Russian | English

شناخت اسیدهای چرب امگا 3 ، 6 و 9

شناخت اسیدهای چرب امگا 3 ، 6 و 9

Array

شناخت اسیدهای چرب امگا 3 ، 6 و 9

شناخت اسیدهای چرب امگا 3 ، 6 و 9
14 می 2017 نگار حاجی‌زاده

چربي‌ها داراي منشأ حيواني و نباتي هستند؛ چربـي‌هـایی که منشأ نباتي دارند از دانه‌هاي روغني تأمين مـي‌شـوند و این روغن‌هاي گياهي قسمت عمـده‌اي از رژيـم غـذايي مـا را تشكيل مي‌دهند در نتیجه می‌توان گفت که مصرف روغن‌های مایع گیاهی علاوه بر سطح بسیار پایین اسیدهای چرب اشباع و نداشتن کلسترول، مقادیر قابل توجهی از اسیدهای چرب امگا 3، 6 و 9 را نیز تامین می‌کند. اما سوالی که پیش می‌آید این است که اصلاً اسیدهای چرب امگا چه نوع چربی‌هایی هستند و دلیل اهمیت آن‌ها در رژیم غذایی امروز چیست؟

اسیدهای چرب ضروری یا امگاها، گروهی از اسیدهای چرب هستند که بدن قادر به تولید آن‌ها نیست اما به آن‌ها نیاز دارد؛به همین دلیل ضروری است که آن‌ها را از طریق غذا تامین کند. این گروه از چربی‌ها شامل اسیدهای چرب امگا3 (اسید لینولنیک) و امگا6 (اسید لینولئیک) می‌باشد.

انسان‌های اولیه عمدتاً از انواع ماهی‌ها، سبزیجات و دانه‌ها و به نوعی از رژیم غذایی گیاه‌خواری تغذیه می‌کردند که همگی از منابع اصلی امگا 3 هستند؛ لذا درصد اسیدهای چرب امگا3 در بدن آن‌ها بسیار بالاتر از امروز بوده است. اما به‌ تدریج با رشد جوامع و صنعتی شدن آن‌ها، سبک زندگی انسان دستخوش تغییرات بسیار زیادی شد. به‌گونه‌ای که مصرف گوشت قرمز، انواع فست‌فودها و غذاهای سرخ‌کردنی بالا رفت و نتیجه‌ای جز‌ بر هم خوردن توازن میان اسیدهای چرب امگا3 و 6 نداشته است.

دانستن نقش اسیدهای چرب در بدن، موجب افزایش آگاهی افراد و انتخاب آگاهانه‌تر خوراک مصرفی می‌شود که در ادامه به‌طور اجمالی به معرفی نقش اسیدهای چرب امگا3و6 می‌پردازیم:

  • پیشگیری از بیماری‌های قلبی-عروقی
  • رشد و تکامل به‌ویژه در کودکان
  • بهبود عملکرد مغز و اعصاب
  • تسهیل در تنظیم انعقاد خون و فشارخون
  • محافظت از قلب، رگ‌ها، اندام تناسلی، سیستم دفاعی و عصبی بدن
  • ساخت و ترمیم غشای سلولی

بنابراین واضح است که کمبود آن‌ها می‌تواند عوارض جدی برای سلامتی داشته باشد و موجب بروز بیماری‌ها قلبی و عروقی، سرطان، مقاومت به انسولین (دیابت)، پیری زودرس، چاقی، آرتروز و آلزایمر ‌شود.

اسیدهای چرب امگا9 نیز گروهی از خانواده چربی‌های غیراشباع هستند که به‌طورمعمول در چربی‌های گیاهی و حیوانی یافت می‌شوند. بدن قادر به ساخت این نوع اسیدهای چرب است اما دریافت آن از طریق غذا نیز در حفظ سلامت اثرگذار است چرا که در پیشگیری از بروز التهاب در نقاط مختلف بدن نقش دارند. این نکته زمانی اهمیت می‌یابد که بدانیم التهاب چه در سطح سلولی چه در سطح ارگان می‌تواند منجر به بروز بیماری شود و در مقابل، دریافت این نوع اسیدهای چرب به پیشگیری از بروز این بیماری‌ها کمک می‌کند.

به‌طورکلی دانه‌های روغنی در کنار ماهی منابع اسیدهای چرب امگا3،6 و 9 هستند و دریافت منظم و متعادل آن‌ها نیاز بدن را مرتفع می‌سازد. به‌طور دقیق‌تر روغن ماهی، سبزی خرفه، دانه کتان، گردو و سویا از منابع امگا3 و زیتون و کنجد و کانولا از منابع امگا6 و امگا9 می‌باشند. از آنجا که حفظ تنوع در رژیم غذایی رمز پیروزی و تداوم پیوسته‌ی برنامه‌های غذایی سالم است، در نظر گرفتن منابع متفاوت یک ماده غذایی می‌تواند تنوع را در رژیم غذایی حفظ کند. رژیم غذایی مدیترانه‌ای یکی از گزینه‌های انتخابی پیش رو است و اکثر مواردی که پیشتر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم را پوشش می‌دهد.

کنجد و محصولات کنجدی اعم از حلواارده، کرم‌کنجد و سس کنجد را می‌توان به‌عنوان منبع مهم اسیدهای چرب امگا 6 و 9 در نظر گرفت. استفاده از کنجد خام یا برشته چه به‌صورت تکی چه در کنار انواع سالاد و خورش ضمن ایجاد طعم خوب، به علاقه‌مندان طعم کنجد، کمک می‌کند تا از خواص بی‌نظیر این دانه رویایی به شکل‌های مختلف بهره‌مند شوند.

شرکت عقاب به‌عنوان قدیمی‌ترین و معتبرترین شرکت درزمینه تولید محصولات کنجدی علاوه بر تولید انواع میان وعده و سس کنجدی، روغن کنجد را نیز از دانه‌های درجه ‌یک، تحت شرایط استاندارهای بین‌المللی با حفظ خواص طبیعی تولید می‌کند.