Russian | English

حلوا ارده انرژی بخش روزهای طولانی تابستان و گرما بخش روزهای سرد زمستان

حلوا ارده انرژی بخش روزهای طولانی تابستان و گرما بخش روزهای سرد زمستان

Array

حلوا ارده انرژی بخش روزهای طولانی تابستان و گرما بخش روزهای سرد زمستان

حلوا ارده انرژی بخش روزهای طولانی تابستان و گرما بخش روزهای سرد زمستان
16 مارس 2017 Ali Esmaili

از دیرباز توصیه‌های فرهنگی و دینی بر آن بوده است که مقدار غذای مصرفی در هر وعده را کاهش دهیم. امروزه تحقیقات صورت گرفته توسط متخصصین تغذیه نیز این امر را تائید کرده و اثرات مثبت فراوانی در این رابطه مطرح شده‌است. به بیان ساده‌تر هضم و جذب غذا در بدن انسان همچون سوختن هیزم که علاوه بر رساندن نور و گرما، دود نیز تولید می‌کند، موجب تولید محصولات جانبی به نام رادیکال‌های آزاد می‌شود. هرقدر مقدار وعده غذایی کمتر باشد کارایی بدن در دفع این رادیکال‌های آزاد بیشتر است؛ بنابراین مصرف میان وعده‌های سالم و کوچک در فواصل زمانی متعدد بسیار سودمندتر از خوردن حجم زیادی غذا در یک وعده است. از آنجا که حفظ تنوع در رژیم غذایی، اصلی حیاتی و اساسی در تامین کلیه مواد مورد نیاز بدن می‌باشد لذا محصولات کنجدی با داشتن مقدار زیاد کلسیم، فسفر، پتاسیم، آهن، اسیدهای چرب غیراشباع مثل امگا 6 و 9، ویتامین E و فیبر می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی به این منظور باشد. فیبرهای موجود در کنجد با داشتن اثرات ضد التهابی موجب بهتر شدن وضعیت چربی خون در افراد دچار کلسترول بالا شده و از بروز بیمارهای مزمن مثل بیماری قلبی و عروقی و انواع سرطان‌ها می‌کاهد.

تاریخچه حلوا ارده در ایران به دوران صفویه و زمان سلطنت شاه‌عباس صفوی برمی‌گردد. سلطنت شاه‌عباس هم‌زمان با وزارت شیخ بهایی بود، اولین بار شاه‌عباس از شیخ بهایی خواست تا یک ماده غذایی بسازد که کم‌حجم بوده و برای استفاده سربازان مناسب باشد. او نیز غذایی متشکل از کنجد آسیاب شده و شیره کشمش را پیشنهاد داد. از آن زمان تاکنون حلوا ارده به شکل سنتی و صنعتی تولیدشده و مورد استقبال ایرانیان قرارگرفته است؛ و از آنجاکه ترکیبی با ارزش غذایی بالا است انتخاب بسیار مناسبی به‌عنوان میان وعده و صبحانه به شمار می‌آید. ازاین‌رو توصیه می‌شود تا جایگزین غذاهای کم ‌ارزش و فوری که امروزه به دلایل مختلف مصرف می‌شود، گردد. انتخاب غذای سالم یک فرهنگ است که با نهادینه‌شدن میان مردم می‌تواند سطح عمومی سلامت و کیفیت زندگی افراد را ارتقا داد.

شرکت حلوای عقاب به‌عنوان قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده محصولات بر پایه کنجد در ایران از حدود 7 دهه پیش محصولات بر پایه کنجد را به شکل صنعتی و باکیفیت عالی مطابق با استانداردهای جهانی تولید و به بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌کند؛ در بین محصولات کنجدی، حلوا ارده از دیرباز مورد استقبال بسیاری از افراد بوده‌است. بالکان و لهستان از بزرگ‌ترین دوستداران حلوا ارده در جهان به شمار می‌آیند. حلوا ارده علاوه بر کنجد حاوی شکر، شیره خرما و شیره انگور می‌باشد و از ارده شیرین‌تر است. به‌طورکلی دو نوع حلوا ارده تولید می‌‍شود؛ نوع اول، خمیری و نسبتاً سفت است و نوع دوم، خمیری کاملاً سفت و شکل‌گرفته می‌باشد. نوع اول همان ارده‌هایی است که فقط با شکر ترکیب‌شده‌اند اما در نوع دوم، علاوه بر شکر، شیره‌ای گیاهی به نام چوبک هم وجود دارد. همچنین عموماً از هل، وانیل و برخی مغزهای خوراکی برای طعم دادن به آن‌ها استفاده می‌شود.

شرکت حلوای عقاب با سالها تجربه به‌عنوان معتبرترین شرکت ایرانی در تولید فراورده‌های کنجدی، حلوا ارده را در طعم‌های متنوع ساده، کنجدی، پسته‌ای، نرم با شیره خرما یا انگور و یا حتی بدون شکر در اندازه‌های مختلف تولید و در اختیار خانوار ایرانی قرار می‌دهد. همچنین با اخذ استاندارد ۱۷۰۲۵ ISO جهت آزمایشگاه کنترل کیفیت، لوح شرکت برگزیده در همایش استاندارد و صنعت غذا از سازمان ملی استاندارد ایران، تأییدیه FDA، استاندارد ایران و غیره صلاحیت خود را در تولید باکیفیت‌ترین محصولات کنجدی به اثبات رسانده است.