد غذایی شامل آنتی اکسیدان را بگنجانیم.

داشتن پوست شاداب و سالم‌تر، کاهش خطر پروز انواع سرطان، کمک به سم‌زدایی بدن، محافظت در برابر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، کاهش احتمال بروز بیماری‌های شناختی مرتبط با حافظه همچون آلزایمر، جلوگیری از ابتلا به دیابت، جلوگیری از ایجاد و پیشرفت کبد چرب و افزایش طول عمر نمونه‌ای از فواید مصرف آنتی اکسیدان است.

سؤال اینجا است که کدام‌ یک از مواد غذایی حاوی مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان است؟

انگور قرمز، شکلات تلخ، چای سبز، خانواده کلم، فلفل‌های رنگی، گوجه‌فرنگی ازجمله مواد غذایی هستند که حاوی مقادیر متناسبی از انواع آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشند. کنجد و روغن کنجد نیز با داشتن مقدار زیادی ویتامین E، فیتواسترول و لیگنان‌هایی چون سزامین و سزامینول می‌تواند در صورت گنجانده شدن در رژیم غذایی با عملکرد آنتی‌اکسیدانی خود از بدن محافظت کند. دانشمندان در مطالعات خود نقش آنتی‌اکسیدانی و محافظتی کنجد را در برابر بیماری‌های عصبی نشان داده‌اند. به‌علاوه در سال 2013 محققین اظهار داشتند که مصرف روزانه روغن کنجد با حفاظت عروقی از بروز فشارخون بالا پیشگیری می‌کند. همچنین در تحقیقاتی که در سال 2010 و 2011 انجام شد، اثرات محافظتی کنجد در برابر بیماری‌های قلبی مشاهده شد. این اثرات غالباً به علت عملکرد آنتی‌ اکسیدانی روغن کنجد و وجود اسیدهای چرب امگا 6 و 9 می‌باشد.

شرکت عقاب سال‌ها است که کنجد و محصولات بر پایه کنجد را مطابق با آخرین استانداردهای جهانی تولید می‌کند. پرسنل متخصص و کارآزموده، تجهیزات روز دنیا و مدیریتی علمی و اصولی باعث شده تا امکان بهره‌گیری از خواص طبیعی کنجد در قالب محصولاتی سالم و متنوع شامل حلوای عقاب، سس کنجد، کرم کنجد، ارده و روغن کنجد برای طیف وسیعی از افراد با سلیقه و نیازهای متفاوت فراهم شود. مجموعه عقاب امیدوار است تا با افزایش دانش افراد در رابطه با مباحث مطرح و مهم تغذیه‌ای بتواند نقشی هرچند کوچک در ارتقاء سلامت جامعه ایفا کند.